Թուրքիայի Շանլըուրֆա նահանգի Հալֆեթի շրջանում վաճառքի է հանվել հայկական եկեղեցու հողատարածքը։ 2025 թվականի փետրվարի 5-ին անշարժ գույքի գործակալության կայքում հրապարակվել է հայտարարություն, որտեղ նշվել է, որ «հայկական եկեղեցու և քահանայի տան» զբաղեցրած տարածքը վաճառվում է 2 մլն 810,000 լիրայով (մոտ 77,500 դոլար)։
Հայտարարության համաձայն՝ եկեղեցու հողատարածքը կազմում է 904 քմ, իսկ տարածքի համար առկա է շինության սեփականության վկայական, հայտնում է Ermenihaber-ը։
Հայկական եկեղեցու հարևանությամբ բնակվող թուրք քաղաքացիներից մեկը պատմել է, որ այդ վայրում ժամանակին հայեր են ապրել, իսկ գյուղում գործել են հայկական եկեղեցի և քահանայի տուն։ Նրա խոսքով՝ հայերը մոտ 120 տարի առաջ լքել են գյուղը, ինչից հետո եկեղեցու մի հատված վերածվել է մզկիթի։
«Եկեղեցու պատերին, ինչպես նաև տան պատերին կային նախշեր։ Այդ նախշազարդ պատերը 2023-ի փետրվարյան երկրաշարժի հետևանքով փլուզվել են։ Երկրաշարժից առաջ այստեղ է բնակվել սեփականատերը, բայց վերջերս էլ լսել ենք, որ նա ցանկանում է վաճառել»,–ասել է նա։

A piece of land that once belonged to an Armenian church has been put up for sale in Halfeti, Şanlıurfa, Turkey. On February 5, 2025, a real estate listing was posted online, stating that the property of the Armenian church and priest’s house was available for 2.81 million Turkish lira (approximately $77,500).
According to the listing, the land covers 904 square meters and has a building ownership certificate, as reported by Ermenihaber.
A Turkish resident living nearby mentioned that the area was once inhabited by Armenians, and the village had an Armenian church and a priest’s house. He stated that Armenians left the village around 120 years ago, after which part of the church was converted into a mosque.
"The church and the priest’s house had decorative patterns on their walls. These collapsed during the February 2023 earthquake. Before the earthquake, the owner lived here, but recently we heard that he wants to sell the property," he said.