ՀՀ գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի քննարկման ընթացքում, նշել է, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հնչող հայտարարությունները շարունակում են հարցականի տակ դնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը: Չնայած 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչմանը, Ադրբեջանը շարունակում է վարել քաղաքականություն, որը հակասում է այդ պայմանավորվածություններին։ Նախարարը շեշտել է, որ անցած տարվա իր ելույթում անդրադարձած մարտահրավերներից շատերն առ այսօր մնում են չլուծված՝ չնայած գործադրված մեծ ջանքերին։
Արարատ Միրզոյանը խոսել է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ Բաքվի կողմից իրականացվող դատավարությունների մասին՝ դրանք որակելով որպես կեղծ։
«Այս պահին Ադրբեջանում ընթանում են կեղծ դատավարություններ 23 հայ անձանց նկատմամբ, ովքեր կամայականորեն են ազատազրկված, ընդ որում՝ անտեսելով պատշաճ դատավարության համար անհրաժեշտ մարդու իրավունքների չափանիշները»,- ասել է նախարարը։
Միրզոյանն նշել է, որ մեկ տարի առաջ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով բարձր հանձնակատարը ներկայացրել է այս խորհրդին, որ հանձնակատարի գրասենյակը երկու առաքելություն է գործուղել Հայաստան՝ ավելի քան 115,000 էթնիկ հայերի վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն հավաքագրելու նպատակով։
«Մենք համոզված ենք, որ այդ առաքելության արդյունքները կարևոր ներդրում կլինեն հաշտեցման ջանքերն առաջ մղելու գործում։
Հայաստանի Հանրապետությունը, հավատարիմ մնալով մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման իր օրակարգին, մի քանի կառուցողական առաջարկներ է արել ադրբեջանական կողմին, այդ թվում՝ Խաղաղության պայմանագրի, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բացման, սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և վերիֆիկացիայի մեխանիզմի և այլ համատեքստում՝ նկատի ունենալով բոլոր հիմնական խնդիրները կարգավորող ռազմավարական համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը։ Մենք համոզված ենք, որ երկու կողմերի կառուցողական արձագանքը, հետագա ներգրավվածությունը և քաղաքական կամքի դրսևորումը մեծապես կնպաստեն մեր տարածաշրջանում խաղաղության նոր դարաշրջանի բացմանը։ Հենց այս համատեքստում ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ թշնամանքի էջը շրջելու և ինստիտուցիոնալիզացված խաղաղություն հաստատելու հարցում։ Մենք ոչ միայն պատրաստ ենք դրան, այլև չենք շեղվելու այդ ուղուց»,- ասել է նախարարը։
Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ այսօր, երբ աշխարհը շարունակում է բախվել բռնի տեղահանության, զինված հակամարտությունների և մարդու հիմնարար իրավունքների խախտումների հետևանքներին, ավելի քան երբևէ կարևորվում է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների համակարգի ամրապնդման հրատապությունը։
«Ոճրագործությունների և կոպիտ խախտումների մասշտաբն ու ծանրությունը, ինչպես նաև արդյունավետ կերպով կանխելու և պատասխանատվություն ապահովելու մեր հավաքական անկարողությունը վտանգի տակ են դնում այն հիմնարար արժեքների ամբողջությունը, որոնց հիման վրա ստեղծվել են Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ու նրա մարդու իրավունքների համակարգը, հիմնարար նորմերը, որոնց բոլորս և յուրաքանչյուրս համաձայնել ենք առանց վերապահումների։ Այս պայմաններում մարդու իրավունքների համակարգի դերը և տեսանելիությունը կտրուկ աճել են։ Ավելի ու ավելի շատ մարդիկ, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ և այլ շահագրգիռ կողմեր համագործակցում են Մարդու իրավունքների խորհրդի հետ, հղում են կատարում Հատուկ ընթացակարգերին և պայմանագրային մարմինների մեխանիզմներին։ Սա վկայում է, որ մարդու իրավունքների հենասյունը շարունակում է մնալ հույսի և արդարության ոգեշնչման աղբյուր միլիոնավոր մարդկանց, մեր քաղաքացիների համար»,- իր ելույթում հայտարարել է Արարատ Միրզոյանը։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, speaking at the 58th session of the UN Human Rights Council, criticized Azerbaijan for continuing to question Armenia’s territorial integrity. He noted that despite mutual recognition of territorial integrity under the 1991 Almaty Declaration, Baku pursues policies contradicting these commitments. Many challenges he highlighted last year remain unresolved, despite extensive efforts.
Mirzoyan specifically addressed Baku’s trials against former Artsakh political and military leaders, calling them fake.
“At this moment, Azerbaijan is holding fake trials against 23 Armenian individuals who are arbitrarily detained, ignoring fundamental human rights standards necessary for a fair trial,” he stated.
The minister recalled that a year ago, the UN High Commissioner for Human Rights informed the Council that their office had sent two missions to Armenia to assess the situation of over 115,000 ethnic Armenians.
“We firmly believe the findings of this mission will contribute significantly to reconciliation efforts.
Armenia remains committed to regional peace and stability, having made several constructive proposals to Azerbaijan. These include a Peace Treaty, reopening transport infrastructure, mutual arms control, and verification mechanisms. We see the necessity of a strategic agreement addressing all key issues. Constructive responses, further engagement, and political will from both sides will greatly contribute to opening a new era of peace in our region. In this context, I reaffirm Armenia’s readiness to turn the page on hostility and institutionalize peace. Not only are we ready, but we will stay on this course,” Mirzoyan stated.
He also emphasized the urgent need to strengthen the UN human rights system, given the global challenges of forced displacement, armed conflicts, and fundamental rights violations.
“The scale and severity of atrocities and gross violations, as well as our collective failure to prevent them and ensure accountability, endanger the very foundations on which the UN and its human rights system were built. The role and visibility of the human rights system have grown significantly in these circumstances. Increasing numbers of people, civil society organizations, and stakeholders are engaging with the Human Rights Council, referring to its Special Procedures and treaty bodies. This underscores that the human rights pillar remains a source of hope and justice for millions worldwide,” Mirzoyan concluded.