ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը և ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին փետրվարի 21–ին տեղի ունեցած հանդիպմանը խոսել են անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում կիրառվող համագործակցության ճկուն մեխանիզմների մասին, որոնք հնարավորություն են տվել արագ փոխանակել տեղեկատվություն և արդյունավետորեն արձագանքել քրեաիրավական ոլորտում ծագող հրատապ խնդիրներին։
Հանդիպման ընթացքում Արթուր Պողոսյանը կարևորել է ՀՀ ՔԿ-ի և ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանատան միջև ձևավորված փոխգործակցության բարձր մակարդակը՝ հատկապես միջազգային-իրավական համագործակցության ոլորտում։
Իր հերթին՝ Մեհդի Սոբհանին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման նախաձեռնության համար՝ ընդգծելով երկու երկրների միջև առկա բազմաբնույթ հարաբերությունների կարևորությունը։ Նա առանձնահատուկ նշել է Քննչական կոմիտեի և դեսպանատան համատեղ ջանքերը՝ ուղղված տարբեր խնդիրների լուծմանը։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել են նաև քրեական վարույթներով անցնող քաղաքացիների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման, ինչպես նաև քննչական հարցումների կատարման օպերատիվության բարձրացման հարցերը։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը շարունակելու արդարադատության ոլորտում համագործակցությունը՝ փոխադարձ ջանքերով ապահովելով արդյունավետ փոխգործակցություն։

On February 21, the Chairman of Armenia’s Investigative Committee, Artur Poghosyan, met with Iran’s Ambassador to Armenia, Mehdi Sobhan, to discuss flexible mechanisms for cooperation in combating transnational crime. These mechanisms have enabled the rapid exchange of information and an effective response to urgent legal issues.
During the meeting, Poghosyan emphasized the high level of cooperation between Armenia’s Investigative Committee and the Iranian Embassy, particularly in the field of international legal collaboration.
Ambassador Sobhan thanked Poghosyan for initiating the meeting and underscored the significance of the multifaceted relations between the two countries. He also highlighted the joint efforts of the Investigative Committee and the embassy in addressing various challenges.
The discussion also covered the exchange of information regarding individuals involved in criminal proceedings, as well as enhancing the efficiency of investigative inquiries.
At the end of the meeting, both sides reaffirmed their commitment to continuing cooperation in the field of justice, ensuring effective collaboration through mutual efforts.