Աշխատանքային այցով Իտալիայում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մասնակցել է Իտալիայի Սենատում կազմակերպված ԵՄ քաղաքականությունների հանձնաժողովի լսումներին, որոնք նվիրված են եղել Հայաստանին։
Ալեն Սիմոնյանը հանդես է եկել ելույթով՝ մանրամասն ներկայացնելով Հայաստանի դիրքորոշումը մի շարք կարևոր հարցերի վերաբերյալ, ինչպես նաև պատասխանել իտալացի խորհրդարանականների հետաքրքրող հարցերին, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Քննարկումների ընթացքում ուշադրության կենտրոնում են եղել խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ հարցերը, ՀՀ կառավարության առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, Հայաստանի եվրոպական ինտեգրման գործընթացը, ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջնահերթությունները, ինչպես նաև Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հայրենադարձության խնդիրը։

Armenian National Assembly Speaker Alen Simonyan, on an official visit to Italy, participated in hearings of the Italian Senate's Committee on EU Policies, dedicated to Armenia.
In his speech, Simonyan elaborated on Armenia’s stance on several key issues and responded to questions from Italian parliamentarians, according to the Armenian Parliament’s press service.
Discussions focused on the peace treaty, Armenia’s Crossroads of Peace initiative, European integration, democratic reforms, and the repatriation of Armenian prisoners held in Azerbaijan.