ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը և ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին փետրվարի 21–ին տեղի ունեցած հանդիպմանը խոսել են անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում կիրառվող համագործակցության ճկուն մեխանիզմների մասին, որոնք հնարավորություն են տվել արագ փոխանակել տեղեկատվություն և արդյունավետորեն արձագանքել քրեաիրավական ոլորտում ծագող հրատապ խնդիրներին։
Հանդիպման ընթացքում Արթուր Պողոսյանը կարևորել է ՀՀ ՔԿ-ի և ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան միջև ձևավորված փոխգործակցության բարձր մակարդակը՝ հատկապես միջազգային-իրավական համագործակցության ոլորտում։
Իր հերթին՝ Մեհդի Սոբհանին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման նախաձեռնության համար՝ ընդգծելով երկու երկրների միջև առկա բազմաբնույթ հարաբերությունների կարևորությունը։ Նա առանձնահատուկ նշել է Քննչական կոմիտեի և դեսպանատան համատեղ ջանքերը՝ ուղղված տարբեր խնդիրների լուծմանը։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են նաև քրեական վարույթներով անցնող քաղաքացիների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման, ինչպես նաև քննչական հարցումների կատարման օպերատիվության բարձրացման հարցերը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու արդարադատության ոլորտում համագործակցությունը՝ փոխադարձ ջանքերով ապահովելով արդյունավետ փոխգործակցություն։

21 Февраль 2025 - 15:05 AMT
21 февраля председатель Следственного комитета Армении Артур Погосян встретился с послом Ирана в Армении Мехди Собхани для обсуждения гибких механизмов взаимодействия в сфере борьбы с транснациональной преступностью. Эти механизмы позволили оперативно обмениваться информацией и эффективно реагировать на срочные вопросы в уголовно-правовой сфере.
В ходе встречи Погосян отметил высокий уровень сотрудничества между СК Армении и посольством Ирана, особенно в области международно-правового взаимодействия.
В свою очередь, посол Собхани поблагодарил за инициативу встречи и подчеркнул важность многосторонних отношений между двумя странами. Он особо отметил совместные усилия Следственного комитета и посольства в решении различных вопросов.
Стороны также обсудили вопросы обмена информацией о гражданах, проходящих по уголовным делам, а также повышение оперативности в проведении следственных запросов.
В завершение встречи обе стороны подтвердили готовность продолжать сотрудничество в сфере правосудия, обеспечивая эффективное взаимодействие на основе взаимных усилий.