Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 58-րդ նստաշրջանի բարձր մակարդակի քննարկման ընթացքում իր ելույթում շնորհավորել է Շվեյցարիայի ներկայացուցիչ Յուրգ Լաուբերին և խորհրդի բյուրոյի անդամներին՝ ընտրվելու կապակցությամբ՝ հայտնելով Հայաստանի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու նրանց առաքելությանը։
Նա ընդգծել է, որ ժամանակակից աշխարհը շարունակում է բախվել ծանր հակամարտությունների, բռնի տեղահանությունների և մարդու հիմնարար իրավունքների կոպիտ խախտումների հետևանքներին, ինչի պայմաններում ավելի հրատապ է դառնում ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հիմնասյան ամրապնդումը։
Միրզոյանը նշել է, որ հանցագործությունների և խախտումների ծավալն ու լրջությունը, ինչպես նաև դրանց կանխարգելման ու պատասխանատվության ապահովման հարցում հավաքական անարդյունավետությունը սպառնալիք են ստեղծում այն հիմնարար արժեքների համար, որոնց վրա հիմնված են ՄԱԿ-ը և մարդու իրավունքների միջազգային համակարգը։ Նրա խոսքով, այս պայմաններում մարդու իրավունքների համակարգի դերը զգալիորեն աճել է, և ավելի շատ շահագրգիռ կողմեր, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, համագործակցում են Մարդու իրավունքների խորհրդի հետ։
«ՀՀ–ն, հավատարիմ մնալով մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման իր օրակարգին, մի քանի կառուցողական առաջարկներ է արել ադրբեջանական կողմին, այդ թվում՝ Խաղաղության պայմանագրի, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների բացման, սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման և վերիֆիկացիայի մեխանիզմի և այլ համատեքստում՝ նկատի ունենալով բոլոր հիմնական խնդիրները կարգավորող ռազմավարական համաձայնագրի կնքման անհրաժեշտությունը։ Մենք համոզված ենք, որ երկու կողմերի կառուցողական արձագանքը, հետագա ներգրավվածությունը և քաղաքական կամքի դրսևորումը մեծապես կնպաստեն մեր տարածաշրջանում խաղաղության նոր դարաշրջանի բացմանը։ Հենց այս համատեքստում ես կցանկանայի ևս մեկ անգամ վերահաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ թշնամանքի էջը շրջելու և ինստիտուցիոնալիզացված խաղաղություն հաստատելու հարցում։ Մենք ոչ միայն պատրաստ ենք դրան, այլև չենք շեղվելու այդ ուղուց”,–ասել է նա։
Արտաքին գործերի նախարարը շեշտել է, որ Հայաստանը, նույնիսկ բարդ իրավիճակներում, շարունակում է զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, ապահովել դատական անկախությունը և պայքարել կոռուպցիայի դեմ՝ ավելի արդար հասարակություն կառուցելու նպատակով։ Նա հիշեցրել է, որ երկիրը վերջերս ստեղծել է միջազգային հաշվետվողականության ազգային մեխանիզմ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված հետագա քայլերը համակարգելու համար։
Միրզոյանը նաև անդրադարձել է Հայաստանում կազմակերպված միջազգային նախաձեռնություններին, այդ թվում՝ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ Գլոբալ ֆորումին և Հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումի 8-րդ նախարարական հանդիպմանը, որոնց շրջանակում քննարկվել են ցեղասպանությունների կանխարգելման և մշակութային ժառանգության պաշտպանության հարցերը։
Անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին՝ նա նշել է, որ Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների մեծ մասը դեռևս լուծված չէ, չնայած գործադրված ջանքերին։

Armenia’s Foreign Minister, Ararat Mirzoyan, speaking at the high-level session of the 58th UN Human Rights Council, congratulated Switzerland’s representative, Jürg Lauber, and other members of the council’s bureau on their election, reaffirming Armenia’s readiness to support their mission.
He emphasized that the modern world continues to face severe conflicts, forced displacements, and gross human rights violations, making the strengthening of the UN's human rights framework more urgent than ever.
Mirzoyan stated that the scale and severity of crimes and violations, coupled with collective inefficacy in prevention and accountability, threaten the fundamental values underpinning the UN and the international human rights system. He noted that in these circumstances, the role of the human rights system has significantly increased, with more stakeholders, including civil society representatives, engaging with the Human Rights Council.
“Armenia, committed to its agenda of establishing peace and stability in our region, has made several constructive proposals to Azerbaijan. These include a peace treaty, opening transport infrastructure, mutual arms control and verification mechanisms, and a strategic agreement addressing key issues. We firmly believe that a constructive response from both sides, further engagement, and the demonstration of political will can greatly contribute to opening a new era of peace in our region. In this context, I would like to once again reaffirm Armenia’s readiness to turn the page on hostility and establish institutionalized peace. Not only are we prepared, but we remain unwavering on this path,” he said.
The foreign minister highlighted that Armenia continues to develop democratic institutions, ensure judicial independence, and fight corruption, even in complex situations, in pursuit of a fairer society. He recalled that the country recently established a national mechanism for international accountability to coordinate further steps in human rights protection.
Mirzoyan also touched on international initiatives organized in Armenia, including the 5th Global Forum "Against the Crime of Genocide" and the 8th Ministerial Meeting of the Ancient Civilizations Forum, which focused on genocide prevention and the protection of cultural heritage.