Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր Էրիկ Հելսբորնը ողջունել է Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության մանդատի երկարաձգումը՝ ընդգծելով, որ դա կարող է նպաստել Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի հնարավոր ագրեսիայի կանխարգելմանը։ Նա այս տեսակետը հայտնել է՝ անդրադառնալով առաքելության մանդատը ևս երկու տարով երկարաձգելու որոշմանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Շվեդ պատգամավորը մտահոգություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շարունակում է օգտագործել ռազմատենչ հռետորաբանություն Հայաստանի նկատմամբ։
«Կարծում եմ՝ սա (խմբ․ ՀՀ-ում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատի երկարաձգումը) շատ դրական է։ Ցավալիորեն, Բաքուն կրկին ու կրկին շատ ագրեսիվ հռետորաբանություն է օգտագործում Երևանի դեմ։ Ալիևը (խմբ․ Ադրբեջանի նախագահ), կարծես, հեռու չէ նոր պատերազմ սկսելուց։ Հուսով ենք, որ ԵՄ առաքելությունը կարող է օգնել՝ կանխելու դա»,- նշել է շվեդ պատգամավորը։
Նա անդրադարձել է նաև այն քննադատություններին, որոնք Բաքուն մշտապես հնչեցնում է Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեության վերաբերյալ՝ հիշեցնելով, որ հենց Ադրբեջանի իշխանություններն են հրաժարվել իրենց տարածքում ԵՄ դիտորդների տեղակայումից։ Պատգամավորը անհիմն է համարել նաև Ադրբեջանի այն պնդումները, թե Հայաստանում ԵՄ դիտորդները լրտեսական գործունեություն են իրականացնում հայ-ադրբեջանական սահմանին։
«Եվրոպական միությունը կնախընտրեր, որ կարողանար աշխատել երկու կողմերում էլ (խմբ․ Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքներում), սակայն Բաքուն հրաժարվել է դրանից: Պնդումները, թե առաքելությունում ինչ-որ լրտեսներ են, անհեթեթ են։ Առաքելությունը շատ թափանցիկ է, և նույնիսկ նախապես տեղեկացնում է, թե որտեղ է իրականացնելու պարեկությունը»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Խոսելով Բաքվի դժգոհությունների ու նման հայտարարությունների իրական նպատակի մասին՝ Էրիկ Հելսբորնը նշել է․ «Հարցը, որն այս պարագայում պետք է տալ, այն է, թե Բաքուն ի՞նչից է վախենում, վախենում է, որ ԵՄ-ն ի՞նչ կտեսնի»։
Շվեդ պատգամավորը նաև արձագանքել է դիտարկմանը, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պահանջել է հեռացնել ԵՄ դիտորդներին հայ-ադրբեջանական սահմանից, իսկ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է, որ Բաքվին առաջարկվել է դիտորդներին հետ քաշել արդեն սահմանազատված հատվածներից։ Այդուհանդերձ, Հելսբորնը Երևանին խորհուրդ է տվել չսահմանափակել ԵՄ առաքելության մանդատը։
«Իհարկե, այս հարցերը որոշում են վարչապետ Փաշինյանն ու Հայաստանի խորհրդարանը, բայց ես խորհուրդ կտայի չսահմանափակել առաքելությունների մանդատը։ Առաքելության անդամները գիտեն, թե ինչ են անում և կարողանում են տեղեկացված որոշում կայացնել, թե որտեղ է պարեկություն իրականացնելու լավագույն վայրը»,- եզրափակել է նա։

Депутат парламента Швеции Эрик Хелсборн приветствовал продление мандата миссии Европейского Союза в Армении, подчеркнув, что это может помочь предотвратить возможную агрессию Азербайджана против Армении. Он выразил эту точку зрения в связи с решением продлить мандат миссии еще на два года, сообщает «Арменпресс».
Шведский депутат выразил обеспокоенность тем, что президент Азербайджана Ильхам Алиев продолжает использовать воинственную риторику в отношении Армении.
«Я считаю, что это (продление мандата наблюдательной миссии ЕС в Армении) очень позитивно. К сожалению, Баку снова и снова использует очень агрессивную риторику против Еревана. Алиев (президент Азербайджана), кажется, недалек от начала новой войны. Мы надеемся, что миссия ЕС может помочь предотвратить это», — отметил шведский парламентарий.
Он также затронул критику, которую Баку постоянно высказывает в отношении деятельности миссии ЕС в Армении, напомнив, что именно азербайджанские власти отказались от размещения наблюдателей ЕС на своей территории. Депутат также назвал необоснованными утверждения Азербайджана о том, что наблюдатели ЕС в Армении занимаются шпионской деятельностью на армяно-азербайджанской границе.
«Европейский Союз предпочел бы работать по обе стороны (на территориях Армении и Азербайджана), однако Баку отказался от этого. Утверждения о том, что в миссии есть какие-то шпионы, абсурдны. Миссия очень прозрачна и даже заранее сообщает, где будет проводить патрулирование», — подчеркнул депутат.
Говоря о недовольстве Баку и истинной цели таких заявлений, Эрик Хелсборн отметил: «Вопрос, который следует задать в этом случае, заключается в том, чего боится Баку, чего он опасается, что ЕС может увидеть».
Шведский депутат также отреагировал на замечание о том, что президент Азербайджана Ильхам Алиев потребовал убрать наблюдателей ЕС с армяно-азербайджанской границы, а премьер-министр Армении Никол Пашинян ответил, что Баку было предложено отозвать наблюдателей с уже демаркированных участков. Тем не менее, Хелсборн посоветовал Еревану не ограничивать мандат миссии ЕС.
«Конечно, эти вопросы решают премьер-министр Пашинян и парламент Армении, но я бы посоветовал не ограничивать мандат миссии. Члены миссии знают, что делают, и могут принять информированное решение о том, где лучше всего проводить патрулирование», — заключил он.