Փետրվարի 16–ին երկարատև հիվանդությունից հետո մահացել է իրավապաշտպան, հասարակական գործիչ, «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ Ավետիք Իշխանյանը: Հոգեհանգիստը տեղի կունենա երկուշաբթի՝ փետրվարի 17-ին, Նուբարաշենի խճուղի 46 հասցեում։ Այդ մասին հայտնել են նրա հարազատները:
ՀՀ երկրորդ և երրորդ նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը ցավակցություն են հայտնել Իշխանյանի մահվան կապակցությամբ։
«Խորը ցավով տեղեկացա Ավետիք Իշխանյանի անժամանակ մահվան մասին։ Ավետիք Իշխանյանը եզակի իրավապաշտպաններից էր, որի գործունեությունը մեծ գնահատանքի է արժանի՝ որպես իրականում անվախ, սկզբունքային, պետության համար մտահոգ հասարակական գործչի»,–գրել է Ռոբերտ Քոչարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
Սերժ Սարգսյանը գրել է, որ Արցախի կորուստը, Հայաստանում տիրող իրավիճակի հստակ գիտակցումը վերջին տարիներին հյուծեցին այդ իրականության հետ անհաշտ և դրա պատասխանատուների հետ մինչև կյանքի վերջին օրը կռիվ տվող մտավորականին։
«Կորստի այս ծանր պահին խորին ցավակցություն և զորակցություն եմ հայտնում Ավետիք Իշխանյանի ընտանիքին, հարազատներին, մերձավորներին և գործընկերներին»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավետիք Իշխանյանը հայտնի լեզվաբան, գրականագետ Ռաֆայել Իշխանյանի որդին է։ Ավետիք Իշխանյանը 1987 թվականին համախոհների հետ հիմնադրել և ղեկավարել է կրթական «Մաշտոց» միավորումը։ 1988 թվականի օգոստոսից Ավետիք Իշխանյանը եղել է «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ։ 1996 թվականին համախոհների հետ հիմնադրել և ղեկավարում էր «Հայաստանի հելսինկյան կոմիտե» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը։ Ավետիք Իշխանյանը բազմաթիվ գիտական աշխատանքների, հրապարակախոսական հոդվածների հեղինակ է։

16 февраля, после длительной болезни, скончался Аветик Ишханян, правозащитник, общественный деятель и член «Карабахского комитета». Отпевание пройдет в понедельник, 17 февраля, по адресу Нубарашенское шоссе, 46, сообщили его родные.
Второй и третий президенты Армении Роберт Кочарян и Серж Саргсян выразили соболезнования в связи с его кончиной.
«С глубоким прискорбием узнал о безвременной кончине Аветика Ишханяна. Он был одним из немногих по-настоящему бесстрашных и принципиальных правозащитников, деятельность которого заслуживает высочайшей оценки как человека, искренне обеспокоенного судьбой страны», — написал Роберт Кочарян на своей странице в Facebook.
Серж Саргсян отметил, что потеря Арцаха и сложившаяся в Армении ситуация глубоко подорвали Ишханяна в последние годы, но он до последнего оставался непримиримым интеллектуалом, который боролся с теми, кого считал виновными в происходящем.
«В этот тяжелый момент выражаю искренние соболезнования и поддержку семье, родным, близким и коллегам Аветика Ишханяна», — написал Саргсян.
Аветик Ишханян — сын известного лингвиста и литературоведа Рафаэла Ишханяна. В 1987 году он со своими единомышленниками основал и возглавил образовательное объединение «Маштоц». В августе 1988 года стал членом «Карабахского комитета». В 1996 году Ишханян учредил и возглавил правозащитную организацию «Хельсинкский комитет Армении». Он был автором множества научных работ и публицистических статей.