Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը, Թուրքիայում իր գործընկեր Հաքան Ֆիդանի հետ բանակցություններից հետո կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում, հայտարարել է, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հարավային Կովկասի իրավիճակը, հայտնում են թուրքական լրատվամիջոցները։
Լավրովի խոսքով՝ քննարկման առանցքում եղել են տարածաշրջանում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման ուղիները, հայտնում է 1news.az-ը։
«Հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել կողմերի միջև վստահության ամրապնդմանը, ենթակառուցվածքների և տրանսպորտային հաղորդակցությունների վերականգնմանը, ինչպես նաև «3+3» համագործակցության հարթակի շրջանակներում համատեղ գործունեությանը Հարավային Կովկասում»,– ընդգծել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը։

Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, speaking at a joint press conference following talks with his Turkish counterpart Hakan Fidan, stated that the meeting addressed the situation in the South Caucasus, according to Turkish media reports.
According to Lavrov, the discussion focused on ways to expand bilateral cooperation in the region.
"We paid special attention to strengthening mutual trust, restoring infrastructure and transport links, and joint activities within the '3+3' cooperation platform in the South Caucasus," the Russian foreign minister emphasized.
Lavrov added that the talks with Fidan were generally very productive.
On January 31, Prime Minister Nikol Pashinyan stated at a press conference that Armenia had made clear proposals to Azerbaijan regarding the unblocking of regional transport routes and was awaiting a response. According to him, the most cost-effective and realistic option is the Megrhi railway route connecting Azerbaijan to Nakhchivan. He also suggested a railway link from Yeraskh through Nakhchivan to Meghri and vice versa.