Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ, խոսելով մայրաքաղաքում առատ ձյան տեղումներին նախապատրաստվելու գործընթացի մասին։
«Անկախ նրանից՝ համատիրությունների հետ ինչ գործընթաց է տեղի ունեցել, նախ պետք է հասկանալ՝ եթե աղ ու ավազ տրամադրել ենք, ի՞նչ են արել․ բակերը որ տեսնում ենք, այդ տպավորությունը չի թողնում»,- նշել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Նա հորդորել է ձնամաքրման ժամանակ բացառել ավազի չափից ավելի օգտագործումը։
«Ոչինչ, թող միայն աղով լինի, որտեղ հնարավոր է, միայն աղով լուծենք, որովհետև հաջորդ խնդիրը այդ ավազի մաքրումն է», ասել է քաղաքապետը։
Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանը նշել է, որ ձյան տեղումներին պատրաստ չլինելու պնդումները չեն համապատասխանում իրականությանը, քանի որ համակարգը նախապես պատրաստ էր։ Նա ընդգծել է, որ աշխատանքները կազմակերպվել են փուլերով․ նախ մաքրվել են հիմնական փողոցները, ապա երկրորդային ճանապարհները։
«Տեխնիկան, մեծաչափ մեքենաները չեն կարող մուտք գործել այնպիսի թաղամասերի փողոցներ, ինչպիսիք են Սարի թաղ, Նորագյուղ և այլ, Քանաքեռի որոշ հատվածներ, դրա համար ստիպված եղանք կովշերը հանել, ավելի անցանելի դարձնել ու որոշ տրամաչափի պիկապներով մշակել փողոցները։
Մայթերում արվել է զգալի աշխատանք, մշակվել և մաքրվել են հիմնական փողոցների մայթերը, շենքեր տանող հատվածները, խնդիր է մնացել բակային տարածքներում, ինչը ևս մեկ անգամ վկայեց, որ պետք է քննարկենք, չեմ ասում արդարացման համար, բայց սա օբյեկտիվ պատճառ է ՏԻՄ մասին, «Բազմաբնակարան շենքի մասին» օրենքում ճշգրտելու այդ հատվածներում կառավարման մարմիններին հատկացվող սպասարկման տարածքը։ Այդպես էլ որևէ բնակիչ և համատիրություն նորմալ ձեռնամուխ չեղավ շենքերի հենց շքամուտքերի դիմացի հատվածները մաքրելուն»,- նշել է Արեյանը։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ ձնամաքրման աշխատանքների ընթացքում աղ ու ավազ է բաշխվել բոլոր կառավարման մարմիններին, իսկ երկու օր առաջ դրանք պահեստավորվել են։ Կանաչապատման աշխատակիցները մաքրել են ստորգետնյա ու վերգետնյա անցումների աստիճանները, ինչպես նաև շենքեր տանող և այգիներ մտնող արահետները։ Այս գործընթացը շարունակվելու է առաջիկա օրերին։
«Երեկ և այսօր ծանրացած ենք եղել բազմաբնակարան և հասարակական շենքերի տանիքից կախված սառցաբեկորների մաքրմանը, թունելներում, ինչը զգացնել է տալու հատկապես այս օրերին, քանի որ ցերեկվա ջերմաստիճանը դառնում է դրական, գիշերվա կտրուկ սառցակալումից հետո նորից առաջանալու են սառցաբեկորներ, որը լուրջ վտանգ է սպառնում բնակչության անցուդարձին։ Մենք, այս երևույթները հաշվի առնելով, նաև այն քննադատությունը, որ եղել է, դրա որոշ հատվածում կա օբյեկտիվ կորիզ, մնացած մեկնաբանությունները բավական հեռու են եղել մասնագիտական աշխատանքը պատկերացնելուց և գնահատելուց, այնուամենայնիվ, հանրային կարծիքը մնում է հանրային կարծիք, որքան էլ անտեղյակության արդյունք լինի, բայց պիտի խնդրեմ ուղղակի չմթագնել այն մարդկանց աշխատանքը, որ օրուգիշեր իրականացրեցին»,- ասել է նա։
Անդրադառնալով առաջիկա անելիքներին՝ Արեյանը կոչ է արել վարչական շրջանների ղեկավարներին հատուկ ուշադրություն դարձնել ավտոլվացման կետերին, որոնք գիշերային ժամերին ջրի արտահոսքի պատճառով սառցակալման խնդիր են ստեղծում։ Նա նաև պահանջել է, որ «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը խստորեն վերահսկի դիտահորերից արտահոսող կոյուղաջրերը և արագ վերացնի վթարները, որպեսզի դրանք չդառնան սառցակալման պատճառ, քանի որ ցածր ջերմաստիճանը կպահպանվի մինչև ամսի 28-ը։
Արեյանը նշել է, որ աշխատանքները կշարունակվեն ցուրտ եղանակի ամբողջ ընթացքում։
Առատ ձյունը լուրջ դժվարություններ էր առաջացրել մայրաքաղաքում։ Փետրվարի 20-ի երեկոյան փողոցներում երթևեկությունը գրեթե կանգ էր առել, ինչը խցանումների ու վթարների է հանգեցրել։

Мэр Еревана Тигран Авинян на оперативном совещании мэрии обсудил процесс подготовки к сильным снегопадам в столице.
«Независимо от того, как проходил процесс с товариществами собственников жилья, сначала нужно понять — если соль и песок были предоставлены, куда они делись? Судя по состоянию дворов, этого не видно», — отметил он, передает 1lurer.am .
Авинян также призвал избегать чрезмерного использования песка при уборке снега.
«Ничего страшного, пусть лучше только солью, где возможно. Потому что следующая проблема — это уборка этого песка», — добавил мэр.
Советник мэра Еревана Камо Ареян подчеркнул, что утверждения о неподготовленности к снегопадам не соответствуют действительности, так как система была заранее готова. Он пояснил, что работы проводились поэтапно: сначала очищали основные улицы, затем второстепенные дороги.
«Техника и крупногабаритные машины не могут въехать на улицы таких районов, как Сари Тах, Норагюх и части Канакера, поэтому нам пришлось снимать ковши, делать проезды более доступными и использовать пикапы определенного размера для обработки улиц.
На тротуарах проведена значительная работа — очищены тротуары вдоль основных улиц, а также подходы к зданиям. Проблемной зоной остаются дворы. Это еще раз показывает, что необходимо обсуждать изменения в законах о местном самоуправлении и многоквартирных домах, чтобы четко определить зоны обслуживания. Ни один житель или ТСЖ не проявил инициативу по уборке снега прямо перед входами в дома», — отметил Ареян.
Он также сообщил, что соль и песок были распределены по всем управляющим структурам. Сотрудники озеленительных служб очистили ступени подземных и надземных переходов, а также дорожки, ведущие к зданиям и паркам. Эти работы продолжатся в ближайшие дни.
«Вчера и сегодня основное внимание было уделено уборке ледяных глыб с крыш многоквартирных и общественных зданий, а также в тоннелях. Это особенно актуально в ближайшие дни: днем температура поднимается, а ночью снова резко замерзает, создавая новые ледяные образования, которые представляют серьезную опасность для пешеходов. Некоторые критические замечания были обоснованными, но большая часть комментариев далека от реального понимания проводимых работ. Тем не менее, общественное мнение есть общественное мнение. Независимо от его достоверности, важно признать тяжелый труд людей, которые работают днем и ночью», — добавил он.
Говоря о дальнейших мерах, Ареян призвал руководителей административных районов уделить особое внимание автомойкам, которые из-за утечек воды по ночам создают наледь на дорогах. Он также потребовал от компании «Веолия Джур» строго контролировать утечки сточных вод из люков и оперативно устранять аварии, чтобы они не становились причиной обледенения, так как низкие температуры сохранятся до 28 февраля.