Աշխատանքային այցով Ժնևում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ՝ քննարկվել են Հայաստանի և ԿԽՄԿ-ի միջև համագործակցության, հումանիտար բնույթի տարբեր խնդիրների։
Արարատ Միրզոյանը մասնավորապես բարձրացրել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման հարցը՝ ընդգծելով ընթացող կեղծ դատավարությունների փաստը։
Նա մտահոգություն է հայտնել նրանց առողջական վիճակի և հնարավոր ճնշումների վերաբերյալ։
Քննարկվել են նաև անհետ կորած անձանց ճակատագրերի պարզման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները։ Միրզոյանը կարևորել է ՀՀ պատրաստակամությունը՝ խնդրի լուծմանն ուղղված քայլերի իրականացման հարցում՝ հաշվի առնելով անհայտ կորած անձանց ընտանիքների համար այս հարցի զգայուն բնույթը։
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ հումանիտար հարցերի լուծումը կարող է դառնալ էական գործոն տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման համար։ Նա ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը՝ շեշտելով խաղաղության պայմանագրի շուրջ աշխատանքներում երկու կողմերի քաղաքական կամքի դրսևորման անհրաժեշտությունը։

25 Февраль 2025 - 07:56 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, находящийся с рабочим визитом в Женеве, встретился с президентом Международного комитета Красного Креста (МККК) Мирьяной Сполярич Эггер. В ходе встречи обсуждалось сотрудничество между Арменией и МККК, а также различные гуманитарные вопросы.
Мирзоян в частности поднял вопрос об освобождении армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане, подчеркнув факт показательных судебных процессов.
Он выразил обеспокоенность их состоянием здоровья и возможным давлением.
Также обсуждались усилия по установлению судьбы пропавших без вести лиц. Мирзоян отметил готовность Армении предпринимать шаги для решения этой проблемы, учитывая ее чувствительный характер для семей пропавших без вести.
Глава МИД подчеркнул, что решение гуманитарных вопросов может сыграть ключевую роль в установлении стабильного мира в регионе. Он представил процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений, акцентировав необходимость проявления политической воли обеими сторонами в переговорах по мирному договору.
На встрече также обсуждались международные и региональные события.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что бывших военно-политических лидеров Арцаха, удерживаемых в Баку, подвергают воздействию психотропных веществ. Он сослался на разведданные, согласно которым цель — спровоцировать эскалацию. Баку отвергает эти обвинения.