Կովկասի, Ռուսաստանի և Արևելյան Եվրոպայի հարցերով առաջատար մասնագետ Թոմ դե Վաալը նշել է, որ լայնածավալ ռազմական գործողությունների ձեռնարկումն Ադրբեջանի համար մեծ ռիսկեր կպարունակի, ուստի ավելի հավանական է, որ Բաքուն սպառնալիքներ հնչեցնի և դիմի սահմանափակ ռազմական գործողությունների, հայտնում է «Ազատությունը»։
Փորձագետն անդրադարձել է այն մտահոգություններին, թե Ադրբեջանը կարող է ուժի կիրառմամբ ստիպել Հայաստանին տրամադրել այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքը», հատկապես հաշվի առնելով Բաքվի ագրեսիվ հռետորաբանությունը։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գաղտնազերծած փաստաթղթերում առկա են տեղեկություններ այն մասին, որ 90-ականների վերջին Ռոբերտ Քոչարյանն ու Հեյդար Ալիևը փակ բանակցությունների ընթացքում քննարկել են Ղարաբաղյան խնդիրը տարածքների փոխանակման տարբերակով՝ Մեղրին Ղարաբաղի դիմաց, սակայն այդ բանակցությունները չեն հանգեցրել որևէ ստորագրված համաձայնագրի։
Հարցին, թե ինչպես է այս բացահայտումը ազդում տարածքային զիջումների շուրջ ընթացող քննարկումների վրա, դե Վաալն արձագանքել է․ «Հայաստանն արդեն կորցրել է Ղարաբաղը, այնպես որ Սյունիքն առևտրի առարկա չի դարձնի»։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը բավականին հստակ է։
«Մենք շատ չենք շտապում, մենք իրականում ստացել ենք գրեթե այն ամենը, ինչ ուզում էինք, խաղաղության պայմանագիրը լավ կլիներ, եթե լիներ, բայց դե եթե մենք չստանանք այն ամենը, ինչ ուզում ենք, մենք կսպասենք»,–ասել է փորձագետը։
Երևանում ստացած իր տպավորության վերաբերյալ դե Վաալն ասել է․ «Իսկ Երևանում ես առավելապես տպավորություն ստացա, որ պարոն Փաշինյանն արդեն նախընտրական քարոզարշավի մեջ է։ Նա չի պատրաստվում այլևս զիջումների գնալ։ Նա զգում է, որ բավականին շատ զիջումների է գնացել, և, հետևաբար, իմ կարծիքով, պատրաստ չէ ավելի շատ զիջումների գնալ Ադրբեջանին»։

17 Февраль 2025 - 13:30 AMT
Как заявил эксперт по Кавказу, России и Восточной Европе Том де Ваал, полномасштабные военные действия для Азербайджана несут серьезные риски. Поэтому более вероятно, что Баку ограничится угрозами и локальными операциями, сообщает «Азатутюн».
Эксперт прокомментировал опасения, что Азербайджан может силой принудить Армению предоставить так называемый «Зангезурский коридор», учитывая агрессивную риторику Баку.
В рассекреченных документах Госдепартамента США говорится, что в конце 1990-х Роберт Кочарян и Гейдар Алиев обсуждали на закрытых переговорах обмен территориями — Мегри в обмен на Карабах. Однако эти переговоры не привели к подписанию соглашения.
Отвечая на вопрос о влиянии этой информации на текущие дискуссии по территориальным уступкам, де Ваал заявил: «Армения уже потеряла Карабах, поэтому Сюник не станет предметом торговли».
Он отметил, что позиция Азербайджана достаточно очевидна: «Мы никуда не спешим. Мы уже получили почти все, что хотели. Мирный договор был бы неплох, но если мы не получим всего, что хотим, мы подождем».
О своих впечатлениях из Еревана де Ваал сказал: «У меня сложилось впечатление, что Пашинян уже ведет предвыборную кампанию. Он не намерен идти на дальнейшие уступки. Он считает, что уступил достаточно, и, на мой взгляд, не готов к новым компромиссам с Азербайджаном».
31 января премьер-министр Никол Пашинян заявил, что Армения представила четкие предложения по разблокировке региональных транспортных путей и ждет ответа от Азербайджана. В качестве дешевого и реалистичного варианта он предложил железнодорожное сообщение через Мегри между Азербайджаном и Нахичеванью, а также маршрут через Ерасх в направлении Нахичевани.