Աշխատանքային այցով Իտալիայում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Իտալիայի Սենատում կազմակերպված ԵՄ քաղաքականությունների հանձնաժողովի լսումներին, որոնք նվիրված են եղել Հայաստանին։
Ալեն Սիմոնյանը հանդես է եկել ելույթով՝ մանրամասն ներկայացնելով Հայաստանի դիրքորոշումը մի շարք կարևոր հարցերի վերաբերյալ, ինչպես նաև պատասխանել իտալացի խորհրդարանականների հետաքրքրող հարցերին, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Քննարկումների ընթացքում ուշադրության կենտրոնում են եղել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հարցերը, ՀՀ կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման գործընթացը, ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջնահերթությունները, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հայրենադարձության խնդիրը։

21 Февраль 2025 - 11:51 AMT
Находящийся с рабочим визитом в Италии спикер Национального собрания Армении Ален Симонян принял участие в слушаниях Комиссии по политике ЕС Сената Италии, посвященных Армении.
В ходе выступления Симонян подробно изложил позицию Армении по ряду ключевых вопросов, а также ответил на вопросы итальянских парламентариев, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Основное внимание в ходе обсуждений было уделено вопросам мирного договора, инициативе правительства Армении «Перекресток мира», процессу европейской интеграции, приоритетам демократических реформ, а также проблеме возвращения армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.