«Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ Մանե Թանդիլյանը նամակներ է հղել ՀՀ–ում հավատարմագրված դեսպաններին Բաքվի բանտում գտնվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային հանրությանը հասցեագրված հայտարարության վերաբերյալ։ Նա այդ մասին հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա նշել է, որ այս ուղերձը հնչեցվել է Վարդանյանի՝ ընտանիքի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում և միտված է կեղծ «դատավարության» դեմ բողոքի արտահայտմանը։
«Միջազգային հանրությունը կարող է և պետք է հրատապ քայլեր գործադրի Բաքվի բանտերում գտնվող մեր հայրենակիցներին անհապաղ ազատ արձակելու ուղղությամբ։

The leader of the Country to Live party, Mane Tandilyan, has sent letters to the ambassadors accredited in Armenia regarding the statement addressed to the international community by Ruben Vardanyan, the former state minister of Artsakh currently imprisoned in Baku. She announced this in a Facebook post.
According to Tandilyan, this statement was made during Vardanyan’s phone conversation with his family and was intended to protest the fake "trial" against him.
"The international community can and must take urgent steps to secure the immediate release of our compatriots held in Baku prisons.