ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը, անդրադառնալով հայ ռազմագերիների դեմ Բաքվում ընթացող շինծու դատավարությանը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի բարձրաձայնած խնդիրները փաստում են, որ Ադրբեջանը «դատավարությունն» օգտագործում է Հայաստանին շանտաժի ենթարկելու և նոր զիջումներ կորզելու համար։
«Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը Բաքվում ընթացող «դատավարության» գործընթացի ապօրինությունների բազմաթիվ դրսևորումներով պայմանավորված հացադուլ է հայտարարել:
Ավելի վաղ Վարդանյանը հայտարարել էր, որ չնայած այն հանգամանքին, որ ինքը հրաժարվել է ցուցմունքներ տալուց, իր անունից կեղծ ցուցմունքներ է գրվել, շինծու գործ կառուցվել:
Հասկանալի է, որ որոշակի փոփոխություններով, վերոնշյալ ադրբեջանական ձեռագիրը տարածվում է նաև Բաքվի բանտերում գտնվող մեր մյուս հայրենակիցների վրա:
Ռուբեն Վարդանյանի բարձրաձայնած խնդիրները ոչ միայն արձանագրում են մեր հայրենակիցների խիստ խոցելի և անպաշտպան լինելու հանգամանքի մասին, այլ ամրապնդում այն մոտեցումը, որ Ադրբեջանը` ՀՀ-ի դեմ ագրեսիվ գործողությունների նախապատրաստման շրջանակներում, «դատավարությունն» օգտագործում է որպես մահաբեր զենք` Հայաստանին շանտաժի ենթարկելու և նոր զիջումներ կորզելու համար»,–գրել է նա։

21 Февраль 2025 - 09:19 AMT
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абраамян, комментируя сфабрикованный процесс против армянских военнопленных в Баку, заявил в Facebook, что вопросы, поднятые бывшим государственным министром Арцаха Рубеном Варданяном, подтверждают: Азербайджан использует так называемый «суд» как инструмент шантажа Армении и вынуждения к новым уступкам.
«Из-за многочисленных нарушений закона в ходе «судебного процесса» в Баку Рубен Варданян объявил голодовку.
Ранее Варданян сообщал, что, несмотря на его отказ давать показания, от его имени были записаны фальсифицированные свидетельства, на основе которых против него сфабриковали дело.
Очевидно, что с некоторыми изменениями этот азербайджанский сценарий применяется и к другим армянам, содержащимся в тюрьмах Баку.
Проблемы, поднятые Варданяном, не только подчеркивают крайнюю уязвимость и беззащитность наших соотечественников, но и укрепляют мнение, что Азербайджан, в рамках подготовки к агрессивным действиям против Армении, использует «суд» как смертоносное оружие для шантажа и вымогательства новых уступок», – написал он.
Во время телефонного разговора с семьей Рубен Варданян обратился к международному сообществу, объявив о решении начать голодовку в знак протеста против судебного фарса в Баку. Он подчеркнул, что этот процесс был инициирован исключительно из-за того, что он воспользовался своим правом на свободу слова и политическое участие в защиту прав армян Арцаха, закрепленным международными нормами.