Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Նիլս Ուշակովսի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն առանձնահատուկ կարևորել է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հետևողական զարգացումը և ակտիվ երկխոսությունը։ Նա շեշտադրել է տարբեր մակարդակներով փոխադարձ այցելությունների անհրաժեշտությունը՝ գործընկերային կապերն ամրապնդելու համար։
Փաշինյանը խոսել է նաև վիզաների ազատականացման գործընթացի մասին՝ ընդգծելով, որ դա կնպաստի մարդկային շփումների ակտիվացմանը և զբոսաշրջության զարգացմանը։
Նա նշել է, որ ժողովրդավարական բարեփոխումները ՀՀ կառավարության օրակարգում առաջնահերթություն են, և այդ գործընթացում կարևոր է ԵՄ-ի շարունակական աջակցությունը։
Վարչապետը մեծ կարևորություն է տվել ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ իրականացմանը։ Նա արդյունավետ է գնահատել նաև Մյունխենում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հետ ունեցած հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացման և Հայաստանում եվրոպական չափանիշների ներդրման հարցերին։
Քննարկվել են նաև Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանն ուղղված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության, ինչպես նաև սահմանազատման գործընթացի հետ կապված հարցեր։
Վարչապետն ներկայացրել է Իրական Հայաստանի ռազմավարությունը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության արտաքին քաղաքականության հավասարակշռված և բանալասնավորման մոտեցումը։
ՀՀ և Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից հայտարարվել է մուտքի արտոնագրերի ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը։ Այս գործընթացի նպատակն է աջակցել Հայաստանին՝ սահմանելու առանց մուտքի արտոնագրերի ռեժիմ դեպի ԵՄ երկրներ կարճաժամկետ այցերի համար՝ արդյունավետ կառավարվող շարժունակության և անվտանգության անհրաժեշտ պայմանների ապահովմամբ

25 Февраль 2025 - 07:57 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с делегацией во главе с Нилом Ушаковсом, сопредседателем Комитета парламентского партнерства Армения-ЕС, подчеркнул важность последовательного развития отношений Армения-ЕС и активного диалога. Он отметил необходимость взаимных визитов на разных уровнях для укрепления партнерских связей.
Пашинян затронул тему либерализации визового режима, подчеркнув, что этот процесс будет способствовать расширению контактов между людьми и развитию туризма.
Он заявил, что демократические реформы остаются приоритетом для правительства Армении, а поддержка ЕС играет важную роль в их реализации.
Премьер-министр выделил значимость эффективного выполнения договоренностей, достигнутых в ходе встречи Армения-ЕС-США на высоком уровне. Он также дал положительную оценку своей встрече в Мюнхене с председателем Европейского совета Антониу Коштой.
В ходе обсуждения стороны затронули вопросы углубления сотрудничества Армения-ЕС и внедрения европейских стандартов в Армении.
Были обсуждены армяно-азербайджанские отношения, разблокировка региональных коммуникаций в рамках инициативы «Перекресток мира», а также процесс демаркации границ.
Пашинян представил стратегию «Настоящая Армения», а также «сбалансированный и прагматичный подход внешней политики армянского правительства.»
Европейская комиссия и Армения объявили о начале диалога по либерализации визового режима, целью которого является установление краткосрочного безвизового режима с ЕС при соблюдении всех условий для эффективного управления мобильностью и безопасности. Процесс будет основан на достижениях и прогрессе, а окончательное решение примут Совет ЕС и Европейский парламент только после выполнения всех критериев.