37 տարի առաջ փետրվարի 20–ին սկսվեց Ղարաբաղյան շարժումը` 1988-ին Արցախի ժողովուրդը բարձրացրեց իր ձայնն ի պաշտպանություն սեփական իրավունքների ու ազատությունների, որին միացավ ամբողջ հայությունը:
1988-ի փետրվարին, պահպանելով բոլոր գործող իրավական նորմերն ու ազատ կամքի արտահայտման բացառապես ժողովրդավարական ձևերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը Հայաստանի հետ վերամիավորում պահանջեց: 1988 թվականի փետրվարի 20-ին Ստեփանակերտում ԼՂԻՄ Ժողովրդական պատգամավորների խորհրդի արտահերթ նիստը որոշում ընդունեց՝ դիմելով Երևանին և Բաքվին՝ պահանջելով Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզն ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից դուրս բերել և միացնել Հայաստանի ԽՍՀ-ին։
Փետրվարի 26-ին արդեն հայտարարվել է «Ղարաբաղ» կոմիտեի ստեղծման մասին։ Ապրիլի ընթացքում կոմիտեի կազմը կրել է փոփոխություններ, իսկ մայիսի 19-ին Իգոր Մուրադյանը հեռացվել է՝ հանրահավաքի ժամանակ զինված պայքարի կոչ անելու պատճառով։ Նոր ձևավորված «Ղարաբաղ» կոմիտեն, որ բաղկացած էր 11 անդամից՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյան, Բաբկեն Արարքցյան, Վանո Սիրադեղյան, Վազգեն Մանուկյան, Համբարձում Գալստյան, Սամվել Գևորգյան, Ռաֆայել Ղազարյան, Սամսոն Ղազարյան, Ալեքսան Հակոբյան, Աշոտ Մանուչարյան և Դավիթ Վարդանյան։
Սակայն ժողովրդավարական կամարտահայտման ու ամեն ինչ քաղաքակիրթ ճանապարհով տանելու յուրաքանչյուր քայլին հաջորդեց հայ բնակչության դեմ ուղղված բռնության ալիքը, հայ ժողովրդի իրավունքների համատարած ոտնահարումը, ժողովրդագրական էքսպանսիան, տնտեսական շրջափակումը և այլն: Սկսվեցին Ադրբեջանի քաղաքաների՝ Սումգայիթի, Բաքվի, Կիրովոբադի, Շամխորի հայ բնակչության ջարդերն ու զանգվածային սպանությունները, արդյունքում հարյուրավոր մարդիկ զոհվեցին ու վիրավորվեցին: Ադրբեջանի քաղաքաների և գյուղերի մոտ 450 հազար հայ բակիչ փախստական դարձավ:
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ուղերձ է հղել Արցախի վերածննդի օրվա և Ղարաբաղյան շարժման 37-ամյակի առթիվ՝ նշելով, որ հիշողությունը մեր ուժն է, առաջ գնալու մեր ուղենիշն է, գործելու մեր կամքն է։
Նա նշել է, որ «մենք հիշում ենք Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարը և այդ հաղթանակները մսխած ազգուրաց պետականաքանդներին»։
«Հիշողությունը մեր ուժն է՝
▪️դիմակայելու վերահաս վտանգներին,
▪️վերանորոգվելու կորուստների ցավից,
▪️խուսափելու անցյալի սխալներից,
▪️վերարժևորելու ներկան,
▪️հիշելու և փառաբանելու անցյալի հաղթանակները և հերոսներին,
▪️պայքարելու սեփական Հայրենիքում արժանապատիվ՝ ազատ և անկախ ապրելու հիմնարար իրավունքի համար:
Հիշողությունն առաջ գնալու մեր ուղենիշն է.
▪️Մենք հիշում ենք Ազգային զարթոնքի վերածված Ղարաբաղյան շարժումը՝ 37 տարի առաջ սկիզբ առած, հաղթանակով պսակված Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարը:
▪️Մենք հիշում ենք այդ հաղթանակները մսխած ազգուրաց պետականաքանդներին:
Հիշողությունը գործելու մեր կամքն է՝
▪️հիմնավորապես մերժելու Հայաստանի ներկայիս կառավարիչների գաղափարախոսությունը՝ մոռանալ սեփական արմատները, պատմությունը, հայրենի ծննդավայրը, ազգային արժանապատվությունը,
▪️չընդունելու պետության և հայրենիքի մասին շինծու և վտանգավոր թեզերը,
▪️թոթափելու անտարբերությունը,
▪️հաղթահարելու վախերը,
▪️չկորցնելու զգոնությունը,
▪️անվրեպ հաշվարկելու վտանգները,
▪️կրկին հասնելու հաղթանակի:
Հիշողությունը կորցրած ժողովուրդը վաղ թե ուշ կորցնում է նաև իր ապագան։ Մենք հիշում ենք»,–ասվում է ՀՀ երրորդ նախագահի ուղերձում։

Арцахское Движение началось 20 февраля 1988 года, когда народ Арцаха поднял голос в защиту своих прав и свобод, получив поддержку всего армянского народа.
В феврале 1988 года, соблюдая все правовые нормы и демократические формы волеизъявления, армянское население Нагорного Карабаха потребовало воссоединения с Арменией. 20 февраля 1988 года на внеочередной сессии в Степанакерте Совет народных депутатов НКАО принял решение обратиться к Еревану и Баку с требованием вывести регион из состава Азербайджанской ССР и присоединить его к Армянской ССР.
26 февраля было объявлено о создании комитета «Карабах». В апреле его состав претерпел изменения, а 19 мая Игорь Мурадян был исключен за призыв к вооруженной борьбе во время митинга. Обновленный комитет «Карабах» состоял из 11 членов: Левон Тер-Петросян, Бабкен Аракцян, Вано Сирадегян, Вазген Манукян, Амбардзум Галстян, Самвел Геворгян, Рафаэл Газярян, Самсон Газярян, Алексан Акопян, Ашот Манучарян и Давид Варданян.
Однако каждый шаг к демократическому самоопределению и мирному решению сопровождался волнами насилия против армянского населения, массовыми нарушениями прав армян, демографической экспансией, экономической блокадой и другими действиями. В азербайджанских городах Сумгаит, Баку, Кировабад, Шамхор начались погромы и массовые убийства армян, в результате которых сотни людей погибли и получили ранения. Около 450 000 армянских жителей городов и сел Азербайджана стали беженцами.
В честь Дня возрождения Арцаха и 37-й годовщины движения Арцаха третий президент Армении Серж Саргсян выступил с заявлением, подчеркнув, что память – это наша сила, наш ориентир вперед и наша воля к действию.
Он заявил: «Мы помним национально-освободительную борьбу Арцаха и тех, кто растратил ее победы и предал нацию».
«Память – это наша сила»
▪️ Чтобы противостоять надвигающимся угрозам,
▪️ Чтобы исцелиться от потерь,
▪️ Чтобы не повторять ошибок прошлого,
▪️ Чтобы переосмыслить настоящее,
▪️ Чтобы чтить и прославлять прошлые победы и героев,
▪️ Чтобы бороться за право жить в своем Отечестве свободно, независимо и достойно.
«Память – это наш ориентир вперед»
▪️ Мы помним движение, начавшееся 37 лет назад и завершившееся победой в национально-освободительной борьбе.
▪️ Мы помним тех, кто растратил эти победы и предал нацию.
«Память – это наша воля к действию»
▪️ Чтобы решительно отвергнуть идеологию нынешних властей Армении, направленную на забвение корней, истории, Родины и национального достоинства.
▪️ Чтобы не принимать ложные и опасные тезисы о государстве и родине.
▪️ Чтобы преодолеть безразличие.
▪️ Чтобы избавиться от страха.
▪️ Чтобы сохранять бдительность.
▪️ Чтобы четко оценивать угрозы.
▪️ Чтобы снова добиться победы.
«Народ, утративший память, рано или поздно теряет и свое будущее. Мы помним», — говорится в заявлении третьего президента Армении.