Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հայտնել է, որ նոր սահմանադրության մշակման շրջանակում կառավարման համակարգի փոփոխություն նախատեսված չէ։ Նրա խոսքով՝ այժմ աշխատանքները կենտրոնացած են ոչ թե նոր հայեցակարգի, այլ սահմանադրության նոր տեքստի ձևավորման վրա։
«Պետք է ամեն ինչ անել, որ սահմանադրության նոր նախագծի տեքստը պատրաստ լինի մինչև նոր ընտրությունները»,- ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Նա հավելել է, որ դրանից հետո արդեն կորոշվի հանրաքվեի դնելու հարցը։ Գալյանը նաև շեշտել է, որ սահմանադրության տեքստի մասին մեկնաբանություններ չի անի։
«Դա կվերապահենք համապատասխան հանձնաժողովին»,–ասել է նա։
Նախարարը հավելել է, որ հնարավոր են որոշակի հստակեցումներ ընտրակարգի մասով՝ հիմնվելով համամասնական ընտրակարգի վրա և բացառելով մեծամասնական տարրերի առկայությունը։
«Սա ենթադրում է ոչ միայն սահմանադրության փոփոխություն, այլև ԱԺ կանոնակարգում փոփոխություններ»,–ասել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելով «Իրական Հայաստան» գաղափարախոսության դրույթները, ասել է, որ էական է համաժողովրդական հանրաքվեով նոր Սահմանադրության ընդունումը։ Վարչապետն ընդգծել է, որ համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով նոր Սահմանադրության ընդունումը կարևոր է, քանի որ նախկին հանրաքվեների նկատմամբ առկա է լեգիտիմության լուրջ պակաս՝ հանրային ընկալման տեսանկյունից:

Justice Minister Srbuhi Galyan has stated that the development of the new constitution does not envisage changes to the governance system. According to her, the current efforts are concentrated on forming a new text for the constitution rather than introducing a new concept.
"We must ensure that the new draft text of the constitution is ready before the upcoming elections," she said, as reported by Radar.am .
She added that after the draft is prepared, the issue of putting it to a referendum will be decided. Galyan also emphasized that she will not comment on the content of the constitution's text.
"That will be reserved for the appropriate commission," she noted.
The minister mentioned that certain clarifications regarding the electoral system are possible, focusing on a proportional representation system and excluding majoritarian elements.
"This implies not only constitutional changes but also amendments to the National Assembly's regulations," she stated.
Prime Minister Nikol Pashinyan, presenting the provisions of the "Real Armenia" ideology, has stated that adopting a new constitution through a nationwide referendum is essential. The Prime Minister emphasized that “adopting a new constitution via a nationwide referendum is important, as there is a significant lack of legitimacy concerning previous referendums in terms of public perception.”