Գրքառատ փետրվարին «Բվիկ» նախաձեռնությունն ամփոփել է Իդրամի հետ համագործակցությամբ իրականացված «Թռիչք գրքի թևերով» ընթերցանության մրցույթի արդյունքները։
Մրցույթի նպատակն է 14-18 տարեկան դեռահասների շրջանում սեր և հետաքրքրություն առաջացնել գրքի հանդեպ, զարգացնել արագ ընթերցելու, վերլուծելու, կարծիք արտահայտելու հմտությունները, ձևավորել քննադատական մտածողություն։
Միջոցառումն իր հարկի տակ հյուրընկալել էր Ավետիսյան միջնակարգ դպրոցը։ Վեց ամիս տևած մրցութային փուլերից հետո եզրափակիչ անցած Հայաստանի տարբեր դպրոցներից թվով 66 աշակերտի համար կազմակերպվել էր ընթերցանության իսկական տոն, որի ընթացքում հաղթողներին են հանձնվել գլխավոր մրցանակները։
«Բվիկ» կրթական հիմնադրամի տնօրեն Անահիտ Յուզբաշյանը նշել է․ «Իդրամի հետ համագործակցությունը շատ կարևոր էր, և հենց այս համագործակցության շնորհիվ ևս կարողացանք իրականացնել այս մրցույթը՝ միասին խթանելով ընթերցասիրությունը երիտասարդ սերնդի մեջ»։
20 գրքից բաղկացած գրականության ցանկում ներառված են եղել տարիքային խմբերին համապատասխան համաշխարհային ճանաչում ունեցող սիրավեպեր, արկածային, դետեկտիվ ժանրի գրքեր և պատմավեպ։ Իդրամի հետ փոխգործակցության արդյունքում մրցույթի եզրափակիչ օրը դպրոցականների հետ անցկացվեց նաև ֆինանսական գրագիտության թեմայով սեմինար, որի ընթացքում դպրոցականներին ներկայացվեց կարևոր ու անհրաժեշտ տեղեկատվություն ֆինանսների գրագետ տնօրինման, խնայելու կարևորության ու զեղծարարներից պաշտպանված լինելու անվտանգային կանոնների մասին։
Իդրամի սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի բաժնի պատասխանատու Մանե Գասպարյանը նշել է․ «Եթե ուզում ենք ֆինանսապես գրագետ սերունդ ունենալ, նախ պետք է նրանց մտերմացնենք գրքի հետ, սովորելու ցանկություն արթնացնենք և հետո միայն ցույց տանք ֆինանսների աշխարհում անվտանգ լինելու ճանապարհը։ Այսօր նաև Իդրամ Ջունիորի հետ միասին ֆինանսական կրթությանը նվիրված փոքրիկ սեմինար անցկացրինք ու շատ ոգևորված ենք աշակերտների արձագանքից, երեխաների հետաքրքվածությունից»։
«Դուք ևս կարող եք միանալ Ջունիորի հետաքրքիր ու զվարճալի ճամփորդությանը՝ պարզապես ներբեռնելով հավելվածը Ձեր երեխաների սմարթֆոններում։ Idram Junior հավելվածի միջոցով երեխաները հնարավորություն կստանան անկանխիկ գումար ունենալ, անհպում վճարումներ կատարել, խնայել և ֆինանսական գրագիտություն սովորել, իսկ ծնողները՝ վերահսկել երեխաների ֆինանսական գործողությունները ժամանակակից և անվտանգ գործիքի միջոցով»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

The goal of the competition was to foster a love and interest in books among teenagers aged 14–18, develop their speed reading, analytical, and opinion-forming skills, and cultivate critical thinking.
The final event was hosted at Avetisyan Secondary School. After six months of competition phases, a true reading celebration was organized for 66 finalists from various schools in Armenia, during which the winners received the main prizes.
The director of the Bvik Educational Foundation, Anahit Yuzbashyan, stated: "The collaboration with Idram was very important, and thanks to this partnership, we were able to organize this competition, jointly promoting the love of reading among the younger generation."
The competition's reading list included 20 books, featuring globally recognized works appropriate for the age group, including romance novels, adventure and detective stories, and historical fiction.
Thanks to the cooperation with Idram, a financial literacy seminar was also held for students on the final day of the competition. The seminar provided essential information on managing finances wisely, the importance of saving, and security guidelines for protection against fraud.
Idram’s Social Responsibility Program Manager, Mane Gasparyan, emphasized: "If we want to raise a financially literate generation, we must first introduce children to books, spark their desire to learn, and only then show them the path to financial security. Today, we also conducted a small financial education seminar with Idram Junior and were very inspired by the students' engagement and curiosity."
You can also join Junior's exciting and educational journey by simply downloading the app on your children’s smartphones. Through the Idram Junior app, children will have access to cashless funds, make contactless payments, save money, and develop financial literacy, while parents can monitor their children's financial activities using a modern and secure tool.