Հայաստանում ԵՄ առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը, անդրադառնալով առաքելության մանդատը մինչև 2027 թվականը երկարաձգելու որոշմանը, ընդգծել է, որ այս որոշումը վկայում է առաքելության կարևորության մասին՝ Հարավային Կովկասի կայունության և Հայաստանի անվտանգության տեսանկյունից։
Ռիտերը նշել է, որ 2023 թվականի փետրվարից ի վեր՝ առաքելության գործունեության առաջին իսկ օրից, հայ-ադրբեջանական սահմանին միջադեպերի թիվը զգալիորեն նվազել է, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ակնհայտ է, որ մեր (խմբ․ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության)՝ 2023 թվականի փետրվարի 23-ին Հայաստան ժամանելուց հետո, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի և հսկողության գծի երկայնքով միջադեպերի թիվը զգալիորեն նվազել է։ Համոզված եմ, որ դա նույնպես մեր ազդեցությունն է, մեր պարեկությունը սահմանի երկայնքով, և մեր ներկայությունն է, որ օգնում է նվազեցնել միջադեպերը: Ոչ միայն մենք, այլ նաև քաղաքական միջավայրը, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցություններն են, որոնք օգնում են միջադեպերի նվազմանը։ Վստահ եմ, որ մեր ներկայությամբ մենք աջակցում ենք այս ընդհանուր գործընթացին», – նշել է Ռիտերը։
Մարկուս Ռիտերը հերքել է Ադրբեջանի այն պնդումները, թե ԵՄ առաքելությունն իրականացնում է հետախուզական գործողություններ և խոչընդոտում խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ ընդգծելով, որ առաքելության գործունեությունն ամբողջությամբ թափանցիկ է։
«Ինչ վերաբերում է հետախուզական աշխատանքի մեղադրանքին, ապա դա կա հենց առաջին օրվանից, երբ մենք այստեղ ենք, իսկ մենք արել ենք նույնն, ինչ անում ենք հիմա: Մենք երբեք չենք փոխում սա։ Մենք բացահայտ պարեկություն ենք իրականացնում սահմանի և հսկողության գծի երկայնքով։ Երբ մենք հայտնվում ենք սահմանի ինչ-որ տեղում, միշտ մնում ենք այնպիսի դիրքում, որ երկու կողմերն էլ տեսնեն, որ մենք այնտեղ ենք։ Ամեն ինչ տեսանելի է, թե ինչ ենք անում», – ասել է նա։
Ռիտերը նշել է, որ առաքելության ներկայությունը թույլ չի տալիս, որ կողմերից որևէ մեկը սահմանի վրա միակողմանի քայլեր իրականացնի՝ առանց միջազգային հանրության վերահսկողության։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ԵՄ առաքելությունը հայ-ադրբեջանական սահմաններից հեռացնելու պահանջին՝ Ռիտերը նշել է, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Բաքվին առաջարկել է դիտորդներին հետ քաշել արդեն սահմանազատված հատվածներից։
«Դա մեզ սահմանից հեռացնելու մասին չէ, այլ այն մասին է, որ սահմանամերձ տարածքներում, որոնք համաձայնեցված, սահմանազատված և հստակ նշված են, այլևս կարիք չկա, որ մենք ուղղակիորեն գնանք սահման: Մեզ համար լավ է այլևս չներկայանալ սահմանամերձ գոտում, բայց դա չի նշանակում, որ մենք չենք շարունակելու այցելել գյուղեր, ֆերմաներ՝ սահմաններից ներս տեղակայված մարդկանց հետ զրուցելու համար», – ասել է նա։
Ռիտերի խոսքով, այս պահին սահմանին իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ է, սակայն երկու կողմերն էլ շարունակում են ամրապնդել իրենց դիրքերը։
«Այն, ինչ տեսնում և հայտնում են պարեկները, այն է, որ իրավիճակը սահմանին բավականին հանգիստ է։ Այս պահին միջադեպեր չկան: Բայց այն, ինչ մենք նաև տեսնում ենք և հայտնում, այն է, որ երկու կողմերն էլ ամրապնդում են իրենց դիրքերը: Այսպիսով, երկու կողմերն էլ շարունակում են պատրաստվել ավելի վատ զարգացման, դա ակնհայտ է», – ասել է նա։
Ռիտերը նշել է, որ երկրորդ մանդատի շրջանակում ԵՄ առաքելությունը կշարունակի իր աշխատանքը նույն ձևաչափով՝ պարեկություն իրականացնելով սահմանի երկայնքով, հաշվետվություններ պատրաստելով և աջակցելով հակամարտությունից տուժած բնակչությանը։
«Անցած դեկտեմբերից մենք այցելում ենք սահմանամերձ գյուղերի դպրոցներ՝ զրուցելու այնտեղի երեխաների հետ, աշակերտների հետ, բացատրելու նրանց, թե ով ենք մենք, ինչ ենք անում, ինչ է Եվրամիությունը, ինչ է ներկայացնում Եվրամիությունը։ Եվ այս գործունեությունը մենք ցանկանում ենք ավելացնել», – ասել է նա։
ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում կշարունակի իր գործունեությունը մինչև 2027 թվականը՝ աջակցելով հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության պահպանմանը և նպաստելով միջազգային վերահսկողությանը։

Глава миссии ЕС в Армении Маркус Риттер, комментируя решение о продлении мандата миссии до 2027 года, подчеркнул, что это свидетельствует о значимости миссии с точки зрения стабильности на Южном Кавказе и безопасности Армении.
Риттер отметил, что с февраля 2023 года, когда миссия начала свою работу, количество инцидентов на армяно-азербайджанской границе значительно сократилось, передает Armenpress.
«Очевидно, что с момента нашего (ЕС наблюдательной миссии в Армении) прибытия 23 февраля 2023 года количество инцидентов вдоль границы и линии контроля между Азербайджаном и Арменией значительно снизилось. Я убежден, что это также наша заслуга: наше патрулирование вдоль границы и само наше присутствие способствуют снижению числа инцидентов. Не только мы, но и политическая обстановка, переговоры между Азербайджаном и Арменией способствуют их уменьшению. Я уверен, что своим присутствием мы поддерживаем этот общий процесс», — заявил Риттер.
Маркус Риттер опроверг заявления Азербайджана о том, что миссия ЕС ведет разведывательную деятельность и препятствует мирному урегулированию, подчеркнув, что работа миссии полностью прозрачна.
«Что касается обвинений в разведывательной деятельности, то они появились с первого же дня нашего присутствия здесь. Однако мы не делали ничего иного, чем делаем сейчас. Мы никогда не меняем свой подход. Мы открыто патрулируем вдоль границы и линии контроля. Когда мы находимся в каком-либо месте на границе, мы всегда располагаемся так, чтобы обе стороны могли видеть, что мы там. Все наши действия абсолютно прозрачны», — пояснил он.
Риттер отметил, что присутствие миссии не позволяет ни одной из сторон предпринимать односторонние действия на границе без международного контроля.
Комментируя требование президента Азербайджана Ильхама Алиева о выводе миссии ЕС с армяно-азербайджанской границы, Риттер сообщил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян предложил отозвать наблюдателей с уже демаркированных участков границы.
«Речь не идет о выводе нас с границы, а о том, что в приграничных районах, которые согласованы, демаркированы и четко обозначены, больше нет необходимости в нашем физическом присутствии. Нам несложно больше не находиться в приграничных зонах, но это не означает, что мы перестанем посещать деревни и фермы, чтобы общаться с жителями приграничных районов», — отметил он.
По словам Риттера, ситуация на границе в целом остается спокойной, однако обе стороны продолжают укреплять свои позиции.
«То, что мы видим и о чем сообщают наши патрули, — это довольно спокойная ситуация на границе. На данный момент инцидентов нет. Однако мы также фиксируем, что обе стороны продолжают укреплять свои позиции. Очевидно, что они готовятся к возможному обострению», — сказал он.
Риттер подчеркнул, что в рамках второго мандата миссия ЕС продолжит свою работу в том же формате — патрулирование границы, подготовка отчетов и поддержка пострадавшего от конфликта населения.
«С декабря прошлого года мы посещаем школы в приграничных селах, чтобы беседовать с детьми и учениками, объяснять, кто мы, чем занимаемся, что такое Европейский Союз и что он представляет. И эту деятельность мы намерены расширять», — добавил он.