Հայաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հերքել է ադրբեջանական կողմի պնդումները, ըստ որոնց՝ հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված երկու կետերից մեկը վերաբերում է «Զանգեզուրի միջանցքին», իսկ մյուսը՝ ՀՀ Սահմանադրությանը։
«Նշվածը բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը: Ինչպես հրապարակայնորեն նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2 դեռևս չհամաձայեցված կետերը վերաբերում են մեկը սահմանին երրորդ ուժերի տեղակայման թեմային, մյուսը միմյանց դեմ միջազգային իրավական կառույցներում ներկայացրած բողոքների թեմային: Սա հաստատել է նաև պաշտոնական Բաքուն», – ասել է Ռուբինյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվամիջոցի հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի Մեջլիսի փոխնախագահ Զիյաֆեթ Ասկերովն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե խաղաղության պայմանագրի 17 կետերից 15-ն արդեն համաձայնեցված են, իսկ մնացած երկու անհամաձայնեցված կետերից մեկը վերաբերում է «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմանը, իսկ մյուսը՝ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ ամրագրված տարածքային պահանջներին։
Սակայն տարեվերջին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ինքն էր հայտարարել, որ կողմերը չեն համաձայնեցրել միջազգային իրավական բողոքներից հրաժարվելու և սահմանին երրորդ երկրների ուժեր չտեղակայելու հարցերը։ Անցած տարվա ամռանը էլ Ադրբեջանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը հայտնել էր, որ կողմերը պայմանավորվել են, որ հաղորդակցության ուղիների հարցը կլուծվի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո։
Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխնախագահը նաև նշել է, որ Բաքուն ցանկանում է խաղաղության պայմանագիր կնքել հայկական պետության, ոչ թե անձամբ վարչապետի հետ։
Նա անդրադարձել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ պնդելով, թե այդ կառույցը նպատակ ունի արհեստականորեն պահպանել հակամարտությունը։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Մինսկի խումբը կարող է լուծարվել միայն խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո, սակայն այս տարվա հունվարի սկզբին նա արդեն առաջարկել է լուծարել այդ կառույցը՝ առանց հստակեցնելու, թե արդյոք դա հնարավոր է անել մինչ պայմանագրի ստորագրումը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Սահմանադրությանը, ապա պաշտոնական Բաքուն այն համարում է խաղաղության պայմանագրի կնքման հիմնական խոչընդոտներից մեկը՝ պնդելով, թե փաստաթղթում ամրագրված են տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
Նախօրեին ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը չէր բացառել, որ նոր Սահմանադրության նախաբանից կարող է հանվել Անկախության հռչակագրի հղումը, որտեղ հիշատակվում է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միավորման մասին։

22 Февраль 2025 - 07:45 AMT
Вице-спикер парламента Армении Рубен Рубинян опроверг азербайджанские утверждения о том, что два нерешенных пункта в армяно-азербайджанском мирном договоре касаются «Зангезурского коридора» и Конституции Армении.
«Указанные пункты абсолютно не соответствуют действительности. Как публично заявил премьер-министр Никол Пашинян, два все еще не согласованных пункта касаются размещения третьих сил на границе и вопроса взаимных жалоб в международных правовых структурах. Это также подтвердил официальный Баку», — заявил Рубинян, сообщает «Азатутюн».
Ранее азербайджанское информационное агентство «Trend» сообщило, что вице-спикер Милли Меджлиса Азербайджана Зияфет Аскеров заявил, что из 17 пунктов мирного договора согласованы 15, а один из оставшихся двух нерешенных пунктов касается открытия «Зангезурского коридора», другой — территориальных претензий, закрепленных в Конституции Армении.
Однако в конце прошлого года президент Азербайджана Ильхам Алиев сам заявил, что стороны не договорились по вопросам отказа от международных правовых жалоб друг против друга и неразмещения сил третьих стран на границе. Прошлым летом специальный посланник Азербайджана Эльчин Амирбеков упомянул, что стороны договорились, что вопрос коммуникационных путей будет решен после подписания мирного договора.
Вице-спикер азербайджанского парламента также отметил, что Баку стремится подписать мирное соглашение с армянским государством, а не лично с премьер-министром.
Он также затронул тему Минской группы ОБСЕ, утверждая, что эта структура стремится искусственно поддерживать конфликт.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Минская группа может быть распущена только после подписания мирного договора. Однако в начале этого года он предложил распустить эту структуру, не уточнив, возможно ли это сделать до подписания договора.
Что касается Конституции Армении, официальный Баку считает ее одним из основных препятствий для подписания мирного договора, утверждая, что в документе содержатся территориальные претензии к Азербайджану.
Накануне министр юстиции Армении Србуи Галян не исключила возможность удаления ссылки на Декларацию о независимости из преамбулы новой Конституции, где упоминается объединение Армении и Нагорного Карабаха.