Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայման անհրաժեշտությունն առաջացել է՝ պայմանավորված վերջին տարիների փոփոխություններով, որոնք ազդել են Հայաստանի անվտանգության միջավայրի վրա։
Նրա խոսքով, գործող ռազմավարությունը մշակվել և հրապարակվել է 2020 թվականի ամռանը, սակայն այդ ժամանակից ի վեր էական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Գրիգորյանը նշել է, որ, հաշվի առնելով այս փոփոխությունների դինամիկան, որոշ ժամանակ սպասել են՝ ստանալով անհրաժեշտ հստակեցումներ, որպեսզի նոր ռազմավարության մշակման հարցում հիմնավորված մոտեցում ցուցաբերեն։
«Թե որ ուղղություններով է փոխվելու, այս պահին չենք կարող ասել։ Մինչ այս պահը խոսել ենք աշխատակարգի մասին»,- ասել է Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ փաստացի կարելի է համարել, որ աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են, և հավաստիացրել է, որ ռազմավարության մշակման ողջ գործընթացը լինելու է բաց և հրապարակային։
Հունվարի 28-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Ազգային անվտանգության ռազմավարությունը պետք է վերանայվի։ Փետրվարի 19-ին հայտնի է դարձել, որ վարչապետը որոշում է կայացրել ստեղծել միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը կղեկավարի ազգային անվտանգության ռազմավարության վերանայման աշխատանքները։
Ներկայումս գործող ազգային անվտանգության ռազմավարությունը հաստատվել է 2020 թվականին։ Փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է, որ հայերը Հայաստանի հպարտ քաղաքացիներ են, Հայաստանի Երրորդ հանրապետությունը հիմնադրած և Արցախը ազատագրած հայ ժողովրդի զավակներ։ Նշվում է նաև, որ հայ ժողովուրդը կարողացել է հաղթահարել բազմաթիվ պատմական արհավիրքներ և հասնել 21-րդ դար՝ իր հմտությունների, գիտելիքների և հատկանիշների շնորհիվ, որոնք զարգացրել է պետականության ընթացքում։ Ըստ փաստաթղթի, հենց այս պատմական գիտակցության հիման վրա էր, որ հայ ժողովուրդը Մեծ եղեռնից հետո կարողացավ վերականգնել իր անկախ պետականությունը։
Ազգային նպատակների շրջանակում առանձնացվում են Արցախի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումը՝ առանց որևէ սահմանափակման, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը, ինչպես նաև դրա հետևանքների հաղթահարումն ու վերացումը։
«Հայաստանի անվտանգային միջավայր» բաժնում նշվում է, որ Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ վարում է ոչ բարիդրացիական քաղաքականություն՝ շարունակելով շրջափակումը, հրաժարվելով առանց նախապայմանների հաստատել դիվանագիտական հարաբերություններ, ժխտելով կամ որոշ դեպքերում նույնիսկ արդարացնելով Հայոց ցեղասպանությունը և այլն։

Секретарь Совета безопасности Армен Григорян заявил, что необходимость пересмотра стратегии национальной безопасности обусловлена значительными изменениями в среде безопасности Армении за последние годы.
Выступая перед журналистами после заседания правительства, Григорян отметил, что действующая стратегия была разработана и опубликована летом 2020 года. Однако с тех пор произошли кардинальные перемены, что требует актуализации документа, передает Sputnik Армения.
По его словам, власти взяли паузу, чтобы изучить изменения и выработать обоснованный подход к пересмотру стратегии.
«Пока сложно сказать, какие именно направления будут изменены. На данный момент обсуждались лишь процедурные вопросы», — отметил Григорян.
Он добавил, что фактически работа уже началась и заверил, что весь процесс будет открытым и прозрачным.
28 января премьер-министр Никол Пашинян заявил о необходимости пересмотреть стратегию национальной безопасности. 19 февраля стало известно, что он принял решение о создании межведомственной комиссии для координации этого процесса.
Действующая стратегия национальной безопасности Армении, принятая в 2020 году, подчеркивает национальную идентичность и стойкость армянского народа. В документе отмечается, что армяне — гордые граждане Республики Армения, потомки основателей Третьей республики и освободителей Арцаха. Также подчеркивается способность нации преодолевать исторические вызовы и сохранять государственность благодаря знаниям, умениям и стойкости.
Среди ключевых национальных целей указаны международное признание права Арцаха на самоопределение без ограничений, признание Геноцида армян и преодоление его последствий.
В разделе, посвященном безопасности Армении, указывается, что Турция проводит недружественную политику в отношении страны, продолжая блокаду, отказываясь устанавливать дипломатические отношения без предварительных условий и отрицая исторические факты.