ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական գործիչների և Ադրբեջանում պահվող մյուս հայերի խնդիրը պետք է քննարկման առարկա դառնա բոլոր բանակցությունների ընթացքում։
Նա նշել է, որ Բաքվի դատավարությունն ուղղված է ոչ միայն Ղարաբաղի ղեկավարների, այլ նաև ՀՀ դեմ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա ընդգծել է, որ, ի տարբերություն ընդդիմության, Հայաստանի իշխանություններն ունեն հստակ մեխանիզմներ այդ հարցը լուծելու համար, սակայն անհրաժեշտ քայլեր չեն ձեռնարկում։
«Այդ մարդկանց ճակատագիրը պետք է յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ լինի բանակցության սեղանի վրա, բայց չկա։ Այսօր ոչ միայն Ղարաբաղի ղեկավարներին են դատում, այլ Հայաստանի Հանրապետությունը»,– հայտարարել է Քոչարյանը։
Այդ համատեքստում նա հիշեցրել է, որ երբ Երևանը որոշել էր միանալ Հռոմի ստատուտին, պնդում էր, թե պատրաստվում է պատասխանատվության ենթարկել Իլհամ Ալիևին, սակայն իրականում նպատակ ուներ խոչընդոտելու ՌԴ նախագահի այցը Հայաստան։
«Հիմա այնտեղ դատվում է Հայաստանը, ու իրենք ամեն ինչ անելու են, որ ցույց տան աշխարհին, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման որևէ իրավունք գոյություն չի ունեցել, իսկ հենց սկզբից Հայաստանն իբր ագրեսիա է իրականացրել Ադրբեջանի դեմ։ Սա պրոբլեմ է Հայաստանի համար»,– նշել է Քոչարյանը։
Նրա խոսքով՝ ինքը ակտիվ կապի մեջ է եղել Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի և մյուսների հետ՝ տարբերակներ առաջարկելով նրանց Արցախից դուրս բերելու համար, քանի որ Բաքվում ընթացող այս դատական գործընթացը կանխատեսելի էր։
«Իրենք այնտեղ չպետք է հայտնվեին, Հայաստանի Հանրապետությունն այդ վերջին օրերին պետք է ամեն ինչ աներ նրանց հանելու համար, եթե պետք էր՝ ուղղաթիռ ուղարկեին, պայմանավորվեին խաղաղապահ ուժերի հետ։ Ես փորձում էի այդ հարցն առանց այս իշխանությունների լուծել 24-ժամյա ռեժիմով»,- ասել է Քոչարյանը։
ՀՀ երկրորդ նախագահը մտահոգություն է հայտնել, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն գիտակցում խնդրի ամբողջ լրջությունը։ Բացի այդ, նա տարակուսանք է հայտնել, թե ինչու Արցախից բռնագաղթածներից շատերը չեն բարձրացնում գերեվարված հայերի հարցը։
«Նրանք բազմաթիվ խնդիրներ ունեն, իրավիճակը հասկանալի է, բայց իրենց ձայնը պետք է բարձր հնչի»,– հավելել է Քոչարյանը։
Հունվարի 17-ից Ադրբեջանում ընթանում են Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների գործով դատավարությունները։ Մեղադրյալների շարքում են նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանը, նրա նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը, արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը և Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Դավիթ Իշխանյանը։
Նախկին պետնախարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձնացվել է առանձին վարույթում։ Չնայած նա խնդրել է իր գործը միավորել մյուսների հետ, դատարանը որոշում է կայացրել 422 հատորներից 400-ը դիտարկել առանձին։

Former Armenian President Robert Kocharyan has stated that the issue of former Nagorno-Karabakh military-political figures and other Armenians detained in Azerbaijan should be a subject of discussion in all negotiations.
He emphasized that the trials in Baku are directed not only against the leaders of Karabakh but also against Armenia, as reported by Sputnik Armenia.
Kocharyan highlighted that, unlike the opposition, the Armenian authorities have clear mechanisms to resolve this issue but are not taking the necessary steps.
"These individuals' fate should be on the negotiation table at every meeting, but it isn't. Today, not only are Karabakh's leaders being tried, but also the Republic of Armenia," Kocharyan stated.
In this context, he recalled that when Yerevan decided to join the Rome Statute, it claimed to hold Ilham Aliyev accountable, but in reality, aimed to hinder the Russian President's visit to Armenia.
"Now, Armenia is on trial there, and they will do everything to show the world that Nagorno-Karabakh never had any right to self-determination, and from the very beginning, Armenia allegedly committed aggression against Azerbaijan. This is a problem for Armenia," Kocharyan noted.
He added that he had been in active contact with former Artsakh President Bako Sahakyan and others, proposing options to evacuate them from Artsakh, as the ongoing trial in Baku was predictable.
"They shouldn't have ended up there; the Republic of Armenia should have done everything in those last days to get them out, even if it meant sending a helicopter, coordinating with peacekeeping forces. I was trying to solve this issue without these authorities in a 24-hour mode," Kocharyan said.
The former president expressed concern that the Armenian authorities do not grasp the full seriousness of the issue. Additionally, he wondered why many of those forcibly displaced from Artsakh are not raising the issue of the captured Armenians.
"They have numerous problems; the situation is understandable, but their voices should be loud," Kocharyan added.
Since January 17, trials have been ongoing in Azerbaijan concerning former military-political leaders of Nagorno-Karabakh. Among the accused are former presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan, former commander of the Defense Army Levon Mnatsakanyan, his former deputy Davit Manukyan, former foreign minister Davit Babayan, and former National Assembly speaker Davit Ishkhanyan.
The case of former state minister and philanthropist Ruben Vardanyan has been separated into a distinct proceeding. Despite his request to merge his case with the others, the court decided to review 400 out of 422 volumes separately.