ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ելույթ է ունեցել Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովի 19-րդ լիագումար նիստում՝ անդրադառնալով Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգային ու հումանիտար խնդիրներին։
Նա նշել է, որ ՀՀ–ն ուզում է դառնալ Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովի գործընկեր պետություն։
«Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովը եզակի հարթակ է, քանի որ այն անդրադառնում է այնպիսի հարցերի, ինչպիսիք են ահաբեկչության դեմ պայքարը, վստահության ամրապնդումը, խաղաղության աջակցությունը, հակամարտությունների կարգավորումը, տնտեսական ինտեգրումը և շատ այլ հրատապ խնդիրներ, որոնց այսօր բախվում է աշխարհը:
Հայաստանը խոր քաղաքակրթական առնչություններ ունի միջերկրածովյան ազգերի հետ, որոնք ձևավորվել են դարերի պատմական կապերի հիման վրա: Հայկական սփյուռքն իր կենսունակ ներկայությամբ ամբողջ տարածաշրջանում երկար ժամանակ կամուրջ է ծառայել մշակութային փոխանակման և ամուր հարաբերությունների համար:
Մեր երկիրը Միջերկրածովյան միության անդամ չէ, սակայն կազմակերպության հետ համագործակցում է կայուն զարգացման և տարածաշրջանային կայունության հետ կապված նախաձեռնությունների շրջանակներում: Առաջնորդվելով տնտեսական, մշակութային և աշխարհաքաղաքական շահերով՝ մենք ակտիվորեն փոխգործակցում ենք տարածաշրջանի երկրների հետ:
Հայաստանը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության հիմնադիր անդամներից է, որի գործունեությունը հաճախ խաչվում է Միջերկրածովյան միության գործունեության հետ: Հայաստանը հանդես է գալիս ՍԾՏՀ-ի և նրա գործընկերների միջև ընդհանուր նպատակներին հասնելու ավելի սերտ փոխգործակցության օգտին:
Օգտվելով այստեղ ներկա լինելու հնարավորությունից՝ կուզենայի արտահայտել մեր՝ Միջերկրածովյան խորհրդարանական վեհաժողովի գործընկեր պետություն դառնալու ցանկությունը»,–ասել է նա։
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանն ակտիվորեն հանդես է գալիս Դեպի ծով ելք չունեցող զարգացող երկրների ձևաչափում:
«Որպես դեպի ծով ելք չունեցող երկիր, որի արևելյան և արևմտյան սահմաններն արգելափակված են ավելի քան երեք տասնամյակ, մեր երկիրը խիստ գիտակցում է բաց սահմանների և ամբողջությամբ գործող տրանսպորտային ենթակառուցվածքների կարևորությունը: Մարդկանց, բեռների և ծառայությունների ազատ տեղաշարժի քաղաքական խոչընդոտների վերացումն անհրաժեշտ է գլոբալ շուկաներին ինտեգրվելու համար:
Անվտանգության ոլորտում աշխարհաքաղաքական ճգնաժամերը, մատակարարման շղթաների խափանումները, պարենի և վառելիքի գների աճը, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխությունը, այս բոլոր գործոններն էապես մթագնում են մեր երկրների խմբում զարգացման հեռանկարները:
Այսօր մարտահրավերները, որոնց բախվում է աշխարհը, այդ թվում՝ մեր տարածաշրջանը, լուրջ են, ու դրանք հնարավոր չէ գերագնահատել: Հայաստանը կանգնած է հումանիտար և անվտանգային լուրջ խնդիրների առջև: Ուժի կիրառման մշտական սպառնալիքը բացասաբար է ազդում ցանկացած հասարակության առողջության վրա: Մեզ համար միանգամայն պարզ է, որ միայն խաղաղության ճանապարհով կարող ենք հասնել կայունության և առաջընթացի: Այդ նպատակով Հայաստանն ակտիվորեն ձգտում է տարածաշրջանում կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատմանը:
Որպես խաղաղության օրակարգի հիմնաքար՝ Հայաստանի կառավարությունը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որն ուղղված է Հարավային Կովկասում տնտեսական, քաղաքական և մշակութային կապերի ամրապնդման համար նոր ենթակառուցվածքների ստեղծմանը և առկա ենթակառուցվածքների բարելավմանը: Այս նախագիծը նախատեսված էր ոչ թե տարածաշրջանային մյուս լոգիստիկ նախագծերի հետ մրցակցելու, այլ դրանց լրացնելու համար:
Նախագծի նպատակն է ստեղծել նոր կապեր տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջև՝ հիմնված համապարփակ հասանելիության հայեցակարգի վրա. դրա սկզբունքներն են, որ բոլոր ենթակառուցվածքները՝ մայրուղիները և երկաթուղիները, խողովակաշարերը, մալուխները և էլեկտրահաղորդման գծերը, գործելու են այն երկրների ինքնիշխան իրավասության ներքո, որոնց տարածքով անցնում են. յուրաքանչյուր երկիր իր պետական հաստատությունների միջոցով կպաշտպանի ենթակառուցվածքները և կապահովի իր տարածքով անցնող տրանսպորտային միջոցների, բեռների ու մարդկանց սահմանային և մաքսային վերահսկողությունը. ամբողջ ենթակառուցվածքը կօգտագործվի միջազգային և ներքին փոխադրումների համար. երկրները կօգտագործեն ենթակառուցվածքները փոխադարձության և հավասարության հիման վրա, ու համաձայն այս սկզբունքների՝ սահմանային և մաքսային վերահսկողությունը կդյուրացվի հավաքական համաձայնագրի միջոցով»,–ասել է նա։
Սիմոնյանը նշել է, որ Պարսից կամ Արաբական ծոցերից մինչև Օմանի ծոց, Միջերկրական ծովից մինչև Սև ծով կձևավորվի անխափան հաղորդակցություն, քանի որ երկաթուղիների և մայրուղիների բացակայող հատվածները վերականգնվում և ապաշրջափակվում են:
«ՀՀ–ն վերահաստատում է իր հանձնառությունը տարածաշրջանային խաղաղությանն ու կայունությանը նպաստելու գործում և լիահույս է, որ սահմանի բացման շուրջ Թուրքիայի հետ տարվող բանակցությունները կտան իրենց պտուղները: Մենք ձգտում ենք դառնալ միջերկրածովյան համագործակցության մեխանիզմների կառուցողական մասնակից և պատրաստ ենք աշխատել բոլոր գործընկերների հետ՝ մեր երկրների կարիքներն ու առաջնահերթություններն արդյունավետորեն բավարարելու համար՝ ի շահ ընդհանուր բարօրության»,- ասել է Սիմոնյանը:

Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan addressed the 19th plenary session of the Mediterranean Parliamentary Assembly (MPA), highlighting Armenia's security and humanitarian challenges.
He stated that Armenia seeks to become a partner state of the Mediterranean Parliamentary Assembly.
"The Mediterranean Parliamentary Assembly is a unique platform as it addresses critical issues such as counterterrorism, confidence-building, peace support, conflict resolution, economic integration, and many other urgent global challenges.
Armenia shares deep civilizational ties with Mediterranean nations, shaped by centuries of historical connections. The Armenian diaspora has long served as a bridge for cultural exchange and strong regional relations.
Although Armenia is not a member of the Union for the Mediterranean, it cooperates with the organization on sustainable development and regional stability initiatives. Guided by economic, cultural, and geopolitical interests, we actively engage with countries in the region.
Armenia is a founding member of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC), whose activities often intersect with those of the Union for the Mediterranean. We advocate for closer collaboration between BSEC and its partners to achieve common goals.
Taking this opportunity, I would like to express Armenia’s interest in becoming a partner state of the Mediterranean Parliamentary Assembly," Simonyan said.
The Speaker of Parliament emphasized that Armenia is an active participant in the Group of Landlocked Developing Countries.
"As a landlocked country with its eastern and western borders blocked for over three decades, Armenia is acutely aware of the importance of open borders and fully operational transport infrastructure. The elimination of political barriers to the free movement of people, goods, and services is essential for integration into global markets.
Geopolitical crises in the security sector, supply chain disruptions, rising food and fuel prices, and climate change significantly impact development prospects for our group of countries.
Today’s global and regional challenges are severe and cannot be underestimated. Armenia faces serious humanitarian and security issues, and the constant threat of force negatively affects the well-being of any society. It is clear to us that stability and progress can only be achieved through peace. For this reason, Armenia is actively working towards lasting and sustainable peace in the region.
As a cornerstone of our peace agenda, the Armenian government has introduced the 'Crossroads of Peace' initiative, aimed at strengthening economic, political, and cultural ties in the South Caucasus by developing and improving infrastructure. This project is not meant to compete with other regional logistics initiatives but rather to complement them.
The goal of the initiative is to create new connections among all regional countries based on the principle of comprehensive accessibility. This means that all infrastructure—highways, railways, pipelines, cables, and power lines—will operate under the sovereign jurisdiction of the countries through which they pass. Each state will ensure the security of the infrastructure within its territory and oversee the border and customs control of transport, cargo, and people. The entire infrastructure will be used for both international and domestic transit. Countries will utilize these routes based on reciprocity and equality, with border and customs controls streamlined through a collective agreement," Simonyan explained.
He added that a seamless transportation network will be established from the Persian or Arabian Gulf to the Gulf of Oman, and from the Mediterranean Sea to the Black Sea, as missing sections of railways and highways are restored and reopened.
"Armenia reaffirms its commitment to promoting regional peace and stability and is hopeful that ongoing negotiations with Turkey on border reopening will yield positive results. We aim to become a constructive participant in Mediterranean cooperation mechanisms and are ready to work with all partners to effectively address our nations’ needs and priorities for mutual prosperity," Simonyan concluded.