Հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է, որ, ըստ պաշտոնապես չհաստատված տվյալների, Ադրբեջանի պահանջով Բելառուսում ձերբակալել են հայ բլոգեր Բելլային, որը հայտնի բլոգեր ունի TikTok-ում, YouTube-ում և Instagram-ում և հանդես է գալիս «Բելլայի մոտ» նիկով։
Մեկ այլ գրառմամբ Լապշինը, հղում անելով ՀՀ–ում Բելառուսի դեսպանատան ոչ պաշտոնական աղբյուրներին, գրել է, որ Բելլային Բելառուսում 15 օրով ձերբակալել են, որից հետո դատարանը կորոշի հետագա խափանման միջոցը։
«Ներկայումս նա գտնվում է բանտում։ Բելլան ունի Հայաստանի և Բելառուսի երկքաղաքացիություն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նրան առաջադրվել են մեղադրանքներ Բելառուսի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի հետևյալ հոդվածներով․
-Հոդված 130։ Ռասայական, ազգային, կրոնական կամ այլ սոցիալական թշնամանքի կամ հակակրանքի հրահրում։
-Հոդված 123։ Պատերազմի քարոզչություն։
-Հոդված 188։ Զրպարտություն։
-Հոդված 369։ Իշխանության ներկայացուցչի վիրավորանք։
-Հոդված 186։ Սպանության, ծանր մարմնական վնասվածքներ հասցնելու սպառնալիք։
Մեղադրանքները, ըստ առկա տեղեկատվության, արդեն ներկայացվել են, սակայն Բելառուսի ՆԳՆ-ից կամ ԱԳՆ-ից պաշտոնական հայտարարություններ դեռ չեն եղել։
«Պետք է ընդգծել, որ այս տեղեկատվությունը ոչ պաշտոնական է․ ներկայումս Բելառուսի դեսպանատան և Մինսկի ԱԳՆ-ի միջև ակտիվ տեղեկատվական փոխանակում է տեղի ունենում, և կան արտահոսքեր։
Նշեմ, որ Բելառուսի դեսպանատան բոլոր աշխատակիցները չէ, որ աջակցում են այնպիսի գործողություններին, ինչպիսիք են դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկի ձեռնարկած քայլերը, ով, լինելով Բելառուսի նախկին գլխավոր դատախազ, անձամբ ստորագրել է ինձ Արցախ այցելելու համար Ադրբեջան արտահանձնելու հրամանը։
Ցանկանում եմ ավելացնել, որ աղջկան ներկայացված մեղադրանքները բնորոշ են Լուկաշենկոյի ռեժիմին և հաճախ կիրառվում են բելառուս ընդդիմադիրների և բլոգերների դեմ։ Ակնհայտ է, որ այս մեղադրանքները անօրինական են, ամբողջությամբ կեղծված և հանդիսանում են ֆարս»,–գրել է Լապշինը։
Լապշինը ինքը ևս ժամանակին ձերբակալվել էր Բելառուսում և հանձնվել Ադրբեջանին՝ Արցախ այցելելու համար։ Ադրբեջանի դատարանի վճռով նա 3 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել, որոշ ժամանակ անցկացրել ադրբեջանական բանտում, մահափորձի ենթարկվել, և հետո բարձրացած միջազգային աղմուկի ճնշման ներքո արտահանձնվել Իսրայելին, քանի որ նա նաև Իսրայելի քաղաքացի է։

Известный блогер Александр Лапшин сообщил на своей странице в Facebook, что, по неподтвержденным данным, армянская блогерша Белла была арестована в Беларуси по требованию Азербайджана. Белла, известная под ником "Bella’s Place", ведет популярные аккаунты в TikTok, YouTube и Instagram.
В другом сообщении Лапшин, ссылаясь на неофициальные источники в посольстве Беларуси в Армении, заявил, что Белла задержана в Беларуси на 15 суток, после чего суд примет решение о дальнейшей мере пресечения.
"В настоящее время она находится в тюрьме. Белла является гражданкой сразу двух стран — Армении и Беларуси," — говорится в публикации.
Ей предъявлены обвинения по следующим статьям Уголовного кодекса Беларуси:
-Статья 130: Разжигание расовой, национальной, религиозной или иной социальной вражды.
-Статья 123: Пропаганда войны.
-Статья 188: Клевета.
-Статья 369: Оскорбление представителя власти.
-Статья 186: Угроза убийством или причинением тяжких телесных повреждений.
По имеющейся информации, обвинения уже предъявлены, но официальных заявлений от МВД или МИД Беларуси пока не поступало.
"Следует подчеркнуть, что данная информация неофициальна. В настоящее время между посольством Беларуси и МИД Минска идет активный обмен данными, и происходят утечки.
Отмечу, что не все сотрудники посольства Беларуси поддерживают подобные действия, в частности, предпринятые послом Александром Конюком, который, будучи бывшим генеральным прокурором Беларуси, лично подписал мой приказ об экстрадиции в Азербайджан за посещение Арцаха.
Хочу также добавить, что обвинения, предъявленные девушке, характерны для режима Лукашенко и часто применяются против белорусских оппозиционеров и блогеров. Очевидно, что эти обвинения незаконны, полностью сфабрикованы и являются фарсом," — написал Лапшин.
Сам Лапшин ранее также был арестован в Беларуси и выдан Азербайджану за посещение Арцаха. Суд Азербайджана приговорил его к трем годам лишения свободы, он провел некоторое время в азербайджанской тюрьме, пережил покушение, а затем, под давлением международной общественности, был экстрадирован в Израиль, поскольку является его гражданином.