Փետրվարի 16-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն այցելել է Երուսաղեմի Սուրբ Հարության տաճար։ Դիմավորման արարողությանը ներկա է եղել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետ Աղան Գոգչյանը, որը նաև կարճատև զրույց է ունեցել Ռուբիոյի հետ։
Ներկայացնելով հանդիպման բովանդակությունը՝ Աղան Գոգչյանը նշել է, որ Ռուբիոն տաճար էր այցելել ոչ պաշտոնական այցով, այլ պատարագին մասնակցելու նպատակով, տեղեկացնում է «ՍիվիլՆեթը»։
«Բարձրաձայնեցինք Իսրայելում քրիստոնյաների ներկայության հարցը, նրանց հեռանալու հետ կապված մտահոգությունները։ Պետքարտուղարը նշել է, որ շատ քրիստոնյաներ, այդ թվում՝ հայեր, արդեն հեռացել են Սիրիայից, Լիբանանից ու մերձավորարևելյան այլ երկրներից, և ԱՄՆ-ն ամեն ինչ կանի, որ քրիստոնյաների ներկայությունն Իսրայելում հաստատուն մնա՝ վերոհիշյալ երկրների օրինակը չկրկնելու համար։
Պետքարտուղարը նաև շնորհակալություն է հայտնել մեզ ծառայության ու ջանքերի համար՝ խոստանալով ուշադրության կենտրոնում պահել մեր բարձրացրած խնդիրներն ու կրկին այցելել»,- հայտնել է Հայոց պատրիարքարանի դիվանապետը։
2022 թվականի հուլիսին ԱՄՆ այն ժամանակվա նախագահ Ջո Բայդենը Երուսաղեմ այցի ընթացքում այցելել էր Բեթղեհեմի Ծննդյան տաճարի հայկական եկեղեցի՝ հանդիպելով Երուսաղեմի հայոց պատրիարք Տեր Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ։

U.S. Secretary of State Marco Rubio visited Jerusalem’s Holy Sepulchre on February 16. The reception ceremony was attended by the Chief Chancellor of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, Aghan Gogchian, who also had a brief conversation with Rubio.
Discussing the meeting’s content, Aghan Gogchian stated that Rubio visited the church unofficially, primarily to attend mass, CivilNet reports.
“We raised the issue of Christian presence in Israel and concerns about their departure. The Secretary of State noted that many Christians, including Armenians, have already left Syria, Lebanon, and other Middle Eastern countries. The US will do everything possible to maintain the Christian presence in Israel to avoid repeating the example of those countries.”
The Secretary of State also expressed gratitude for their service and efforts, promising to keep the discussed issues in focus and visit again, according to the Chief Chancellor of the Armenian Patriarchate.
In July 2022, then-US President Joe Biden visited the Armenian Church of the Nativity in Bethlehem during his trip to Jerusalem, meeting with Armenian Patriarch Archbishop Nourhan Manougian.