Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է «Իրական Հայաստան» գաղափարախոսության դրույթները՝ նշելով, որ նոր Սահմանադրության ընդունման կարևորությունը։
Նա նշել է, որ էական է համաժողովրդական հանրաքվեով նոր Սահմանադրության ընդունումը։
«Հայրենիքը հայերիս լեզվամտածողության ամենանվիրական հասկացություններից է, բայց այն չի առնչակցվում իրավունքների և պարտականությունների համակարգին։ Ըստ Իրական Հայաստանի գաղափարախոսության հայրենիքը նույնացվում է միջազգայնորեն ճանաչված պետության՝ ՀՀ–ի հետ։ Պետությունը դիտարկվում է որպես հայրենիքի անքակտելի մաս, իսկ հայրենասիրությունը՝ նրա շահերի ու սահմանված իրավակարգի հետ համընկնող արժեք»,–ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ այս մոտեցման շրջանակում քաղաքացին պետք է գիտակցի ոչ միայն իր հիմնադիր դերը պետության ստեղծման հարցում, այլև իր պատասխանատվությունը սահմանադրական կարգի պահպանման գործում:
Վարչապետն ընդգծել է, որ համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով նոր Սահմանադրության ընդունումը կարևոր է, քանի որ նախկին հանրաքվեների նկատմամբ առկա է լեգիտիմության լուրջ պակաս՝ հանրային ընկալման տեսանկյունից:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян представил положения идеологии «Реальная Армения», отметив важность принятия новой Конституции.
Он заявил, что принятие новой Конституции на всенародном референдуме является принципиально важным.
«Родина — одно из самых священных понятий в армянском языковом сознании, но оно не соотносится с системой прав и обязанностей. Согласно идеологии "Реальной Армении", родина отождествляется с международно признанным государством – Республикой Армения. Государство рассматривается как неотъемлемая часть родины, а патриотизм – как система ценностей, соответствующая его интересам и установленному правопорядку», – заявил он.
По его словам, в рамках этого подхода «гражданин должен осознавать не только свою основополагающую роль в создании государства, но и свою ответственность за сохранение конституционного порядка.»
Премьер-министр подчеркнул, что принятие новой Конституции путем всенародного референдума «крайне важно, поскольку предыдущие референдумы страдают серьезным дефицитом легитимности с точки зрения общественного восприятия.»
Пашинян отметил, что главная цель новой Конституции – отказаться от «остаточного поведения безгосударственного народа» и сформировать «модель действий народа-государственника», основанную на конституционной солидарности и демократическом участии.