ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Մարտուն Գրիգորյանը, խոսելով Գյումրիում կայանալիք արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու որոշման պատճառների մասին, ասել է, որ մեծ հաշվով գյումրեցիների ձայնը խլված է։
«Բոլորս գիտենք, մեծ հաշվով գյումրեցիների ձայնը խլված է։ Գյումրեցիներն ընտրել էին իրենց քաղաքապետին։ Տեսանք՝ ինչ եղավ։ «Բալասանյան» դաշինքը դադարեցրեց գործունեությունը, հրաժարական տվեց»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա ընդգծել է՝ չպետք է թույլ տալ ու հանդուրժել նման բաներ։
«Կառավարությունը չի ցանկանում աշխատել տվյալ համայնքի ղեկավարի հետ, և որոշում են, որ ճնշումների արդյունքում պիտի զրկեն տվյալ մարդկանց կառավարումից»,-իրավիճակը ներկայացրել է նա։
Որոշման այլ պատճառների մասին խոսելիս Գրիգորյանը հիշեցրել է, որ արդեն 18 տարի քաղաքականության մեջ է, որից 14-ը եղել է օրենսդիր մարմնում։ Այդ ընթացքում մշտապես բարձրաձայնել է Շիրակի, Գյումրիի խնդիրների մասին։
«Տեղյակ եմ Գյումրու բոլոր խնդիրներին։ Այդ տարիների ընթացքում փորձել եմ, հնարավոր ամեն բան արել եմ՝ մեր քաղաքի խնդիրներին լուծում տալու»,-նշել է Գրիգորյանը։
Իսկ քաղաքում խնդիրները բազմաթիվ են՝ սկսած երկրաշարժի հետևանքով առաջացած և դեռևս չլուծված սոցիալական հարցերից մինչև վթարային շենքեր, պատշգամբներ, կամարներ։
«Երբ ասում են աղքատությունը մարդկանց գլխներում է, այդպես չէ։ Կա ռեալ խնդիր ու դրա հաղթահարումը չպետք է թողնել միայն մարդկանց վրա, պետք են տարբեր զարգացման ծրագրեր։ Մարդիկ միշտ լսել են նախընտրական խոստումներ, բայց մնացել են ձեռնունայն, չեն ուզում հավատալ։ 2016-ից Գյումրին կարծեք գտել է իր զարգացման ուղին՝ տուրիզմ, ցույց տրվեց Գյումրու պոտենցիալը։ Ցավոք, այսօր ոլորտը գնում է դեպի անկում, մինչդեռ դա պարգև էր։
Իմ թիվ մեկ խնդիրը լինելու է տուրիզմի զարգացումը։ Սուտ են թեզերը, թե տուրիզմով չենք կարողանալու քաղաք պահել, զարգացնել։ Գյումրին վերջին տարիներին սկսել է շնչել, աշխուժանալ։ Իմ թիմը տուրզիմի հետ կապված ունի շատ լուրջ ծրագիր, որով կկարողանանք Գյումրիին վերադարձնել փառքը, մեծացնել տուրիստների հոսքը։ Գյումրին ունի այդ պոտենցիալը։ Հիմա այդ բեռը մնացել է մասնավորի հույսին, քաղաքապետն ու քաղաքապետարանն այս առումով մեծ անելիք ունեն»,-ասել է նա։
Գյումրիում ավագանու արտահերթ ընտրությունները նշանակված են մարտի 30-ին։ Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածն է մարտի 15-ից մինչև մարտի 28-ը՝ ժամը 24:00-ն։
Գյումրիում ընտրություններին մասնակցելու մասին արդեն հայտարարել են հայտնի պրոդյուսեր Ռուբեն Մխիթարյանը, ԱԺ պատգամավոր Մարտուն Գրիգորյանը, Գյումրու նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը, Գյումրու քաղաքապետի ՔՊ-ական ԺՊ Սարիկ Մինասյանը, «Այլընտրանքային դեմոկրատական» կուսակցությունը։

21 Февраль 2025 - 09:25 AMT
Депутат фракции «Честь имею» Мартун Григорян, говоря о своем решении участвовать в предстоящих внеочередных выборах в Гюмри, заявил, что голос жителей города был отнят.
«Все мы знаем, что голос гюмрийцев фактически отобран. Они выбрали своего мэра, но мы видели, что произошло. Альянс "Баласанян" прекратил свою деятельность и подал в отставку», — сказал он, сообщает Panorama.am .
Он подчеркнул, что такое нельзя допускать и терпеть.
«Правительство не хочет работать с главой данной общины и принимает решение, что путем давления людей можно лишить управления», — пояснил он.
Говоря о других причинах своего решения, Григорян напомнил, что уже 18 лет в политике, из которых 14 лет работал в законодательном органе. Все это время он поднимал вопросы, касающиеся Ширака и Гюмри.
«Я в курсе всех проблем Гюмри. На протяжении этих лет я старался и делал все возможное для их решения», — отметил он.
В городе множество нерешенных проблем — от социальных вопросов, возникших после землетрясения, до аварийных зданий, балконов и арочных конструкций.
«Когда говорят, что бедность — в умах, это не так. Существуют реальные проблемы, и их решение не должно зависеть только от самих людей. Нужны программы развития. Жители не раз слышали предвыборные обещания, но оставались ни с чем, потеряв веру. С 2016 года Гюмри выбрал путь развития через туризм, продемонстрировав свой потенциал. К сожалению, сейчас этот сектор идет на спад, хотя был большим достижением», — сказал он.
«Мой приоритет номер один — развитие туризма».
Григорян отверг утверждения, что город не сможет выжить и развиваться за счет туризма.
«В последние годы Гюмри начал дышать и оживать. У моей команды есть серьезная программа в сфере туризма, которая позволит вернуть Гюмри его прежнюю славу и увеличить поток туристов. У города есть этот потенциал. Сейчас все зависит от частных инициатив, но у мэра и мэрии здесь большая роль», — заключил он.
Внеочередные выборы в Совет старейшин Гюмри назначены на 30 марта. Предвыборная кампания пройдет с 15 марта по 28 марта включительно, до 24:00.
О своем участии в выборах уже заявили известный продюсер Рубен Мхитарян, депутат парламента Мартун Григорян, бывший мэр Гюмри Вардан Гукасян, и. о. мэра от правящей партии Сарик Минасян и партия «Альтернативная демократическая».