Հասարակական գործիչ Հովհաննես Իշխանյանը մերժել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի` ՄԻԵԴ-ի իր օգտին կայացրած վճիռը և մոտ 6000 եվրո փոխհատուցումը։ Նա այդ մասին հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
ՄԻԵԴ վճռով ճանաչվել է, որ 2015 թվականի էլեկտրաէներգիայի սակագնի դեմ բողոքի ցույցերի ընթացքում խախտվել են նրա ազատության և խաղաղ հավաքների իրավունքները։ ՄԻԵԴ-ի որոշմամբ՝ Հայաստանի կառավարությունը պարտավորվել էր նրան փոխհատուցել մոտ 6000 եվրո։
Իշխանյանը, սակայն, հայտարարել է, որ, չնայած ՄԻԵԴ-ի կատարած աշխատանքին, ինքը չի ընդունում այս որոշումն ու համապատասխան փոխհատուցումը։ Նա պարզաբանել է իր որոշման պատճռարները։
«Ես հրաժարվում եմ ՄԻԵԴ-ի իմ օգտին կայացրած որոշումից և փոխհատուցումից, քանի որ եվրոպական համայնքն օգնել է՝ դատական անկախությունը քայքայող ավտորիտար համակարգի ամրացմանը Հայաստանում, ժողովրդավար Արցախի հանձնմանը ավտորիտար Ադրբեջանին։
Հրաժարումս համերաշխություն է․ դատական իշխանության անկախության սկզբունքին, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության եվրոպական արժեքներին, դատավորներին, որոնք պահպանում են այս սկզբունքները, ժողովրդավար Արցախին»,–ասվում է գրառման մեջ։
Իշխանյանն իր տեսաուղերձը ներկայացրել է անգլերեն լեզվով։
Փետրվարի 13-ին հայտնի դարձավ, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն (ՄԻԵԴ) անօրինական է ճանաչել 2015 թվականին «Էլեկտրիկ Երևան» շարժման բողոքի ակցիայի ցրումը և հասարակական գործիչ, ակտիվիստ Հովհաննես Իշխանյանի կալանավորումը։

25 Февраль 2025 - 09:10 AMT
Общественный деятель Ованнес Ишханян отказался от решения Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) в его пользу и почти 6000 евро компенсации. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
По решению ЕСПЧ было признано, что в ходе протестов против повышения тарифов на электроэнергию в 2015 году были нарушены его права на свободу и мирные собрания. Суд обязал правительство Армении выплатить ему компенсацию в размере около 6000 евро.
Однако Ишханян заявил, что, несмотря на проделанную ЕСПЧ работу, он не принимает это решение и соответствующую компенсацию. Он объяснил причины своего отказа.
«Я отказываюсь от решения ЕСПЧ и компенсации, потому что европейское сообщество способствовало укреплению авторитарной системы, разрушающей независимость судебной власти в Армении, а также передаче демократического Арцаха авторитарному Азербайджану.
Мой отказ – это акт солидарности: с принципом независимости судебной власти, с европейскими ценностями прав человека и демократии, с судьями, которые остаются верны этим принципам, и с демократическим Арцахом», – написал он.
Ишханян представил свое заявление на английском языке.
13 февраля стало известно, что Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) признал незаконным разгон акции протеста «Электрик Ереван» в 2015 году и задержание активиста Ованнеса Ишханяна.