Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին Հայաստանի հանրային ռադիոյին տված հարցազրույցում նշել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև պաշտպանական համագործակցությունը դեռ նոր է, սակայն զարգանում է բավական արագ։
Նա հայտնել է, որ 2025 թվականին այն կկենտրոնանա երեք հիմնական ուղղությունների վրա։
«Առաջինը՝ պաշտպանական տեխնիկայի տրամադրում Հայաստանին. Ֆրանսիան, ի դեպ, արևմտյան միակ երկիրն է, որը պաշտպանական տեխնիկա է տրամադրում Հայաստանին. հուսով ենք, որ այլ երկրներ ևս կհետևեն մեզ։ Երկրորդ ուղղությունը հայ զինվորականների վերապատրաստումն է թե Հայաստանում, թե Ֆրանսիայում։ Երրորդ ուղղությունը խորհրդատվական ծառայություններն են, որոնք տրամադրվում են Հայաստանի պաշտպանության նախարարությանը, ինչը հնարավորություն կտա բարեփոխել և հզորացնել հայկական բանակը»,- նշել է դեսպանը։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հունվարի 8-ի հայտարարությանը, թե Ֆրանսիան և Հայաստանին զենք մատակարարող մյուս երկրները «պետք է չեղյալ համարեն այդ պայմանագրերը, և որ «Հայաստան առաքված զենքերը պետք է վերադարձվեն»՝ դեսպանն ասել է պաշտոնական Փարիզի դիրքորոշումն այն է, որ պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունը Հայաստանի հետ շարունակվում է
«Եվ շարունակվում է նույն նպատակով՝ օգնել Հայաստանին՝ պաշտպանել իր տարածքը, իր բնակչությանը և իր ինքնիշխանությունը»,–ասել է դեսպանը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության և KNDS ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական ընկերության միջև կնքվել է ռազմատեխնիկական համագործակցության պայմանագիր։ Երևանն ու Փարիզը նաև CAESAR թնդանոթների ձեռքբերման պայմանագիր են կնքել։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, ելույթ ունենալով Լոնդոնում ընթացող Եվրոպական քաղաքական համայնքի 4-րդ գագաթնաժողովում, անդրադառնալով Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ռազմատեխնիկական համագործակցությանն, ասել էր, որ Ադրբեջանն այս բոլոր տարիներին ՀՀ–ից շատ է զինվել, Ադրբեջանն է պատերազմ սկսել 2020–ին։

24 Февраль 2025 - 07:53 AMT
Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Оливье Декотиньи в интервью Общественному радио Армении отметил, что оборонное сотрудничество между Арменией и Францией является относительно новым, но развивается достаточно быстро.
Он подчеркнул, что в 2025 году оно будет сосредоточено на трех ключевых направлениях:
«Во-первых, это поставка Армении военной техники. Франция, кстати, остается единственной западной страной, предоставляющей Армении оборонное оборудование, и мы надеемся, что другие страны последуют нашему примеру. Второе направление — подготовка армянских военнослужащих, как в Армении, так и во Франции. Третье — консультационные услуги, оказываемые Министерству обороны Армении, что позволит провести реформы и усилить армянскую армию», — отметил посол.
Комментируя заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева от 8 января, в котором он призвал Францию и другие страны, поставляющие оружие Армении, аннулировать эти контракты и вернуть переданное вооружение, посол подтвердил, что официальному Парижу намерен продолжить сотрудничество с Ереваном в оборонной сфере.
«И оно продолжается с той же целью — помочь Армении защитить свою территорию, население и суверенитет», — подчеркнул посол.
Министерство обороны Армении заключило соглашение о военно-техническом сотрудничестве с французской оборонной компанией KNDS. Кроме того, Ереван и Париж договорились о приобретении самоходных гаубиц CAESAR. Президент Франции Эммануэль Макрон, выступая на четвертом саммите Европейского политического сообщества в Лондоне, ранее отмечал, что Азербайджан на протяжении многих лет значительно опережал Армению в военных закупках.