Գրքառատ փետրվարին «Բվիկ» նախաձեռնությունն ամփոփել է Իդրամի հետ համագործակցությամբ իրականացված «Թռիչք գրքի թևերով» ընթերցանության մրցույթի արդյունքները։
Մրցույթի նպատակն է 14-18 տարեկան դեռահասների շրջանում սեր և հետաքրքրություն առաջացնել գրքի հանդեպ, զարգացնել արագ ընթերցելու, վերլուծելու, կարծիք արտահայտելու հմտությունները, ձևավորել քննադատական մտածողություն։
Միջոցառումն իր հարկի տակ հյուրընկալել էր Ավետիսյան միջնակարգ դպրոցը։ Վեց ամիս տևած մրցութային փուլերից հետո եզրափակիչ անցած Հայաստանի տարբեր դպրոցներից թվով 66 աշակերտի համար կազմակերպվել էր ընթերցանության իսկական տոն, որի ընթացքում հաղթողներին են հանձնվել գլխավոր մրցանակները։
«Բվիկ» կրթական հիմնադրամի տնօրեն Անահիտ Յուզբաշյանը նշել է․ «Իդրամի հետ համագործակցությունը շատ կարևոր էր, և հենց այս համագործակցության շնորհիվ ևս կարողացանք իրականացնել այս մրցույթը՝ միասին խթանելով ընթերցասիրությունը երիտասարդ սերնդի մեջ»։
20 գրքից բաղկացած գրականության ցանկում ներառված են եղել տարիքային խմբերին համապատասխան համաշխարհային ճանաչում ունեցող սիրավեպեր, արկածային, դետեկտիվ ժանրի գրքեր և պատմավեպ։ Իդրամի հետ փոխգործակցության արդյունքում մրցույթի եզրափակիչ օրը դպրոցականների հետ անցկացվեց նաև ֆինանսական գրագիտության թեմայով սեմինար, որի ընթացքում դպրոցականներին ներկայացվեց կարևոր ու անհրաժեշտ տեղեկատվություն ֆինանսների գրագետ տնօրինման, խնայելու կարևորության ու զեղծարարներից պաշտպանված լինելու անվտանգային կանոնների մասին։
Իդրամի սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի բաժնի պատասխանատու Մանե Գասպարյանը նշել է․ «Եթե ուզում ենք ֆինանսապես գրագետ սերունդ ունենալ, նախ պետք է նրանց մտերմացնենք գրքի հետ, սովորելու ցանկություն արթնացնենք և հետո միայն ցույց տանք ֆինանսների աշխարհում անվտանգ լինելու ճանապարհը։ Այսօր նաև Իդրամ Ջունիորի հետ միասին ֆինանսական կրթությանը նվիրված փոքրիկ սեմինար անցկացրինք ու շատ ոգևորված ենք աշակերտների արձագանքից, երեխաների հետաքրքվածությունից»։
«Դուք ևս կարող եք միանալ Ջունիորի հետաքրքիր ու զվարճալի ճամփորդությանը՝ պարզապես ներբեռնելով հավելվածը Ձեր երեխաների սմարթֆոններում։ Idram Junior հավելվածի միջոցով երեխաները հնարավորություն կստանան անկանխիկ գումար ունենալ, անհպում վճարումներ կատարել, խնայել և ֆինանսական գրագիտություն սովորել, իսկ ծնողները՝ վերահսկել երեխաների ֆինանսական գործողությունները ժամանակակից և անվտանգ գործիքի միջոցով»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

19 Февраль 2025 - 08:34 AMT
В рамках насыщенного книгами февраля инициатива «Бвик» подвела итоги конкурса чтения «Полет на крыльях книги», организованного в сотрудничестве с Idram.
Цель конкурса – привить подросткам в возрасте 14–18 лет любовь и интерес к книгам, развить навыки быстрого чтения, анализа, выражения собственного мнения и сформировать критическое мышление.
Финальное мероприятие прошло в средней школе Аветисян. После шести месяцев конкурсных этапов для 66 финалистов из разных школ Армении был организован настоящий праздник чтения, в ходе которого победители получили главные призы.
Директор образовательного фонда «Бвик» Анаит Юзбашян отметила: «Сотрудничество с Idram было очень важным, и именно благодаря этому партнерству нам удалось провести этот конкурс, вместе продвигая любовь к чтению среди молодежи».
Список литературы конкурса включал 20 книг, среди которых были признанные во всем мире произведения, соответствующие возрастной группе, – романы, приключенческие и детективные книги, а также историческая проза.
Благодаря сотрудничеству с Idram в день финала конкурса для школьников также был проведен семинар по финансовой грамотности. Участникам представили важную информацию о грамотном управлении финансами, значении сбережений и правилах безопасности, защищающих от мошенничества.
Менеджер по программам социальной ответственности Idram Манe Гаспарян подчеркнула: «Если мы хотим воспитать финансово грамотное поколение, сначала нужно привить детям любовь к книгам, пробудить у них желание учиться, а уже затем показать путь к финансовой безопасности. Сегодня мы также провели небольшой семинар по финансовому образованию с Idram Junior и были воодушевлены реакцией учеников и их заинтересованностью».
Вы также можете присоединиться к увлекательному и познавательному путешествию с Idram Junior, просто загрузив приложение на смартфоны ваших детей. С его помощью дети смогут пользоваться безналичными деньгами, совершать бесконтактные платежи, учиться экономить и развивать финансовую грамотность, а родители – контролировать финансовые операции детей с помощью современного и безопасного инструмента.