ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանի ընթացքում Ազգային ժողովի պատգամավոր, պատվիրակության անդամ Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել՝ ընդգծելով Բաքվում անցկացվող դատավարությունների լրջագույն խախտումները և դրանց անարդար բնույթը։ Նա կոչ է արել ԵԱՀԿ ԽՎ-ին մոնիտորինգային առաքելություն ուղարկել՝ դիտարկելու հայ ռազմագերիների և Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ ընթացող գործընթացները։
Գալստյանը իր խոսքում նշել է, որ հայ ռազմագերին Բաքվում դատում են որպես ահաբեկիչների սոսկ հայ լինելու պատճառով:
«Իմ խորը մտահոգությունն եմ փոխանցում Բաքվում գերեվարված հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝ Արցախի ռառմաքաղաքական ղեկավարության պատանդառության առնչությամբ։ Նրանք 2023 թ. սեպտեմբերին տեղի ունեցած ադրբեջանական ագրեսիայի զոհերն են․ ագրեսիա, որի արդյունքում 120,000 էթնիկ հայեր բռնի տեղահանության ենթարկվեցին։
Մեր բոլորի անհետաձգելի ուշադրությունն և վերաբերմունքը պետք է ուղղել 2025-ի հունվարին Բաքվում մեկնարկած դատավարությունների ուղղությամբ, որոնք լրջագույն հարցականի տակ են դնում արդար դատավարություն իրականացնելու Բաքվի կամքը։ Հակառակ այն իրողության, որ Ադրբեջանն անդամակցում է Մարդու իրավունքների Եվրոպական Կոնվենցիային և Քաղաքական և Քաղաքացիական իրավունքների Միջազգային խարտիային, ընթացող դատավարությունները մի շարք լրջագույն խախտումներ են արձանագրում։
-Անառարկելի փաստեր են ի հայտ եկել, որ կալանավորվածները կտտանքների են ենթարկվում։ Նրանց դատում են որպես ահաբեկիչների սոսկ հայ լինելու հանգամանքով։
-Հակառակ բաց դատավարության մասին Բաքվի հայտարարության՝ միջազգային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ լրատվամիջոցների մուտքը արգելված է։
-Հայտնի հումանիստ Ռուբեն Վարդանյանին, ով երբեք զինվորական կենսագրություն չի ունեցել, դատում են ռազմական դատարանում, իսկ նրան ներկայացվող մեղադրանքը մոտենում է 200 տարվա դատապարտման։ Նրան իր մեղադրանքին ծանոթանալու խիստ սահմանափակ հնարավորություն է տրվել։
Ելնելով այս իրողություններից, ես պաշտոնապես առաջարկում եմ, որպեսզի ԵԱՀԿ ԽՎ-ն դիտորդական առաքելություն իրականացնի՝ դիտարկելու այս դատավարությունները։
Այն կծառայի հետևյալ նպատակներին՝
-Համոզվելու, թե որքանով է դատավարությունը համապատասխանում միջազգային իրավական չափանիշներին,
-Կապահովի դատական գործընթացների թափանցիկությունը,
-Կարտահայտի միջազգային հանրության հավատարմությունը Մարդու իրավունքներին
-Կահազանգի, որ մարդու իրավունքների ոտնահարումը չի կարող անհետևանք մնալ
ԵԱՀԿ ԽՎ միջամտությունը հստակ ազդանշան կլինի, որ միջազգային հանրությունը չի լռելու, իսկ Ադրբեջանը պիտի հաշվետու լինի իր գործողությունների համար»,-ասել է Գալստյանը։
2023 թ․ սեպտեմբերին, Արցախում իննամսյա շրջափակումից և ամբողջ հայ բնակչության էթնիկ զտումից հետո, Ադրբեջանը գերեվարել է Արցախի նախկին նախագահներ Արկադի Ղուկասյանին, Բակո Սահակյանին, Արայիկ Հարությունյանին, ինչպես նաև նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանին և մի շարք այլ նախկին ղեկավարների։ Նրանց ներկայացված կեղծ մեղադրանքները կարող են հանգեցնել նույնիսկ ցմահ ազատազրկման։ Հունվարի 17-ին Բաքվում մեկնարկել է Արցախի ղեկավարների գործով դատավարությունը։

21 Февраль 2025 - 11:25 AMT
Во время зимней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ депутат Национального собрания Армении и член делегации Лилит Галстян выступила с речью, подчеркнув серьезные нарушения и несправедливый характер судебных процессов в Баку. Она призвала ОБСЕ ПА направить мониторинговую миссию для наблюдения за процессами против армянских военнопленных и военно-политического руководства Арцаха.
Галстян отметила, что армянских военнопленных в Баку судят как террористов исключительно за их национальность.
«Выражаю глубокую обеспокоенность в связи с пленением армянских военнопленных, включая военно-политическое руководство Арцаха. Они стали жертвами азербайджанской агрессии в сентябре 2023 года, в результате которой 120 000 этнических армян были насильственно изгнаны.
Наше неотложное внимание должно быть направлено на судебные процессы, начавшиеся в Баку в январе 2025 года. Эти суды ставят под серьезное сомнение приверженность Азербайджана принципам справедливого судопроизводства. Несмотря на членство Азербайджана в Европейской конвенции о правах человека и Международном пакте о гражданских и политических правах, данные процессы сопровождаются грубыми нарушениями.
Обнаружены неоспоримые доказательства того, что заключенные подвергаются пыткам. Их судят как террористов исключительно за их армянскую национальность.
Несмотря на заявления Баку о прозрачности процессов, международным организациям, включая СМИ, запрещен доступ на судебные заседания.
Известного гуманиста Рубена Варданяна, не имеющего военного прошлого, судят в военном трибунале. Ему предъявлены обвинения, за которые грозит до 200 лет тюремного заключения, а возможность ознакомиться с обвинением была строго ограничена.
Учитывая эти обстоятельства, я официально предлагаю, чтобы ОБСЕ ПА направила миссию для наблюдения за судебными процессами.
Эта миссия будет преследовать следующие цели:
– Убедиться в соответствии судов международным правовым стандартам.
– Обеспечить прозрачность судебных процессов.
– Подтвердить приверженность международного сообщества правам человека.
– Подать сигнал, что нарушения прав человека не останутся безнаказанными.
Вмешательство ОБСЕ ПА станет четким сигналом о том, что международное сообщество не останется безмолвным, а Азербайджан должен понести ответственность за свои действия», — заявила Галстян.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки всего армянского населения Арцаха, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, а также бывшего государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, грозящие пожизненным заключением. Судебный процесс над лидерами Арцаха начался в Баку 17 января.