Հայաստանի դեսպան Գրիգոր Հակոբյանը փետրվարի 24-ին հանդիպում է ունեցել Իրանի ռազմավարական հարցերով փոխնախագահ Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հետ։ Նրանք քննարկել են երկու երկրների ռազմավարական փոխգործակցության առանցքային ուղղությունները՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով տարածաշրջանի անվտանգության ու կայունության պահպանման անհրաժեշտությանը։
Հակոբյանն ու Զարիֆը շեշտել են տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման ու փոխշահավետ գործընկերության զարգացման կարևորությունը՝ հիմնված պետությունների տարածքային ամբողջականության ու ազգային ինքնիշխանության սկզբունքների վրա, հայտնում է Իրանում Հայաստանի դեսպանությունը։
Հայաստանի դեսպանը և Իրանի փոխնախագահը զրույցի ընթացքում անդրադարձել են նաև տնտեսական ու էներգետիկ համագործակցության խորացման հնարավորություններին՝ քննարկելով այդ ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները։
Հակոբյանը նաև հանդիպում է ունեցել Իրանի առաջին փոխնախագահի՝ տարածաշրջանային համագործակցության և միջազգային հարցերով տեղակալ Ալի Նաջաֆի Խոշրուդիի, ինչպես նաև Իրանի արտաքին գործերի նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Մաջիդ Թախտ Ռավանչիի հետ։ Կողմերը խոսել են Հայաստան-Իրան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի, տարածաշրջանային ու միջազգային վերջին զարգացումների մասին։

25 Февраль 2025 - 08:13 AMT
Посол Армении Григор Акопян 24 февраля встретился с вице-президентом Ирана по стратегическим вопросам Мохаммадом Джавадом Зарифом. Стороны обсудили стратегическое партнерство двух стран, уделив особое внимание вопросам обеспечения безопасности и стабильности в регионе.
Акопян и Зариф подчеркнули важность укрепления мира и взаимовыгодного сотрудничества на основе принципов территориальной целостности и национального суверенитета, сообщает посольство Армении в Иране.
Также во время беседы стороны рассмотрели перспективы углубления экономического и энергетического сотрудничества, обсудив пути его расширения.
Кроме того, Акопян провел встречи с заместителем первого вице-президента Ирана по вопросам регионального сотрудничества и международных дел Али Наджафи Хошруди, а также с заместителем министра иностранных дел Ирана по политическим вопросам Маджидом Тахт Раванчи. Обсуждались вопросы двусторонней повестки Армении и Ирана, а также последние региональные и международные события.