Հայաստանի խորհրդարանի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հերքել է ադրբեջանական կողմի պնդումները, ըստ որոնց՝ հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված երկու կետերից մեկը վերաբերում է «Զանգեզուրի միջանցքին», իսկ մյուսը՝ ՀՀ Սահմանադրությանը։
«Նշվածը բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը: Ինչպես հրապարակայնորեն նշել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2 դեռևս չհամաձայեցված կետերը վերաբերում են մեկը սահմանին երրորդ ուժերի տեղակայման թեմային, մյուսը միմյանց դեմ միջազգային իրավական կառույցներում ներկայացրած բողոքների թեմային: Սա հաստատել է նաև պաշտոնական Բաքուն», – ասել է Ռուբինյանը, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվամիջոցի հաղորդմամբ՝ Ադրբեջանի Մեջլիսի փոխնախագահ Զիյաֆեթ Ասկերովն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե խաղաղության պայմանագրի 17 կետերից 15-ն արդեն համաձայնեցված են, իսկ մնացած երկու անհամաձայնեցված կետերից մեկը վերաբերում է «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմանը, իսկ մյուսը՝ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ ամրագրված տարածքային պահանջներին։
Սակայն տարեվերջին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ինքն էր հայտարարել, որ կողմերը չեն համաձայնեցրել միջազգային իրավական բողոքներից հրաժարվելու և սահմանին երրորդ երկրների ուժեր չտեղակայելու հարցերը։ Անցած տարվա ամռանը էլ Ադրբեջանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էլչին Ամիրբեկովը հայտնել էր, որ կողմերը պայմանավորվել են, որ հաղորդակցության ուղիների հարցը կլուծվի խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո։
Ադրբեջանի խորհրդարանի փոխնախագահը նաև նշել է, որ Բաքուն ցանկանում է խաղաղության պայմանագիր կնքել հայկական պետության, ոչ թե անձամբ վարչապետի հետ։
Նա անդրադարձել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին՝ պնդելով, թե այդ կառույցը նպատակ ունի արհեստականորեն պահպանել հակամարտությունը։
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Մինսկի խումբը կարող է լուծարվել միայն խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո, սակայն այս տարվա հունվարի սկզբին նա արդեն առաջարկել է լուծարել այդ կառույցը՝ առանց հստակեցնելու, թե արդյոք դա հնարավոր է անել մինչ պայմանագրի ստորագրումը։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի Սահմանադրությանը, ապա պաշտոնական Բաքուն այն համարում է խաղաղության պայմանագրի կնքման հիմնական խոչընդոտներից մեկը՝ պնդելով, թե փաստաթղթում ամրագրված են տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի նկատմամբ։
Նախօրեին ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը չէր բացառել, որ նոր Սահմանադրության նախաբանից կարող է հանվել Անկախության հռչակագրի հղումը, որտեղ հիշատակվում է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միավորման մասին։

Armenian Parliament Vice Speaker Ruben Rubinyan has refuted Azerbaijani claims that the two unresolved points in the Armenia-Azerbaijan peace treaty pertain to the 'Zangezur Corridor' and Armenia's Constitution.
"The mentioned points absolutely do not correspond to reality. As Prime Minister Nikol Pashinyan has publicly stated, the two still unresolved points concern the deployment of third forces on the border and the issue of mutual complaints in international legal structures. This has also been confirmed by official Baku," Rubinyan stated, as reported by RFE/RL.
Earlier, Azerbaijani Trend news agency reported that Azerbaijan's Milli Majlis Vice Speaker Ziyafat Asgarov claimed that out of the 17 points in the peace treaty, 15 have been agreed upon, and one of the remaining two unresolved points pertains to the opening of the 'Zangezur Corridor', while the other relates to territorial claims enshrined in Armenia's Constitution.
However, at the end of last year, Azerbaijani President Ilham Aliyev himself stated that the parties had not agreed on the issues of refraining from international legal complaints against each other and the non-deployment of third-country forces on the border. Last summer, Azerbaijan's special envoy Elchin Amirbekov mentioned that the parties had agreed that the issue of communication routes would be resolved after the signing of the peace treaty.
The Azerbaijani parliamentary vice speaker also noted that Baku seeks to sign a peace agreement with the Republic of Armenia, not personally with the Prime Minister.
He also addressed the OSCE Minsk Group, asserting that this body aims to artificially maintain the conflict.
Earlier, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated that the Minsk Group could be dissolved only after the signing of the peace treaty. However, at the beginning of this year, he proposed dissolving this body without clarifying whether it is possible to do so before the treaty's signing.
Regarding Armenia's Constitution, official Baku considers it one of the main obstacles to signing the peace treaty, claiming that the document contains territorial claims against Azerbaijan.
The day before, Armenian Justice Minister Srbuhi Galyan did not rule out the possibility of removing the reference to the Declaration of Independence from the preamble of the new Constitution, where the unification of Armenia and Nagorno-Karabakh is mentioned.