Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը հայտնել է, որ նոր սահմանադրության մշակման շրջանակում կառավարման համակարգի փոփոխություն նախատեսված չէ։ Նրա խոսքով՝ այժմ աշխատանքները կենտրոնացած են ոչ թե նոր հայեցակարգի, այլ սահմանադրության նոր տեքստի ձևավորման վրա։
«Պետք է ամեն ինչ անել, որ սահմանադրության նոր նախագծի տեքստը պատրաստ լինի մինչև նոր ընտրությունները»,- ասել է նա, հայտնում է Radar.am-ը։
Նա հավելել է, որ դրանից հետո արդեն կորոշվի հանրաքվեի դնելու հարցը։ Գալյանը նաև շեշտել է, որ սահմանադրության տեքստի մասին մեկնաբանություններ չի անի։
«Դա կվերապահենք համապատասխան հանձնաժողովին»,–ասել է նա։
Նախարարը հավելել է, որ հնարավոր են որոշակի հստակեցումներ ընտրակարգի մասով՝ հիմնվելով համամասնական ընտրակարգի վրա և բացառելով մեծամասնական տարրերի առկայությունը։
«Սա ենթադրում է ոչ միայն սահմանադրության փոփոխություն, այլև ԱԺ կանոնակարգում փոփոխություններ»,–ասել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ներկայացնելով «Իրական Հայաստան» գաղափարախոսության դրույթները, ասել է, որ էական է համաժողովրդական հանրաքվեով նոր Սահմանադրության ընդունումը։ Վարչապետն ընդգծել է, որ համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով նոր Սահմանադրության ընդունումը կարևոր է, քանի որ նախկին հանրաքվեների նկատմամբ առկա է լեգիտիմության լուրջ պակաս՝ հանրային ընկալման տեսանկյունից:

Министр юстиции Србуи Галян заявила, что разработка новой Конституции не предусматривает изменений в системе управления. По ее словам, текущие усилия сосредоточены на формировании нового текста Конституции, а не на введении новой концепции.
«Мы должны обеспечить, чтобы новый проект текста Конституции был готов до предстоящих выборов», — сказала она, сообщает Radar.am .
Она добавила, что после подготовки проекта будет решен вопрос о вынесении его на референдум. Галян также подчеркнула, что не будет комментировать содержание текста Конституции.
«Это будет поручено соответствующей комиссии», — отметила она.
Министр упомянула, что возможны определенные уточнения в отношении избирательной системы, с акцентом на пропорциональную избирательную систему и исключением мажоритарных элементов.
«Это подразумевает не только конституционные изменения, но и поправки в регламент Национального собрания», — заявила она.
Премьер-министр Никол Пашинян, представляя положения идеологии «Реальная Армения», заявил, что принятие новой Конституции через всенародный референдум «является необходимым.» Премьер-министр подчеркнул, что принятие новой Конституции посредством всенародного референдума «важно, поскольку в отношении предыдущих референдумов существует значительный дефицит легитимности с точки зрения общественного восприятия.»