Իտալիայի Սենատը միաձայն՝ 112 կողմ ձայնով, բանաձև է ընդունել «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացին աջակցելուն ուղղված նախաձեռնությունների մասին»: Այդ մասին Տելեգրամի իր ալիքում գրել է Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Շնորհակալ եմ մեր իտալացի գործընկերներին այսօրվա քննարկումների, հանդիպումների և Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի համար», –գրել է նա։
Իտալիայում ՀՀ դեսպանությունն իր հերթին հայտնել է, որ բանաձևը մասնավորապես պարտավորեցնում է Իտալիայի կառավարությանը խթանել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացին ուղղված դիվանագիտական գործողությունները։
«Իշխանական և ընդդիմադիր կուսակցությունների բոլոր խմբակցությունների 73 սենատորների կողմից առաջարկված բանաձևը մասնավորապես պարտավորեցնում է Իտալիայի կառավարությանը խթանել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացին ուղղված դիվանագիտական գործողությունները, ուժեղացնել հանձնառությունը՝ հորդորելու երկու երկրներին ապագայում հրաժարվելու ուժի կիրառումից և պահպանելու խաղաղ, կառուցողական և բաց դիվանագիտական երկխոսություն, առարկայական կերպով աջակցել երկու երկրների միջև երկխոսությանը, նպաստելով դրանում վստահության ամրապնդմանը, որդեգրել տնտեսական նախաձեռնություններ՝ ուղղված Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ ինտենսիվ և հավասարակշռված տնտեսական հարաբերությունների հասնելուն»,- ասվում է գրառման մեջ։

20 Февраль 2025 - 10:09 AMT
Сенат Италии единогласно, 112 голосами «за», принял резолюцию под названием «О инициативах в поддержку мирного процесса между Арменией и Азербайджаном». Об этом в своем Telegram-канале сообщил председатель Национального собрания Армении Ален Симонян.
«Благодарю наших итальянских коллег за сегодняшние обсуждения, встречи и шаги, направленные на установление устойчивого мира на Южном Кавказе», — написал он.
Посольство Армении в Италии также подтвердило, что резолюция в частности обязывает правительство Италии способствовать дипломатическим усилиям, поддерживающим мирный процесс между Арменией и Азербайджаном.
Резолюция, предложенная 73 сенаторами как от правящей, так и от оппозиционной партий, обязывает правительство Италии:
-Укреплять свою приверженность призыву Армении и Азербайджана отказаться от применения силы в будущем и вести мирный, конструктивный и открытый дипломатический диалог.
-Оказывать предметную поддержку диалогу между двумя странами, способствуя укреплению доверия.
-Принимать экономические инициативы, направленные на установление интенсивных и сбалансированных экономических отношений с Арменией и Азербайджаном.