ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն իր հրավիրած ասուլիսում նշել է, որ ներկայումս ղարաբաղցիների՝ Ղարաբաղ վերադառնալու միակ տեսանելի տարբերակը կապված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հետ։ Նա ընդգծել է, որ եթե Ադրբեջանն ընդունում է այդ փաստաթղթում նշված ճանապարհի առկայությունը, ապա հայկական կողմը կարող է պահանջել վերադառնալ այդ հայտարարության բոլոր կետերին և վերսկսել քննարկումները։
«Սա միակ տեղն է, որից կարելի է բռնել և ղարաբաղցիների վերադարձը Ղարաբաղ՝ հետ բերել բանակցային գործընթացի մեջ։ Իմ պատասխանը դրական է, այդ հնարավորությունը ես տեսնում եմ, հավանականությունը փոքր է, չափազանց փոքր։ Բայց մենք այն վիճակում ենք, որ նույնիսկ փոքր հավանականությունը պետք է օգտագործել, որ մի տարի հետո չասենք, թե այս հնարավորությունը կար և մենք չօգտագործեցինք»,–ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Քոչարյանի համոզմամբ՝ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունը չի ձեռնարկում այդ քայլերը, քանի որ չի ցանկանում, որ ղարաբաղցիները վերադառնան իրենց ծննդավայր։
«Մենք դա չենք անում, որովհետև այս իշխանությունը չի ուզում, որ ղարաբաղցիք վերադառնան այնտեղ, որովհետև համարում է, որ սա իր կյանքն ինչ-որ տեղ կարող է բարդացնել։ Իրենց համար ավելի ձեռնտու է, որ ղարաբաղցիք Հայաստանում էլ չմնան. սկզբունք կա՝ «нет человека – нет проблемы», հիմա այս ճանապարհի վրա ենք»,-ասել է Քոչարյանը։
Քոչարյանը նշել է, որ 2018-2020 թվականներին Ղարաբաղի հարցում ամենակոշտ բանակցողը եղել է Նիկոլ Փաշինյանը, քանի որ, ըստ նրա, բանակցություններն անիմաստ էին։ Նա այդպես է արձագանքել այն տեսակետներին, թե Արցախի հարցով ամենակոշտ բանակցողն ինքն է եղել։
«Ես երբեք որևէ բանակցային գործընթացից չեմ հրաժարվել, չեմ վախեցել, որ կարող է` մի փաստաթուղթ բերեն, որին ես էդ այկիդոն չկարողանամ անել լավ իմաստով, որը չեմ կարողանա բարեփոխել։ Բանակցությունները դիվանագիտություն են ենթադրում, իսկ դիվանագիտությունը պատ ջարդելը չէ»,- ասել է Քոչարյանը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս միակ հնարավոր քննարկման թեման արցախցիների վերադարձի հարցն է, սակայն նման գործընթացի համար անհրաժեշտ են հմտություն և ցանկություն, որոնց բացակայությունն այժմ ակնհայտ է։
Անդրադառնալով այն պնդումներին, թե հենց իր պաշտոնավարման ընթացքում Արցախը դուրս մնաց բանակցային գործընթացից, Քոչարյանը նշել է, որ դա կեղծ թեզ է, որն անընդհատ շրջանառվում է։
«Մեկ օրինակ հիշեցրեք իմ ժամանակաշրջանից, երբ համանախագահողները եկել են տարածաշրջան և չեն գնացել Ղարաբաղ, չեն հանդիպել Ղարաբաղի ղեկավարության հետ։ Մինսկի խմբի շրջանակում բոլոր գործողությունները եղել են Ղարաբաղի ներգրավվածությամբ, Ղարաբաղը եղել է կոնֆլիկտի կողմ։ Իմ ու Ալիևի բանակցային գործընթացը եղել է այդ գործընթացին զուգահեռ մի պրոցես, որն ավարտվել է Քի Վեսթով»,- շեշտել է ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Նա հավելել է, որ եթե չլիներ Քի Վեսթը, որտեղ, ըստ էության, Ալիևը համաձայնում էր, որ Արցախը միանա Հայաստանին, ապա չէին լինի նաև Մադրիդյան սկզբունքները, որոնք ամրագրում էին Արցախի ինքնորոշման իրավունքը։
«Եվ այդ իրավունքը ֆիքսվում էր արդեն ոչ թե տարածքային ամբողջականության և ինքնորոշման ամուսնությամբ, այլ հնարավորություն կար ամբողջական ինքնորոշման ճանապարհով ունենալ Արցախի Հանրապետություն»,- ասել է Քոչարյանը։

17 Февраль 2025 - 13:38 AMT
Бывший президент Армении Роберт Кочарян на пресс-конференции заявил, что единственный видимый вариант возвращения карабахских армян связан с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. Он подчеркнул, что если Азербайджан признает наличие коридора, указанного в документе, армянская сторона может требовать выполнения всех его пунктов и возобновления обсуждений.
«Это единственная точка опоры, позволяющая вернуть вопрос возвращения карабахцев в переговорный процесс. Мой ответ — да, я вижу эту возможность, но вероятность крайне мала. Однако в сложившейся ситуации даже минимальный шанс должен быть использован, чтобы через год не пришлось сожалеть о нереализованных возможностях», — сказал он, сообщает Aysor.am .
Кочарян раскритиковал действующую власть Армении за то, что она не предпринимает необходимых шагов, так как, по его мнению, не заинтересована в возвращении карабахцев на родину.
«Мы этого не делаем, потому что нынешняя власть не хочет, чтобы карабахцы вернулись. Они считают, что это может усложнить их положение. Более того, им выгоднее, чтобы карабахцы не оставались даже в Армении. Их политика строится на принципе „нет человека — нет проблемы“, и именно по этому пути мы движемся», — заявил Кочарян.
Он также отметил, что с 2018 по 2020 год самым жестким переговорщиком по Карабаху был Никол Пашинян, так как он считал переговоры бессмысленными. Так Кочарян ответил на утверждения, что именно он был самым жестким переговорщиком по этому вопросу.
«Я никогда не отказывался от переговоров и не боялся, что может появиться документ, с которым я не справлюсь дипломатически. Дипломатия предполагает переговоры, а не разрушение», — заявил он, передает Sputnik Армения.
Кочарян подчеркнул, что единственная возможная тема для обсуждения сейчас — это возвращение карабахцев, но для этого необходимы умения и желание, которых, по его мнению, сейчас нет.
Отвечая на обвинения, что именно в его президентский срок Карабах был исключен из переговоров, Кочарян назвал это ложным тезисом.
«Назовите хотя бы один случай, когда в мое время сопредседатели Минской группы приезжали в регион и не встречались с руководством Карабаха. Все действия в рамках Минской группы происходили с участием Карабаха, который был признан стороной конфликта. Мои переговоры с Алиевым шли параллельно этому процессу и завершились в Ки-Уэсте», — подчеркнул он.
Он добавил, что без соглашения в Ки-Уэсте, где, по его словам, Алиев соглашался на присоединение Карабаха к Армении, не было бы и Мадридских принципов, закрепляющих право Карабаха на самоопределение.
«И это право уже не зависело от компромисса между территориальной целостностью и самоопределением, а открывало возможность полной независимости Республики Арцах», — заявил Кочарян.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. Уже на следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение российского миротворческого контингента о прекращении огня и согласились на условия Баку — разоружение армии Арцаха и роспуск Республики Арцах. 24 сентября начался массовый исход карабахцев, более 100 000 человек были вынуждены покинуть родные земли. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу с 1 января 2024 года.