Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Լիտվայի վարչապետ Գինտաուտաս Պալուցկասին ազգային տոնի՝ պետականության վերականգնման օրվա կապակցությամբ՝ ընդգծելով երկու երկրների գործընկերության կարևորությունը:
Նա նշել է, որ ՀՀ–ն բարձր է գնահատում դեպի եվրոպական ընտանիք ձգտումներին Լիտվայի կողմից ցուցաբերվող քաղաքական անվերապահ աջակցությունը։
«Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Լիտվայի ժողովրդին Լիտվայի Հանրապետության ազգային տոնի՝ Լիտվայի պետականության վերականգնման օրվա կապակցությամբ։ Հայաստանի Հանրապետությունը մեծապես արժևորում է անկախ պետականության և ինքնիշխանության հասնելու Լիտվայի Հանրապետության անցած երկար ու դժվարին ճանապարհն ու հավատարմությունը ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների սկզբունքներին։
Մենք բարձր ենք գնահատում Հայաստանի Հանրապետությունում շարունակվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ինչպես նաև դեպի եվրոպական ընտանիք մեր ձգտումներին Լիտվայի կողմից ցուցաբերվող քաղաքական անվերապահ աջակցությունը։
Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի շարունակել զարգացնել Հայաստանի Հանրապետության և Լիտվայի Հանրապետության միջև հարաբերություններն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում՝ ի շահ մեր ժողովուրդների։ Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, իսկ Լիտվայի բարեկամ ժողովրդին՝ առաջընթաց և բարօրություն»,- նշված է ուղերձում։

17 Февраль 2025 - 07:46 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Литвы Гинтаутасу Палуцкасу по случаю национального праздника — Дня восстановления государственности Литвы, подчеркнув значимость сотрудничества между странами.
Он отметил, что Армения высоко ценит безоговорочную политическую поддержку со стороны Литвы на пути к европейской семье.
«Сердечно поздравляю Вас и народ Литвы с национальным праздником Республики Литва — Днем восстановления государственности. Республика Армения глубоко ценит долгий и сложный путь Литвы к независимому государству и суверенитету, а также ее приверженность демократии, верховенству права и правам человека.
Мы высоко ценим безусловную политическую поддержку Литвы как в вопросе продолжающихся демократических реформ в Армении, так и в наших стремлениях к европейской семье.
Убежден, что благодаря совместным усилиям мы продолжим укреплять отношения между Республикой Армения и Республикой Литва как на двустороннем, так и на многостороннем уровнях в интересах наших народов. Пользуясь случаем, желаю Вам крепкого здоровья, а дружественному народу Литвы — процветания и благополучия», — говорится в послании.