ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը Դոմինիկանայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ալեխանդրո Արիաս Սարսուելայի հետ հանդիպմանը (նստավայրըч Մոսկվա), առանց վիզային ռեժիմի համաձայնագրի նախագիծ է ներկայացրել։
Արշակյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ՝ համոզմունք հայտնելով, որ նրա փորձն ու գործունեությունը կնպաստեն Հայաստանի և Դոմինիկանայի միջև հարաբերությունների զարգացմանը։
«Հայաստանը շահագրգիռ է Դոմինիկանայի հետ բարեկամական ու փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ, եւ դրանով է պայմանավորված, մասնավորապես, այն հանգամանքը, որ Կանադայում ՀՀ դեսպանը 2021 թվականից հավատարմագրված է նաեւ Դոմինիկանայի Հանրապետությունում»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը։
Արշակյանը կարևորել է 2022 թվականին Երևանում Դոմինիկանայի դիվանագիտական ներկայացուցչության բացումը՝ նշելով, որ դա էական քայլ է երկկողմ կապերի զարգացման ուղղությամբ։ Հայկական կողմը նույնպես նախատեսում է Սանտո Դոմինգոյում բացել պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակ։
Նա ընդգծել է, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 17 տարիների ընթացքում բարձր մակարդակի փոխայցեր չեն եղել։ Այս համատեքստում Արշակյանը նշել է, որ միջխորհրդարանական համագործակցությունն ամեն տարի ավելի մեծ կարևորություն է ստանում։
ԱԺ փոխնախագահը խոսել է նաև կրթության, զբոսաշրջության և առևտրատնտեսական ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտության մասին։
Դեսպան Ալեխանդրո Արիաս Սարսուելան իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ընդգծել միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդման կարևորությունը։ Այս համատեքստում կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել քայլեր ձեռնարկել բարեկամական խմբերի ձևավորման ուղղությամբ։ Դեսպանը նշել է, որ չնայած Հայաստանի և Դոմինիկանայի միջև մեծ աշխարհագրական հեռավորությանը, երկու երկրները տարբեր ոլորտներում համագործակցություն զարգացնելու մեծ ներուժ ունեն։

20 Февраль 2025 - 10:10 AMT
Вице-спикер Национального Собрания Армении Акоб Аршакян представил проект соглашения о безвизовом режиме новоназначенному послу Доминиканской Республики Алехандро Ариасу Сарсуэле на встрече в Москве.
Аршакян поздравил посла с назначением, выразив уверенность, что его опыт и деятельность поспособствуют развитию отношений между Арменией и Доминиканой.
«Армения заинтересована в развитии дружеского и взаимовыгодного сотрудничества с Доминиканской Республикой. Именно поэтому посол Армении в Канаде с 2021 года аккредитован и в Доминикане», — подчеркнул Аршакян.
Он отметил, что открытие дипломатического представительства Доминиканы в Ереване в 2022 году стало важным шагом в развитии двусторонних связей. Армянская сторона также планирует открыть почетное консульство в Санто-Доминго.
Аршакян обратил внимание, что за 17 лет дипломатических отношений между странами не было визитов на высоком уровне. В этом контексте он подчеркнул, что межпарламентское сотрудничество становится все более значимым.
Вице-спикер также отметил необходимость развития взаимодействия в сферах образования, туризма и торговли.
Посол Алехандро Ариас Сарсуэла поблагодарил Аршакяна за встречу и подчеркнул важность укрепления межпарламентских связей. В этом контексте стороны выразили готовность предпринять шаги по формированию парламентских групп дружбы. Посол отметил, что, несмотря на значительное географическое расстояние между Арменией и Доминиканской Республикой, у двух стран есть большой потенциал для сотрудничества в различных сферах.