«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ պատերազմից խուսափելու, պետությունը հզորացնելու, ժամանակակից բանակ ու արդյունաբերություն ունենալու միակ ճանապարհը այն է, որ Հայաստանը միանա նույն քաղաքակրթական արժեքներն ունեցող զարգացող աշխարհին։
«Մենք ցույց տվեցինք, որ մենք Ռուսաստանի գործընկերը չենք, որ մենք մեր խնդիրը տեսնում ենք ոչ թե Ռուսաստանի ու Իրանի փեշի տակ մնալը, այլ մենք մեր խնդիրը տեսնում ենք այդ փեշի տակից պոկվելը և դեպի Եվրամիություն գնալը»,–գրել է նա։
Սարգսյանի կարծիքով՝ պետության ինքնիշխանությունը պաշտպանելու համար անհրաժեշտ է վճռականություն։
«Մեղուն որ մեղու է, իրենից քանի անգամ մեծ մարդուն մեղվի փեթակին մոտենալիս հարձակվում, խայթում է, սրանք միանգամից փախչում են։ Էդպես հայրենիք չես պահի, հայրենիք պահելու համար պիտի կռվես, կռվեցիր՝ քեզ կօգնեն»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա շեշտել է, որ անկախությունը պահպանելու համար պետք է պատրաստ լինել պաշտպանել հայրենիքը։
«Եթե դու ուզում ես անկախություն ունենալ, դու պիտի պատրաստ լինես քո հայրենիքը պաշտպանելու։
Տնտեսական զարգացումն է, արդյունաբերության հիմնումն ու արևմտյան ներդրումներն են, որ իրական անվտանգություն կբերեն մեզ»,–գրել է Սարգսյանը։

24 Февраль 2025 - 08:15 AMT
Лидер партии «Республика» Арам Саргсян заявил на своей странице в Facebook, что единственный способ избежать войны, укрепить государство и создать современную армию и промышленность – это присоединение Армении к развивающемуся миру, который разделяет общие цивилизационные ценности.
«Мы показали, что мы не являемся партнером России, что наша цель – не оставаться под влиянием России и Ирана, а вырваться из-под этого влияния и двигаться в сторону Евросоюза», – написал он.
По мнению Саргсяна, защита суверенитета государства требует решительности.
«Пчела, какая бы маленькая ни была, нападает и жалит, когда кто-то приближается к улью, а эти люди сразу убегают. Так страну не защитишь. Чтобы защитить Родину, нужно бороться – если будешь бороться, тебе помогут», – говорится в его посте.
Он подчеркнул, что для сохранения независимости необходимо быть готовым защищать свою страну.
«Если ты хочешь независимости, ты должен быть готов защищать свою Родину.
Экономическое развитие, промышленность и западные инвестиции – вот что принесет нам реальную безопасность», – добавил Саргсян.
12 февраля Национальное собрание Армении в первом чтении одобрило законопроект о начале процесса вступления страны в ЕС. 9 января армянское правительство одобрило инициативу «ЕвроКве» о начале переговоров о членстве, и вскоре этот вопрос будет рассмотрен в парламенте.