Կովկասի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի հարցերով առաջատար մասնագետ Թոմ դե Վաալը նշել է, որ լայնածավալ ռազմական գործողությունների ձեռնարկումն Ադրբեջանի համար մեծ ռիսկեր կպարունակի, ուստի ավելի հավանական է, որ Բաքուն սպառնալիքներ հնչեցնի և դիմի սահմանափակ ռազմական գործողությունների, հայտնում է «Ազատությունը»։
Փորձագետն անդրադարձել է այն մտահոգություններին, թե Ադրբեջանը կարող է ուժի կիրառմամբ ստիպել Հայաստանին տրամադրել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը», հատկապես հաշվի առնելով Բաքվի ագրեսիվ հռետորաբանությունը։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնազերծած փաստաթղթերում առկա են տեղեկություններ այն մասին, որ 90-ականների վերջին Ռոբերտ Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիևը փակ բանակցությունների ընթացքում քննարկել են Ղարաբաղյան խնդիրը տարածքների փոխանակման տարբերակով՝ Մեղրին Ղարաբաղի դիմաց, սակայն այդ բանակցությունները չեն հանգեցրել որևէ ստորագրված համաձայնագրի։
Հարցին, թե ինչպես է այս բացահայտումը ազդում տարածքային զիջումների շուրջ ընթացող քննարկումների վրա, դե Վաալն արձագանքել է․ «Հայաստանն արդեն կորցրել է Ղարաբաղը, այնպես որ Սյունիքն առևտրի առարկա չի դարձնի»։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը բավականին հստակ է։
«Մենք շատ չենք շտապում, մենք իրականում ստացել ենք գրեթե այն ամենը, ինչ ուզում էինք, խաղաղության պայմանագիրը լավ կլիներ, եթե լիներ, բայց դե եթե մենք չստանանք այն ամենը, ինչ ուզում ենք, մենք կսպասենք»,–ասել է փորձագետը։
Երևանում ստացած իր տպավորության վերաբերյալ դե Վաալն ասել է․ «Իսկ Երևանում ես առավելապես տպավորություն ստացա, որ պարոն Փաշինյանն արդեն նախընտրական քարոզարշավի մեջ է։ Նա չի պատրաստվում այլևս զիջումների գնալ։ Նա զգում է, որ բավականին շատ զիջումների է գնացել, և, հետևաբար, իմ կարծիքով, պատրաստ չէ ավելի շատ զիջումների գնալ Ադրբեջանին»։

Tom de Waal, a leading expert on the Caucasus, Russia, and Eastern Europe, has stated that large-scale military action by Azerbaijan would be highly risky. Instead, Baku is more likely to resort to threats and limited military operations, as reported by "Azatutyun."
The expert addressed concerns that Azerbaijan might attempt to force Armenia into providing the so-called "Zangezur corridor" through military means, especially given Baku’s aggressive rhetoric.
Declassified U.S. State Department documents reveal that in the late 1990s, Robert Kocharyan and Heydar Aliyev privately discussed a territorial exchange—Meghri in exchange for Karabakh. However, no formal agreement was reached.
Commenting on how this revelation impacts current discussions on territorial concessions, de Waal stated: "Armenia has already lost Karabakh, so Syunik will not be up for trade."
He noted that Azerbaijan's position is quite clear: "We are not in a hurry. We have already obtained almost everything we wanted. A peace treaty would be good, but if we don’t get everything we want, we will wait."
Regarding his impressions from Yerevan, de Waal observed: "My impression is that Prime Minister Pashinyan is already in campaign mode. He is not planning to make further concessions. He feels he has made enough, and in my opinion, he is not ready to give more to Azerbaijan."
On January 31, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that Armenia had made clear proposals to Azerbaijan regarding the unblocking of regional transport routes and was awaiting a response. He suggested a cost-effective and realistic option: a railway connection from Azerbaijan to Nakhichevan via Meghri and, in the opposite direction, a railway link from Yeraskh to Nakhichevan through Meghri.