Բուհական ընդունելության առաջին փուլի քննություններին մասնակցել են ռեկորդային թվով դիմորդներ՝ 2025–ի ձմեռային փուլին մասնակցել է 11,608 դիմորդ՝ նախորդ տարվա 9671-ի փոխարեն։ Քննությունների արդյունքները ներկայացրել է Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Կարո Նասիբյանը։
Դիմորդմերն, ընդհանուր առմամբ, հանձնել են 21,221 քննություն։ Քննությունները կազմակերպվել են 50 տարբեր կենտրոններում, ինչը համակարգի ներդրումից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Մինչ այս, առավելագույն թիվը եղել է 41, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Առաջին փուլին կարող են մասնակցել բոլոր նրանք, ովքեր կարող են դիմորդ լինել՝ անցած կամ այլ տարիների շրջանավարտներ, արտերկրում ապրողներ։ Քննության մասնակիցներից 10,765-ը եղել են 12-րդ դասարանների աշակերտներ։ Հայաստանի քաղաքացի է եղել 11, 299 դիմորդ, այլ երկրներից՝ 309-ը։ Առավել մեծ թիվ եղել է Ռուսաստանից՝ 251 դիմորդ»,– ասել է Նասիբյանը։
Նա հիշեցրել է, որ քննությունների առաջին փուլի արդյունքներից դժգոհ դիմորդները կարող են կրկին փորձել իրենց ուժերը հունիս-հուլիս ամիսներին։ Անցած տարի երկրորդ փուլի քննություններին չեն մասնակցել առաջին փուլի մասնակիցների 15 տոկոսը։
Ըստ ներկայացված տվյալների, դիմորդների մեծ մասը հանձնել է անգլերեն քննություն՝ 6 452 հոգի, երկրորդ տեղում մաթեմատիկան է՝ 5 151 դիմորդով, իսկ երրորդը հայոց լեզուն է, որը հանձնել է 4 355 դիմորդ։

24 Февраль 2025 - 14:11 AMT
Рекордное число абитуриентов — 11 608 — приняли участие в первом этапе вступительных экзаменов в вузы в зимнюю сессию 2025 года, превысив показатель прошлого года в 9 671. Результаты представил заместитель директора Центра оценки и тестирования Каро Насибян.
Абитуриенты в общей сложности сдали 21 221 экзамен. Экзамены были организованы в 50 различных центрах, что является самым высоким показателем с момента внедрения системы. Ранее максимальное число составляло 41, сообщает Panorama.am
«В первом этапе могут участвовать все, кто имеет право быть абитуриентом: выпускники прошлых лет или проживающие за рубежом. Среди участников экзаменов 10 765 были учениками 12-х классов. Гражданами Армении являлись 11 299 абитуриентов, из других стран — 309, причем наибольшее число из России — 251 абитуриент», — сказал Насибян.
Он напомнил, что абитуриенты, недовольные результатами первого этапа, могут повторно попробовать свои силы в июне-июле. В прошлом году 15% участников первого этапа не приняли участие во втором этапе экзаменов.
Согласно представленным данным, большинство абитуриентов сдавали экзамен по английскому языку — 6 452 человека. На втором месте — математика с 5 151 абитуриентом, а на третьем — армянский язык, который сдавали 4 355 абитуриентов.