ՀՀ գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի քննարկման ընթացքում, նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հնչող հայտարարությունները շարունակում են հարցականի տակ դնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Չնայած 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը, Ադրբեջանը շարունակում է վարել քաղաքականություն, որը հակասում է այդ պայմանավորվածություններին։ Նախարարը շեշտել է, որ անցած տարվա իր ելույթում անդրադարձած մարտահրավերներից շատերն առ այսօր մնում են չլուծված՝ չնայած գործադրված մեծ ջանքերին։
Արարատ Միրզոյանը խոսել է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ Բաքվի կողմից իրականացվող դատավարությունների մասին՝ դրանք որակելով որպես կեղծ։
«Այս պահին Ադրբեջանում ընթանում են կեղծ դատավարություններ 23 հայ անձանց նկատմամբ, ովքեր կամայականորեն են ազատազրկված, ընդ որում՝ անտեսելով պատշաճ դատավարության համար անհրաժեշտ մարդու իրավունքների չափանիշները»,- ասել է նախարարը։
Միրզոյանն նշել է, որ մեկ տարի առաջ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով բարձր հանձնակատարը ներկայացրել է այս խորհրդին, որ հանձնակատարի գրասենյակը երկու առաքելություն է գործուղել Հայաստան՝ ավելի քան 115,000 էթնիկ հայերի վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքագրելու նպատակով։
«Մենք համոզված ենք, որ այդ առաքելության արդյունքները կարևոր ներդրում կլինեն հաշտեցման ջանքերն առաջ մղելու գործում։
Հայաստանի Հանրապետությունը, հավատարիմ մնալով մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման իր օրակարգին, մի քանի կառուցողական առաջարկներ է արել ադրբեջանական կողմին, այդ թվում՝ Խաղաղության պայմանագրի, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բացման, սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և վերիֆիկացիայի մեխանիզմի և այլ համատեքստում՝ նկատի ունենալով բոլոր հիմնական խնդիրները կարգավորող ռազմավարական համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը։ Մենք համոզված ենք, որ երկու կողմերի կառուցողական արձագանքը, հետագա ներգրավվածությունը և քաղաքական կամքի դրսևորումը մեծապես կնպաստեն մեր տարածաշրջանում խաղաղության նոր դարաշրջանի բացմանը։ Հենց այս համատեքստում ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ թշնամանքի էջը շրջելու և ինստիտուցիոնալիզացված խաղաղություն հաստատելու հարցում։ Մենք ոչ միայն պատրաստ ենք դրան, այլև չենք շեղվելու այդ ուղուց»,- ասել է նախարարը։
Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ այսօր, երբ աշխարհը շարունակում է բախվել բռնի տեղահանության, զինված հակամարտությունների և մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումների հետևանքներին, ավելի քան երբևէ կարևորվում է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների համակարգի ամրապնդման հրատապությունը։
«Ոճրագործությունների և կոպիտ խախտումների մասշտաբն ու ծանրությունը, ինչպես նաև արդյունավետ կերպով կանխելու և պատասխանատվություն ապահովելու մեր հավաքական անկարողությունը վտանգի տակ են դնում այն հիմնարար արժեքների ամբողջությունը, որոնց հիման վրա ստեղծվել են Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ու նրա մարդու իրավունքների համակարգը, հիմնարար նորմերը, որոնց բոլորս և յուրաքանչյուրս համաձայնել ենք առանց վերապահումների։ Այս պայմաններում մարդու իրավունքների համակարգի դերը և տեսանելիությունը կտրուկ աճել են։ Ավելի ու ավելի շատ մարդիկ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ և այլ շահագրգիռ կողմեր համագործակցում են Մարդու իրավունքների խորհրդի հետ, հղում են կատարում Հատուկ ընթացակարգերին և պայմանագրային մարմինների մեխանիզմներին։ Սա վկայում է, որ մարդու իրավունքների հենասյունը շարունակում է մնալ հույսի և արդարության ոգեշնչման աղբյուր միլիոնավոր մարդկանց, մեր քաղաքացիների համար»,- իր ելույթում հայտարարել է Արարատ Միրզոյանը։

24 Февраль 2025 - 15:03 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, выступая на 58-й сессии Совета ООН по правам человека, заявил, что власти Азербайджана продолжают ставить под вопрос территориальную целостность Армении. По его словам, несмотря на взаимное признание границ на основе Алма-Атинской декларации 1991 года, Баку проводит политику, противоречащую этим обязательствам. Многие вызовы, которые он поднимал год назад, остаются нерешенными, несмотря на приложенные усилия.
Особое внимание Мирзоян уделил судебным процессам в Баку против бывшего военно-политического руководства Арцаха, назвав их сфабрикованными.
«В настоящий момент в Азербайджане проходят фальшивые судебные процессы против 23 армян, которые были произвольно заключены под стражу, при этом полностью игнорируются международные стандарты справедливого суда», — заявил министр.
Он напомнил, что год назад Верховный комиссар ООН по правам человека сообщил Совету о направлении в Армению двух миссий для сбора информации о положении более 115 000 этнических армян.
«Мы убеждены, что результаты этой миссии станут важным вкладом в процесс примирения.
Республика Армения, оставаясь приверженной миру и стабильности в регионе, представила Азербайджану ряд конструктивных предложений. В их числе — мирный договор, открытие транспортных коммуникаций, взаимный контроль над вооружениями и механизмы верификации. Мы считаем, что необходимо заключить стратегическое соглашение, регулирующее все основные вопросы. Конструктивный ответ сторон, дальнейшее вовлечение и проявление политической воли значительно поспособствуют открытию новой эры мира в регионе. В этом контексте хочу еще раз подтвердить готовность армянской стороны оставить вражду в прошлом и институционализировать мир. Мы не просто готовы к этому, но и твердо намерены следовать этому пути», — отметил министр.
Мирзоян также подчеркнул необходимость укрепления системы защиты прав человека ООН, учитывая глобальные вызовы, связанные с насильственным перемещением, вооруженными конфликтами и нарушениями фундаментальных прав.
«Масштаб и тяжесть преступлений и грубых нарушений, а также наша коллективная неспособность эффективно их предотвращать и привлекать виновных к ответственности, ставят под угрозу фундаментальные ценности, на которых основаны Организация Объединенных Наций и ее система прав человека. В этих условиях роль и значимость правозащитной системы значительно возросли. Все больше людей, организаций гражданского общества и других заинтересованных сторон взаимодействуют с Советом по правам человека, обращаясь к его специальным процедурам и договорным органам. Это свидетельствует о том, что система защиты прав человека остается источником надежды и справедливости для миллионов людей во всем мире», — заключил Мирзоян.