Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է շարունակել 2020 թվականի պատերազմում անհետ կորած զինծառայողների ընտանիքներին տրվող սոցիալական աջակցությունը՝ այն երկարաձգելով մինչև 2025 թվականի փետրվար ամիսը ներառյալ, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ներկայումս գործող կարգավորման համաձայն, որը հաստատվել է 2020 թվականի դեկտեմբերին, պետությունը ամսական 300 հազար դրամ աջակցություն է հատկացնում անհետ կորած զինծառայողների ընտանիքներին, սակայն սկզբնական ծրագրով այս աջակցության տրամադրումը պետք է ավարտվեր 2024–ի դեկտեմբերին։
Նախատեսվող փոփոխության արդյունքում ծրագրի ժամկետը կերկարաձգվի ևս երկու ամիս։ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը հանձնարարվելու է առաջարկ ներկայացնել այս գործընթացի ֆինանսավորման վերաբերյալ։
Այս փոփոխությունը նպատակ ունի մեղմել պատերազմից տուժած ընտանիքների սոցիալական բեռը։ Կառավարությունը շարունակում է հետևողական քայլեր ձեռնարկել զինծառայողների ընտանիքների սոցիալական ապահովության ուղղությամբ։
Ներկայումս 22 ընտանիք դեռևս չունի դատական որոշում իրենց հարազատներին անհetտ բացակայող ճանաչելու վերաբերյալ, ինչի հետևանքով նրանց վճարումները կդադարեցվեին 2025 թվականի փետրվարի 1-ից։ Աջակցությունը շարունակելու համար անհրաժեշտ է 6.6 միլիոն դրամ, որը կհատկացվի ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը տրամադրված բյուջետային միջոցներից։

21 Февраль 2025 - 14:45 AMT
Правительство Армении планирует продлить социальную поддержку семьям военнослужащих, пропавших без вести в войне 2020 года, до февраля 2025 года включительно, сообщает «Арменпресс».
В настоящее время, согласно постановлению, принятому в декабре 2020 года, государство ежемесячно предоставляет 300 000 драмов таким семьям, при этом изначально программа должна была завершиться в декабре 2024 года.
Предлагаемое изменение продлит программу еще на два месяца. Министерству труда и социальных вопросов поручено представить предложение по финансированию этого продления.
Это изменение направлено на снижение социальной нагрузки на семьи, пострадавшие от войны. Правительство продолжает предпринимать последовательные шаги по обеспечению социальной защиты семей военнослужащих.
В настоящее время 22 семьи не имеют судебного решения о признании их родственников пропавшими без вести, что привело бы к прекращению их выплат с 1 февраля 2025 года. Для продолжения поддержки необходимо 6,6 миллиона драмов, которые будут выделены из бюджетных средств, предоставленных Министерству труда и социальных вопросов.