Փետրվարի 16-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այցելել է Երուսաղեմի Սուրբ Հարության տաճար։ Դիմավորման արարողությանը ներկա է եղել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Աղան Գոգչյանը, որը նաև կարճատև զրույց է ունեցել Ռուբիոյի հետ։
Ներկայացնելով հանդիպման բովանդակությունը՝ Աղան Գոգչյանը նշել է, որ Ռուբիոն տաճար էր այցելել ոչ պաշտոնական այցով, այլ պատարագին մասնակցելու նպատակով, տեղեկացնում է «ՍիվիլՆեթը»։
«Բարձրաձայնեցինք Իսրայելում քրիստոնյաների ներկայության հարցը, նրանց հեռանալու հետ կապված մտահոգությունները։ Պետքարտուղարը նշել է, որ շատ քրիստոնյաներ, այդ թվում՝ հայեր, արդեն հեռացել են Սիրիայից, Լիբանանից ու մերձավորարևելյան այլ երկրներից, և ԱՄՆ-ն ամեն ինչ կանի, որ քրիստոնյաների ներկայությունն Իսրայելում հաստատուն մնա՝ վերոհիշյալ երկրների օրինակը չկրկնելու համար։
Պետքարտուղարը նաև շնորհակալություն է հայտնել մեզ ծառայության ու ջանքերի համար՝ խոստանալով ուշադրության կենտրոնում պահել մեր բարձրացրած խնդիրներն ու կրկին այցելել»,- հայտնել է Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետը։
2022 թվականի հուլիսին ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Ջո Բայդենը Երուսաղեմ այցի ընթացքում այցելել էր Բեթղեհեմի Ծննդյան տաճարի հայկական եկեղեցի՝ հանդիպելով Երուսաղեմի հայոց պատրիարք Տեր Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ։

18 Февраль 2025 - 08:56 AMT
16 февраля госсекретарь США Марко Рубио посетил Храм Гроба Господня в Иерусалиме. На церемонии встречи присутствовал начальник канцелярии Армянского патриархата Иерусалима Аган Гогчян, который также провел краткую беседу с Рубио.
Рассказывая о встрече, Аган Гогчян отметил, что Рубио посетил храм неофициально, с целью участия в литургии, сообщает CivilNet.
«Мы подняли вопрос присутствия христиан в Израиле и обеспокоенности их возможным отъездом. Госсекретарь отметил, что многие христиане, в том числе армяне, уже покинули Сирию, Ливан и другие страны Ближнего Востока. США сделают всё возможное, чтобы христианское присутствие в Израиле оставалось стабильным, не повторяя примеры этих стран».
Госсекретарь также выразил благодарность за службу и усилия, пообещав держать поднятые вопросы в центре внимания и снова посетить Израиль, сообщил начальник канцелярии Армянского патриархата.
В июле 2022 года тогдашний президент США Джо Байден во время визита в Иерусалим посетил армянскую церковь Рождества в Вифлееме, где встретился с армянским патриархом архиепископом Нурханом Манукяном.