Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն հայտարարել է, որ Անկարան ձգտում է կյանքի կոչել այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը։ Այդ մասին նա ասել է՝ ելույթ ունենալով Անկարայի «Գազի» համալսարանում։
Նա ընդգծել է, որ այս երթուղին կարևոր օղակ կդառնա Չինաստանի և Եվրոպայի միջև մատակարարման ռազմավարական շղթայում, գրում է Minval.az-ը։
Ինչպես հաղորդում է «Ազերթաջը», նախարարը նշել է, որ Թուրքիան շարունակում է ակտիվ ներդրումներ կատարել լոգիստիկայի և տրանսպորտային ենթակառուցվածքների զարգացման մեջ։
«Այսօր մենք ձգտում ենք Զանգեզուրի միջանցքը դարձնել Միջին միջանցքի մի մաս։ Սա Թուրքիային ավելի գործնականորեն կկապի թյուրքական աշխարհի հետ», — ասել է Ուրալօղլուն։
Բացի այդ, նա անդրադարձել է մեկ այլ կարևոր նախագծի՝ «Զարգացման ուղուն», որը պետք է Պարսից ծոցը միացնի Եվրոպական միությանը՝ անցնելով Թուրքիայի տարածքով։
«Իրաքի տարածքով անցնող այս երթուղու նախագծման աշխատանքներն ավարտվել են։ Մենք անցել ենք իրականացման փուլին։ Միջանցքի գործարկումը մեծ օգուտներ կբերի Թուրքիային», — նշել է նախարարը։
Իր ելույթի ավարտին տրանսպորտի նախարարը հայտարարել է Անկարայի և Ստամբուլի միջև նոր մայրուղի կառուցելու ծրագրերի մասին։

Министр транспорта и инфраструктуры Турции Абдулкадир Уралоглу заявил, что Анкара стремится реализовать проект так называемого Зангезурского коридора. Об этом он сообщил во время выступления в Анкарском университете «Гази».
Он подчеркнул, что данный маршрут станет важным звеном в стратегической цепочке поставок между Китаем и Европой, сообщает Minval.az .
Как передает «Азертаж», министр отметил, что Турция продолжает активно инвестировать в развитие логистики и транспортной инфраструктуры.
«Сегодня мы стремимся включить Зангезурский коридор в Срединный коридор. Это укрепит практическую связь Турции с тюркским миром», — заявил Уралоглу.
Кроме того, он затронул еще один важный проект — Путь развития, который должен соединить Персидский залив с Европейским союзом, проходя через территорию Турции.
«Проектирование этого маршрута, который пройдет через Ирак, завершено. Сейчас мы перешли к этапу реализации. Запуск коридора принесет значительные выгоды Турции», — отметил министр.
В завершение своей речи министр транспорта также объявил о планах строительства новой автомагистрали между Анкарой и Стамбулом.
31 января премьер-министр Никол Пашинян на пресс-конференции заявил, что Армения представила Азербайджану четкие предложения по разблокировке региональных коммуникаций и ожидает ответа. По его словам, наиболее доступным и реалистичным вариантом является железнодорожное сообщение через Мегри, соединяющее Азербайджан с Нахичеванью. Он также предложил маршрут железнодорожного сообщения из Ераска через Нахичевань в Мегри и обратно.