Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայման անհրաժեշտությունն առաջացել է՝ պայմանավորված վերջին տարիների փոփոխություններով, որոնք ազդել են Հայաստանի անվտանգության միջավայրի վրա։
Նրա խոսքով, գործող ռազմավարությունը մշակվել և հրապարակվել է 2020 թվականի ամռանը, սակայն այդ ժամանակից ի վեր էական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Գրիգորյանը նշել է, որ, հաշվի առնելով այս փոփոխությունների դինամիկան, որոշ ժամանակ սպասել են՝ ստանալով անհրաժեշտ հստակեցումներ, որպեսզի նոր ռազմավարության մշակման հարցում հիմնավորված մոտեցում ցուցաբերեն։
«Թե որ ուղղություններով է փոխվելու, այս պահին չենք կարող ասել։ Մինչ այս պահը խոսել ենք աշխատակարգի մասին»,- ասել է Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ փաստացի կարելի է համարել, որ աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են, և հավաստիացրել է, որ ռազմավարության մշակման ողջ գործընթացը լինելու է բաց և հրապարակային։
Հունվարի 28-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը պետք է վերանայվի։ Փետրվարի 19-ին հայտնի է դարձել, որ վարչապետը որոշում է կայացրել ստեղծել միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը կղեկավարի ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայման աշխատանքները։
Ներկայումս գործող ազգային անվտանգության ռազմավարությունը հաստատվել է 2020 թվականին։ Փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է, որ հայերը Հայաստանի հպարտ քաղաքացիներ են, Հայաստանի Երրորդ հանրապետությունը հիմնադրած և Արցախը ազատագրած հայ ժողովրդի զավակներ։ Նշվում է նաև, որ հայ ժողովուրդը կարողացել է հաղթահարել բազմաթիվ պատմական արհավիրքներ և հասնել 21-րդ դար՝ իր հմտությունների, գիտելիքների և հատկանիշների շնորհիվ, որոնք զարգացրել է պետականության ընթացքում։ Ըստ փաստաթղթի, հենց այս պատմական գիտակցության հիման վրա էր, որ հայ ժողովուրդը Մեծ եղեռնից հետո կարողացավ վերականգնել իր անկախ պետականությունը։
Ազգային նպատակների շրջանակում առանձնացվում են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումը՝ առանց որևէ սահմանափակման, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը, ինչպես նաև դրա հետևանքների հաղթահարումն ու վերացումը։
«Հայաստանի անվտանգային միջավայր» բաժնում նշվում է, որ Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ վարում է ոչ բարիդրացիական քաղաքականություն՝ շարունակելով շրջափակումը, հրաժարվելով առանց նախապայմանների հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ, ժխտելով կամ որոշ դեպքերում նույնիսկ արդարացնելով Հայոց ցեղասպանությունը և այլն։

National Security Council Secretary Armen Grigoryan stated that the revision of Armenia's national security strategy has become necessary due to significant changes in the country’s security environment in recent years.
Speaking to reporters after a government meeting, Grigoryan noted that the current strategy was developed and published in the summer of 2020. However, since then, fundamental changes have occurred, prompting the need for an update, Sputnik Armenia reports.
He explained that authorities have taken time to assess these changes before proceeding with a well-founded approach to the strategy’s revision.
“We cannot yet specify the exact directions of change. So far, discussions have focused on procedural matters,” Grigoryan said.
He added that the revision process has effectively begun and assured that it will be conducted transparently and openly.
On January 28, Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the National Security Strategy should be revised. On February 19, it was announced that the prime minister had decided to establish an interdepartmental commission to oversee the process.
Armenia’s current national security strategy, adopted in 2020, emphasizes the country's identity and resilience. It highlights that Armenians are proud citizens of the Republic of Armenia, descendants of those who founded the Third Republic and liberated Artsakh. The document also underscores the nation’s ability to overcome historical challenges and maintain its statehood through skills, knowledge, and resilience.
One of the key national objectives outlined in the strategy includes the international recognition of Artsakh’s right to self-determination without restrictions, as well as the recognition of the Armenian Genocide and efforts to address its consequences.