Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի նիստի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ԻԻՀ ԱԳ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերի՝ հիմնված միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների անվերապահ հարգման վրա։
Հայաստանի և Իրանի նախարարները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր։ Ընդգծվել է երկու երկրների կողմերի միջև համագործակցության շարունակական զարգացման ուղղությամբ գործնական քայլերի պատրաստակամությունը, անդրադարձ է կատարվել տարբեր ոլորտային ուղղություններով իրականացվող աշխատանքներին ու առաջիկա ծրագրերին։
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև տարբեր ձևաչափերով փոխգործակցության հնարավորություններին։
Արարատ Միրզոյանը և Սեյեդ Աբբաս Արաղչին մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։ Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում կայունության և հարատև խաղաղության ապահովմանն ուղղված ջանքերին։
Արարատ Միրզոյանը Ժնևում մասնակցում է ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի և Զինաթափման համաժողովի բարձր մակարդակի նիստերին, ինչպես նաև ելույթներ կունենա։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Geneva for the UN Human Rights Council session, met with Iranian Foreign Minister Seyed Abbas Araghchi.
The discussion focused on regional transport and economic unblocking, emphasizing unconditional respect for fundamental principles of international law.
The two ministers reviewed key issues on the bilateral agenda, reaffirming their readiness to take practical steps toward further cooperation. They also discussed ongoing sectoral initiatives and future projects.
The meeting also covered potential cooperation in various formats.
Ararat Mirzoyan and Seyed Abbas Araghchi exchanged views on regional developments, addressing efforts to ensure stability and lasting peace in the South Caucasus.
Mirzoyan is attending high-level sessions of the UN Human Rights Council and the Conference on Disarmament in Geneva, where he will also deliver speeches.