Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է, թե ինչպես է ընթանում Ադրբեջանի և ՀՀ միջև խաղաղ գործընթացը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Ադրբեջան-Թուրքիա դաշնակցային հարաբերությունների քաղաքական, տնտեսական և տրանսպորտային-հաղորդակցական ասպեկտները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի կարևոր հարցերը։
Շեշտվել է տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպություններում, այդ թվում՝ Թյուրքական պետությունների կազմակերպությունում, ՄԱԿ-ում, Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունում և այլ հարթակներում համատեղ գործունեության և փոխադարձ աջակցության անհրաժեշտությունը։
Բայրամովը թուրք գործընկերոջը ներկայացրել է տարածաշրջանային իրադրությունը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունվարի 31–ի ասուլիսում հայտարարել էր, որ Տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման վերաբերյալ Հայաստանը հստակ առաջարկներ է արել Ադրբեջանին և սպասում է դրանց պատասխանին։ Ըստ նրա՝ էժան և իրատեսական տարբերակը Մեղրիի երկաթուղիով Ադրբեջանից Նախիջևան և հակառակ ուղղությամբ տարբերակն է։ Նա նաև առաջարկել է երկաթուղային հաղորդակցություն Երասխից Նախիջևանի տարածքով Մեղրի և հակառակ ուղղությամբ։

Azerbaijan’s Foreign Minister Jeyhun Bayramov met with his Turkish counterpart, Hakan Fidan on the sidelines of the Munich Security Conference.
At the meeting, the ministers discussed the political, economic, and transport-related aspects of Azerbaijan-Turkey allied relations, as well as key issues on the regional and international agenda, including the ongoing peace process with Armenia.
They emphasized the need for joint efforts and mutual support in regional and international organizations, including the Organization of Turkic States, the UN, the Organization of Islamic Cooperation, and other platforms.
Bayramov also provided an overview of the regional situation to his Turkish counterpart.
On January 31, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia had made clear proposals to Azerbaijan regarding the unblocking of regional transport routes and was awaiting a response. He suggested that the most cost-effective and feasible option is the Megrhi railway route between Azerbaijan and Nakhijevan, as well as a railway connection from Yeraskh through Nakhijevan to Megrhi and vice versa.