ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Մարտուն Գրիգորյանը, խոսելով Գյումրիում կայանալիք արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու որոշման պատճառների մասին, ասել է, որ մեծ հաշվով գյումրեցիների ձայնը խլված է։
«Բոլորս գիտենք, մեծ հաշվով գյումրեցիների ձայնը խլված է։ Գյումրեցիներն ընտրել էին իրենց քաղաքապետին։ Տեսանք՝ ինչ եղավ։ «Բալասանյան» դաշինքը դադարեցրեց գործունեությունը, հրաժարական տվեց»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա ընդգծել է՝ չպետք է թույլ տալ ու հանդուրժել նման բաներ։
«Կառավարությունը չի ցանկանում աշխատել տվյալ համայնքի ղեկավարի հետ, և որոշում են, որ ճնշումների արդյունքում պիտի զրկեն տվյալ մարդկանց կառավարումից»,-իրավիճակը ներկայացրել է նա։
Որոշման այլ պատճառների մասին խոսելիս Գրիգորյանը հիշեցրել է, որ արդեն 18 տարի քաղաքականության մեջ է, որից 14-ը եղել է օրենսդիր մարմնում։ Այդ ընթացքում մշտապես բարձրաձայնել է Շիրակի, Գյումրիի խնդիրների մասին։
«Տեղյակ եմ Գյումրու բոլոր խնդիրներին։ Այդ տարիների ընթացքում փորձել եմ, հնարավոր ամեն բան արել եմ՝ մեր քաղաքի խնդիրներին լուծում տալու»,-նշել է Գրիգորյանը։
Իսկ քաղաքում խնդիրները բազմաթիվ են՝ սկսած երկրաշարժի հետևանքով առաջացած և դեռևս չլուծված սոցիալական հարցերից մինչև վթարային շենքեր, պատշգամբներ, կամարներ։
«Երբ ասում են աղքատությունը մարդկանց գլխներում է, այդպես չէ։ Կա ռեալ խնդիր ու դրա հաղթահարումը չպետք է թողնել միայն մարդկանց վրա, պետք են տարբեր զարգացման ծրագրեր։ Մարդիկ միշտ լսել են նախընտրական խոստումներ, բայց մնացել են ձեռնունայն, չեն ուզում հավատալ։ 2016-ից Գյումրին կարծեք գտել է իր զարգացման ուղին՝ տուրիզմ, ցույց տրվեց Գյումրու պոտենցիալը։ Ցավոք, այսօր ոլորտը գնում է դեպի անկում, մինչդեռ դա պարգև էր։
Իմ թիվ մեկ խնդիրը լինելու է տուրիզմի զարգացումը։ Սուտ են թեզերը, թե տուրիզմով չենք կարողանալու քաղաք պահել, զարգացնել։ Գյումրին վերջին տարիներին սկսել է շնչել, աշխուժանալ։ Իմ թիմը տուրզիմի հետ կապված ունի շատ լուրջ ծրագիր, որով կկարողանանք Գյումրիին վերադարձնել փառքը, մեծացնել տուրիստների հոսքը։ Գյումրին ունի այդ պոտենցիալը։ Հիմա այդ բեռը մնացել է մասնավորի հույսին, քաղաքապետն ու քաղաքապետարանն այս առումով մեծ անելիք ունեն»,-ասել է նա։
Գյումրիում ավագանու արտահերթ ընտրությունները նշանակված են մարտի 30-ին։ Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածն է մարտի 15-ից մինչև մարտի 28-ը՝ ժամը 24:00-ն։
Գյումրիում ընտրություններին մասնակցելու մասին արդեն հայտարարել են հայտնի պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը, ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը, Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը, Գյումրու քաղաքապետի ՔՊ-ական ԺՊ Սարիկ Մինասյանը, «Այլընտրանքային դեմոկրատական» կուսակցությունը։

MP Martun Grigoryan from the "I Have Honor" faction explained his decision to participate in the upcoming extraordinary elections in Gyumri, stating that the voice of Gyumri residents has been silenced.
"We all know that, in reality, the voice of Gyumri’s residents has been taken away. They elected their mayor, but we saw what happened. The 'Balasanyan' alliance ceased its activities and resigned," he said, as reported by Panorama.am .
He emphasized that such situations should not be tolerated.
"The government does not want to work with the local leader and instead applies pressure to remove them from governance," he explained.
Discussing his broader motivations, Grigoryan recalled that he has been in politics for 18 years, 14 of which he served in the legislature. Throughout this time, he consistently raised issues concerning Shirak and Gyumri.
"I am fully aware of all the challenges facing Gyumri. Over the years, I have done everything possible to address the city’s problems," he noted.
The city faces numerous challenges, ranging from unresolved social issues stemming from the earthquake to deteriorating buildings, balconies, and archways.
"When people say poverty is in the mind, that is not true. There are real problems, and overcoming them cannot be left solely to individuals. We need various development programs. People have heard campaign promises before, but they remain empty-handed and disillusioned. Since 2016, Gyumri has found its path to development through tourism, showcasing its potential. Unfortunately, the sector is now in decline, despite its promise," he stated.
"My top priority will be the development of tourism."
Grigoryan dismissed claims that tourism cannot sustain and develop the city.
"Gyumri has begun to breathe and revive in recent years. My team has a solid tourism-related program that will help restore Gyumri’s former glory and increase visitor numbers. The city has this potential. Right now, the burden has fallen solely on private initiatives, but the mayor and the municipality have a significant role to play," he concluded.
The extraordinary municipal elections in Gyumri are scheduled for March 30. The campaign period runs from March 15 to March 28, until midnight.
Several candidates have already announced their participation, including well-known producer Ruben Mkhitaryan, MP Martun Grigoryan, former Gyumri mayor Vardan Ghukasyan, acting mayor Sariq Minasyan from the ruling party, and the Alternative Democratic party