Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիկ Հելսբորնը ողջունել է Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատի երկարաձգումը՝ ընդգծելով, որ դա կարող է նպաստել Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիայի կանխարգելմանը։ Նա այս տեսակետը հայտնել է՝ անդրադառնալով առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու որոշմանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Շվեդ պատգամավորը մտահոգություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շարունակում է օգտագործել ռազմատենչ հռետորաբանություն Հայաստանի նկատմամբ։
«Կարծում եմ՝ սա (խմբ․ ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատի երկարաձգումը) շատ դրական է։ Ցավալիորեն, Բաքուն կրկին ու կրկին շատ ագրեսիվ հռետորաբանություն է օգտագործում Երևանի դեմ։ Ալիևը (խմբ․ Ադրբեջանի նախագահ), կարծես, հեռու չէ նոր պատերազմ սկսելուց։ Հուսով ենք, որ ԵՄ առաքելությունը կարող է օգնել՝ կանխելու դա»,- նշել է շվեդ պատգամավորը։
Նա անդրադարձել է նաև այն քննադատություններին, որոնք Բաքուն մշտապես հնչեցնում է Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեության վերաբերյալ՝ հիշեցնելով, որ հենց Ադրբեջանի իշխանություններն են հրաժարվել իրենց տարածքում ԵՄ դիտորդների տեղակայումից։ Պատգամավորը անհիմն է համարել նաև Ադրբեջանի այն պնդումները, թե Հայաստանում ԵՄ դիտորդները լրտեսական գործունեություն են իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին։
«Եվրոպական միությունը կնախընտրեր, որ կարողանար աշխատել երկու կողմերում էլ (խմբ․ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքներում), սակայն Բաքուն հրաժարվել է դրանից: Պնդումները, թե առաքելությունում ինչ-որ լրտեսներ են, անհեթեթ են։ Առաքելությունը շատ թափանցիկ է, և նույնիսկ նախապես տեղեկացնում է, թե որտեղ է իրականացնելու պարեկությունը»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Խոսելով Բաքվի դժգոհությունների ու նման հայտարարությունների իրական նպատակի մասին՝ Էրիկ Հելսբորնը նշել է․ «Հարցը, որն այս պարագայում պետք է տալ, այն է, թե Բաքուն ի՞նչից է վախենում, վախենում է, որ ԵՄ-ն ի՞նչ կտեսնի»։
Շվեդ պատգամավորը նաև արձագանքել է դիտարկմանը, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պահանջել է հեռացնել ԵՄ դիտորդներին հայ-ադրբեջանական սահմանից, իսկ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է, որ Բաքվին առաջարկվել է դիտորդներին հետ քաշել արդեն սահմանազատված հատվածներից։ Այդուհանդերձ, Հելսբորնը Երևանին խորհուրդ է տվել չսահմանափակել ԵՄ առաքելության մանդատը։
«Իհարկե, այս հարցերը որոշում են վարչապետ Փաշինյանն ու Հայաստանի խորհրդարանը, բայց ես խորհուրդ կտայի չսահմանափակել առաքելությունների մանդատը։ Առաքելության անդամները գիտեն, թե ինչ են անում և կարողանում են տեղեկացված որոշում կայացնել, թե որտեղ է պարեկություն իրականացնելու լավագույն վայրը»,- եզրափակել է նա։

Swedish Member of Parliament Erik Hellsborn has welcomed the extension of the European Union's mission mandate in Armenia, emphasizing that it could help prevent potential Azerbaijani aggression against Armenia. He expressed this view regarding the decision to prolong the mission's mandate by another two years, as reported by Armenpress.
The Swedish MP expressed concern that Azerbaijani President Ilham Aliyev continues to use belligerent rhetoric towards Armenia.
"I believe this (i.e., the extension of the EU observer mission's mandate in Armenia) is very positive. Unfortunately, Baku repeatedly employs highly aggressive rhetoric against Yerevan. Aliyev (i.e., the President of Azerbaijan) seems not far from initiating a new war. We hope the EU mission can help prevent this," noted the Swedish parliamentarian.
He also addressed the criticisms that Baku consistently voices regarding the EU mission's activities in Armenia, reminding that it was the Azerbaijani authorities who refused the deployment of EU observers on their territory. The MP also dismissed Azerbaijan's claims that EU observers in Armenia are conducting espionage activities along the Armenian-Azerbaijani border.
"The European Union would prefer to work on both sides (i.e., in the territories of Armenia and Azerbaijan), but Baku has declined this. Claims that there are spies in the mission are absurd. The mission is very transparent and even informs in advance where it will conduct patrols," emphasized the MP.
Discussing Baku's grievances and the real purpose behind such statements, Hellsborn stated: "The question to ask in this case is, what is Baku afraid of? What does it fear the EU might see?"
The Swedish MP also responded to the observation that Azerbaijani President Ilham Aliyev demanded the removal of EU observers from the Armenian-Azerbaijani border, while Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan replied that Baku was offered to withdraw observers from already demarcated sections. Nevertheless, Hellsborn advised Yerevan not to limit the EU mission's mandate.
"Of course, these matters are decided by Prime Minister Pashinyan and the Armenian Parliament, but I would advise against restricting the mission's mandate. The mission members know what they are doing and can make informed decisions on where the best places to patrol are," he concluded.