Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Լիտվայի վարչապետ Գինտաուտաս Պալուցկասին ազգային տոնի՝ պետականության վերականգնման օրվա կապակցությամբ՝ ընդգծելով երկու երկրների գործընկերության կարևորությունը:
Նա նշել է, որ ՀՀ–ն բարձր է գնահատում դեպի եվրոպական ընտանիք ձգտումներին Լիտվայի կողմից ցուցաբերվող քաղաքական անվերապահ աջակցությունը։
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Լիտվայի ժողովրդին Լիտվայի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Լիտվայի պետականության վերականգնման օրվա կապակցությամբ։ Հայաստանի Հանրապետությունը մեծապես արժևորում է անկախ պետականության և ինքնիշխանության հասնելու Լիտվայի Հանրապետության անցած երկար ու դժվարին ճանապարհն ու հավատարմությունը ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների սկզբունքներին։
Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչպես նաև դեպի եվրոպական ընտանիք մեր ձգտումներին Լիտվայի կողմից ցուցաբերվող քաղաքական անվերապահ աջակցությունը։
Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի շարունակել զարգացնել Հայաստանի Հանրապետության և Լիտվայի Հանրապետության միջև հարաբերություններն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում՝ ի շահ մեր ժողովուրդների։ Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, իսկ Լիտվայի բարեկամ ժողովրդին՝ առաջընթաց և բարօրություն»,- նշված է ուղերձում։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan congratulated Lithuanian Prime Minister Gintautas Paluckas on Lithuania’s national holiday—Restoration of Statehood Day—underscoring the significance of cooperation between the two nations.
He noted that Armenia highly values Lithuania’s unwavering political support for its aspirations to join the European family.
“I warmly congratulate you and the people of Lithuania on the national holiday of the Republic of Lithuania—Restoration of Statehood Day. The Republic of Armenia deeply values Lithuania’s long and challenging journey toward independent statehood and sovereignty, as well as its commitment to democracy, the rule of law, and human rights.
We highly appreciate Lithuania’s steadfast political support for the ongoing democratic reforms in Armenia and our aspirations to become part of the European family.
I am confident that through joint efforts, we will continue to strengthen relations between Armenia and Lithuania both bilaterally and multilaterally for the benefit of our peoples. Taking this opportunity, I wish you good health and the friendly people of Lithuania progress and prosperity,” the message reads.