Հասարակական գործիչ Հովհաննես Իշխանյանը մերժել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի` ՄԻԵԴ-ի իր օգտին կայացրած վճիռը և մոտ 6000 եվրո փոխհատուցումը։ Նա այդ մասին հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
ՄԻԵԴ վճռով ճանաչվել է, որ 2015 թվականի էլեկտրաէներգիայի սակագնի դեմ բողոքի ցույցերի ընթացքում խախտվել են նրա ազատության և խաղաղ հավաքների իրավունքները։ ՄԻԵԴ-ի որոշմամբ՝ Հայաստանի կառավարությունը պարտավորվել էր նրան փոխհատուցել մոտ 6000 եվրո։
Իշխանյանը, սակայն, հայտարարել է, որ, չնայած ՄԻԵԴ-ի կատարած աշխատանքին, ինքը չի ընդունում այս որոշումն ու համապատասխան փոխհատուցումը։ Նա պարզաբանել է իր որոշման պատճռարները։
«Ես հրաժարվում եմ ՄԻԵԴ-ի իմ օգտին կայացրած որոշումից և փոխհատուցումից, քանի որ եվրոպական համայնքն օգնել է՝ դատական անկախությունը քայքայող ավտորիտար համակարգի ամրացմանը Հայաստանում, ժողովրդավար Արցախի հանձնմանը ավտորիտար Ադրբեջանին։
Հրաժարումս համերաշխություն է․ դատական իշխանության անկախության սկզբունքին, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության եվրոպական արժեքներին, դատավորներին, որոնք պահպանում են այս սկզբունքները, ժողովրդավար Արցախին»,–ասվում է գրառման մեջ։
Իշխանյանն իր տեսաուղերձը ներկայացրել է անգլերեն լեզվով։
Փետրվարի 13-ին հայտնի դարձավ, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ) անօրինական է ճանաչել 2015 թվականին «Էլեկտրիկ Երևան» շարժման բողոքի ակցիայի ցրումը և հասարակական գործիչ, ակտիվիստ Հովհաննես Իշխանյանի կալանավորումը։

Public figure Hovhannes Ishkhanyan has rejected the European Court of Human Rights' (ECHR) ruling in his favor and the nearly €6,000 compensation. He announced his decision on his Facebook page.
The ECHR ruling confirmed that his rights to liberty and peaceful assembly were violated during the 2015 protests against electricity price hikes. The court had ordered the Armenian government to compensate him with approximately €6,000.
However, Ishkhanyan declared that, despite the ECHR’s efforts, he does not accept the ruling or the compensation. He explained his reasons for rejecting them.
"I refuse the ECHR ruling and compensation because the European community has contributed to strengthening an authoritarian system that erodes judicial independence in Armenia and to handing over democratic Artsakh to authoritarian Azerbaijan.
My refusal is an act of solidarity—with the principle of judicial independence, European values of human rights and democracy, judges who uphold these principles, and democratic Artsakh," he wrote.
Ishkhanyan delivered his statement in English.
On February 13, it became known that the European Court of Human Rights (ECHR) ruled the 2015 dispersal of the "Electric Yerevan" protest and the detention of activist Hovhannes Ishkhanyan to be unlawful.