Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքում ձնամաքրման ընթացքին՝ ընդգծելով, որ ձյան տեղումների առաջին օրը տեխնիկայի որոշ ուշացման հետևանքով հատկապես Արաբկիրում առաջացել են ծանր խցանումներ։
Սակայն, նրա խոսքով, խցանումների մոտ 80 տոկոսը պայմանավորված է եղել վթարներով, որոնք էլ առաջացել են ամառային անվադողերով երթևեկելու հետևանքով, հայտնում է Radar.am–ը։
«Մյուս խնդիրը ԱՊՊԱ համակարգի աշխատանքի տրամաբանությունն է, որ մի թեթև իրար «քսելու» պատճառով ժամերով սպասել ու ստեղծել են կիլոմետրանոց հերթեր։ Եվ մարդիկ մեղավոր չեն, մարդիկ չեն կարող մեղավոր լինել այստեղ։ Մարդիկ միգուցե մեղավոր են, որ ամառային անվադողերով են դուրս եկել փողոց, բայց այնուամենայնիվ, այդ համակարգը Երևան քաղաքի համար աղետ է։ Աղետ է այն առումով, որ ամեն իրար թեթև քսված մեքենաները ժամերով ամբողջ երթևեկությունը կանգնեցնում են»,- ասել է Ավինյանը՝ նշելով, որ սա խոչընդոտել է նաև տեխնիկայի դուրս բերմանը։
Տիգրան Ավինյանը հավելել է. «Հաջորդ օրը Երևանի կենտրոնական բոլոր փողոցները մաքրված էին»։
Առատ ձյունը լուրջ դժվարություններ էր առաջացրել մայրաքաղաքում։ Փետրվարի 20-ի երեկոյան փողոցներում երթևեկությունը գրեթե կանգ էր առել, ինչը խցանումների ու վթարների է հանգեցրել։ Ձյան տեղումները կշարունակվեն նաև փետրվարի 22–ին և 23–ին։

24 Февраль 2025 - 09:38 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян прокомментировал процесс уборки снега в столице, подчеркнув, что в первый день снегопада задержки в работе техники привели к серьезным заторам, особенно в районе Арабкир.
Однако, по его словам, около 80% заторов были вызваны авариями, произошедшими из-за движения на летних шинах, сообщает http://Radar.am .
«Еще одна проблема — логика работы системы ОСАГО, когда из-за легкого «касания» приходится часами ждать, создавая километровые очереди. И люди не виноваты; здесь нельзя винить людей. Возможно, они виноваты в том, что выехали на летних шинах, но, тем не менее, эта система — катастрофа для города Еревана. Катастрофа в том смысле, что каждая легкая царапина автомобилей часами парализует все движение», — сказал Авинян, отметив, что это также препятствовало работе снегоуборочной техники.
Тигран Авинян добавил: «На следующий день все центральные улицы Еревана были очищены».
Сильный снегопад вызвал серьезные трудности в столице. Вечером 20 февраля движение на улицах практически остановилось, что привело к заторам и авариям.