Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Նիլս Ուշակովսի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն առանձնահատուկ կարևորել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետևողական զարգացումը և ակտիվ երկխոսությունը։ Նա շեշտադրել է տարբեր մակարդակներով փոխադարձ այցելությունների անհրաժեշտությունը՝ գործընկերային կապերն ամրապնդելու համար։
Փաշինյանը խոսել է նաև վիզաների ազատականացման գործընթացի մասին՝ ընդգծելով, որ դա կնպաստի մարդկային շփումների ակտիվացմանը և զբոսաշրջության զարգացմանը։
Նա նշել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները ՀՀ կառավարության օրակարգում առաջնահերթություն են, և այդ գործընթացում կարևոր է ԵՄ-ի շարունակական աջակցությունը։
Վարչապետը մեծ կարևորություն է տվել ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ իրականացմանը։ Նա արդյունավետ է գնահատել նաև Մյունխենում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ ունեցած հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման և Հայաստանում եվրոպական չափանիշների ներդրման հարցերին։
Քննարկվել են նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանն ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացի հետ կապված հարցեր։
Վարչապետն ներկայացրել է Իրական Հայաստանի ռազմավարությունը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության արտաքին քաղաքականության հավասարակշռված և բանալասնավորման մոտեցումը։
ՀՀ և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից հայտարարվել է մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը։ Այս գործընթացի նպատակն է աջակցել Հայաստանին՝ սահմանելու առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ դեպի ԵՄ երկրներ կարճաժամկետ այցերի համար՝ արդյունավետ կառավարվող շարժունակության և անվտանգության անհրաժեշտ պայմանների ապահովմամբ

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan met with a delegation led by Nils Ušakovs, co-chair of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, highlighting the importance of deepening Armenia-EU relations and maintaining active dialogue. He stressed the need for reciprocal visits at different levels to strengthen partnerships.
Pashinyan also discussed the visa liberalization process, noting that it “would enhance people-to-people connections and boost tourism.”
He reaffirmed that democratic reforms remain a priority for the Armenian government, emphasizing the significance of continuous EU support in this process.
The PM underscored the importance of effectively implementing agreements reached during the Armenia-EU-US high-level meeting. He also positively assessed his recent meeting in Munich with European Council President António Costa.
The discussion covered deepening Armenia-EU cooperation and introducing European standards in Armenia.
Other topics included Armenia-Azerbaijan relations, regional connectivity through the “Crossroads of Peace” initiative, and the border delimitation process.
Pashinyan presented 'Real Armenia’ strategic vision and the government’s “balanced and pragmatic foreign policy approach.”
The European Commission and Armenia have launched dialogue on visa liberalization, aiming to establish a short-term visa-free regime with the EU, ensuring effective mobility management and security conditions. The process will be merit-based, requiring full compliance with all benchmarks before a final decision by the EU Council and the European Parliament.