Իտալիայի Սենատը միաձայն՝ 112 կողմ ձայնով, բանաձև է ընդունել «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացին աջակցելուն ուղղված նախաձեռնությունների մասին»: Այդ մասին Տելեգրամի իր ալիքում գրել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Շնորհակալ եմ մեր իտալացի գործընկերներին այսօրվա քննարկումների, հանդիպումների և Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի համար», –գրել է նա։
Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունն իր հերթին հայտնել է, որ բանաձևը մասնավորապես պարտավորեցնում է Իտալիայի կառավարությանը խթանել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացին ուղղված դիվանագիտական գործողությունները։
«Իշխանական և ընդդիմադիր կուսակցությունների բոլոր խմբակցությունների 73 սենատորների կողմից առաջարկված բանաձևը մասնավորապես պարտավորեցնում է Իտալիայի կառավարությանը խթանել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացին ուղղված դիվանագիտական գործողությունները, ուժեղացնել հանձնառությունը՝ հորդորելու երկու երկրներին ապագայում հրաժարվելու ուժի կիրառումից և պահպանելու խաղաղ, կառուցողական և բաց դիվանագիտական երկխոսություն, առարկայական կերպով աջակցել երկու երկրների միջև երկխոսությանը, նպաստելով դրանում վստահության ամրապնդմանը, որդեգրել տնտեսական նախաձեռնություններ՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ինտենսիվ և հավասարակշռված տնտեսական հարաբերությունների հասնելուն»,- ասվում է գրառման մեջ։

The Italian Senate has unanimously adopted a resolution titled "Initiatives to support the peace process between Armenia and Azerbaijan" with 112 votes in favor. The Speaker of the Armenian National Assembly, Alen Simonyan, announced this via his Telegram channel.
"I thank our Italian colleagues for today's discussions, meetings, and steps aimed at establishing lasting peace in the South Caucasus," Simonyan wrote.
The Embassy of Armenia in Italy also confirmed that the resolution specifically calls on the Italian government to promote diplomatic efforts supporting the peace process between Armenia and Azerbaijan.
The resolution, proposed by 73 senators from both ruling and opposition parties, obliges the Italian government to:
-Strengthen its commitment to urging Armenia and Azerbaijan to renounce the use of force in the future and maintain a peaceful, constructive, and open diplomatic dialogue.
-Actively support dialogue between the two countries by fostering mutual trust.
-Adopt economic initiatives aimed at establishing intensive and balanced economic relations with both Armenia and Azerbaijan.