Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը մերժել է զրպարտություն ճանաչել Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի վերաբերյալ հրապարակումը։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է փաստաբան Սոս Հակոբյանը։
«Այսօր Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը բավարարել է «Փաստինֆո» լրատվական կայքի անունից իմ կողմից բերված վերաքննիչ բողոքը՝ բեկանելով դատավոր Երեմ Եսոյանի վճիռը, որով բավարարվել էր «Փաստինֆոյի» հոդվածում տեղ գտած արտահայտությունները զրպարտություն համարելու վերաբերյալ հայցադիմումը»,– գրել է նա։
Փաստաբանի խոսքով՝ խոսքը վերաբերում է այն հոդվածին, որով լրատվամիջոցը իր հետաքննության արդյունքում եզրակացրել էր, որ Տիգրան Ավինյանի պաշտոնավարումն՝ որպես քաղաքապետի տեղակալ և ԱՆԻՖ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ, եղել է ապօրինի։
«Վերաքննիչ դատարանը հաստատված է համարել բողոքում մեր մի շարք պնդումները. օրինակ, որ Ավինյանին ուղղված քննադատությունը կապված է եղել ոչ թե վերջինիս անձնական կյանքի, այլ՝ քաղաքական գործիչ, փոխքաղաքապետ և քաղաքապետի տեղակալի թեկնածու լինելու հետ։ Վերաքննիչ դատարանը այս տեսանկյունից նշել է` հանրային իշխանությունների գործունեության կոշտ քննադատությունը ոչ միայն թույլատրելի է, այլ նաև անհրաժեշտ է ժողովրդավարական հասարակությունում»,– ընդգծել է Հակոբյանը։
Վերաքննիչ դատարանը նաև հաստատել է, որ «Փաստինֆո»-ի կողմից հնչեցված արտահայտությունները եղել են փաստական հիմք ունեցող գնահատողական դատողություններ, որոնք վերաբերել են քաղաքապետի թեկնածուի վարքագծին։
Ըստ փաստաբանի՝ դատարանը արձանագրել է, որ պատասխանող կողմը նույնիսկ փորձել է ապացուցել, որ «Փաստինֆոն» նպատակ չի ունեցել նսեմացնել Տիգրան Ավինյանի արժանապատվությունը կամ գործարար համբավը։
Վերաքննիչ դատարանը շեշտել է, որ առաջին ատյանի դատարանը սխալ է բաշխել կամ պատշաճ չի բաշխել ապացուցման բեռը, ինչի պատճառով չի կարող վճիռը պարզապես բեկանել կամ փոփոխել, այլ պետք է այն ամբողջությամբ վերադարձնի նոր քննության։
2023 թվականին ՀՀ դատախազությունը հայտնել էր, որ Տիգրան Ավինյանի գործով քրեական վարույթը Հակակոռուպցիոն կոմիտեից փոխանցվել է Քննչական կոմիտե։ Այս վարույթը սկսվել էր Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի (ԿԿՀ) կողմից 2022 թվականի դեկտեմբերին, քանի որ Տիգրան Ավինյանը, 2022 թվականի սեպտեմբերի 23-ին ընտրվելով Երևանի փոխքաղաքապետ, շարունակել էր զբաղեցնել «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» (ԱՆԻՖ) ՓԲԸ-ի տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնը։

21 Февраль 2025 - 13:18 AMT
Апелляционный гражданский суд отклонил решение о признании публикации, касающейся мэра Еревана Тиграна Авиняна, клеветнической. Об этом сообщил адвокат Сос Акопян на своей странице в Facebook.
«Сегодня Апелляционный гражданский суд удовлетворил поданную мной апелляционную жалобу от имени новостного портала "Пастинфо", отменив решение судьи Ерема Есосяна, которым был удовлетворён иск о признании содержащихся в статье "Пастинфо" высказываний клеветническими», – написал он.
По словам адвоката, речь идет о статье, в которой издание на основе собственного расследования пришло к выводу, что пребывание Авиняна в должности заместителя мэра и председателя совета директоров АНИФ было незаконным.
«Апелляционный суд признал обоснованными ряд наших доводов, в частности, что критика в адрес Авиняна касалась не его личной жизни, а его деятельности как политического деятеля, заместителя мэра и кандидата на пост мэра. Суд подчеркнул, что жесткая критика деятельности государственных органов не только допустима, но и необходима в демократическом обществе», – отметил Акопян.
Апелляционный суд также подтвердил, что высказывания "Пастинфо" являлись оценочными суждениями, основанными на фактических данных и касавшимися поведения кандидата в мэры.
По словам адвоката, суд отметил, что ответчик даже пытался доказать, что "Пастинфо" не имел намерения умалить честь, достоинство или деловую репутацию Тиграна Авиняна.
Апелляционный суд указал, что суд первой инстанции неправильно распределил бремя доказывания, вследствие чего невозможно просто отменить или изменить решение. Дело подлежит полному пересмотру.
В 2023 году Генпрокуратура Армении сообщила, что уголовное дело в отношении Тиграна Авиняна было передано из Антикоррупционного комитета в Следственный комитет. Это производство было начато Комиссией по предотвращению коррупции (КПК) в декабре 2022 года, так как Авинян, избранный 23 сентября 2022 года заместителем мэра Еревана, продолжил занимать пост председателя совета директоров ЗАО «Фонд национальных интересов Армении» (АНИФ).