Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի համանախագահ Նիլս Ուշակովսը ընդգծել է, որ Հայաստանը որդեգրել է խաղաղության ուղին, մինչդեռ Ադրբեջանի դիրքորոշումը դժվար է ըմբռնել կամ մեկնաբանել։ Այդ մասին խոսել է Հայաստանի Ազգային ժողովում, որտեղ անցկացվել է ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի չորրորդ նիստը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Ուշակովսը կարևորել է անվտանգության ոլորտում համագործակցության խորացումը Հայաստանի հետ։
«Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունն օգնել է իրավիճակը կայունացնել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին: Իհարկե, Բաքուն և Մոսկվան թիրախավորում են այս առաքելությունը և մեղադրանքներ ներկայացնում: Բայց հարց է առաջանում՝ չզինված քաղաքացիական առաքելությունն ի՞նչ սպառնալիք կարող է նրանց ներկայացնել: Նրանք փորձում են սա դիտարկել որպես խոչընդոտ խաղաղության պայմանագրի համար»,–ասել է նա։
Նա նաև ընդգծել է, որ Բաքուն հրաժարվում է համագործակցությունից և ձգտում է դադարեցնել ԵՄ առաքելության ներկայությունը։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանը ներկայացրել է առաջարկ՝ կապված սպառազինության փոխադարձ վերահսկողության մեխանիզմների ստեղծման հետ։
«Եվ սա օրինակ է, որ Հայաստանն ինքնին հանձն է առել խաղաղության օրակարգը: Եվ մենք դրան աջակցում ենք: Իսկ Ադրբեջանի արձագանքն այս ամենին շատ դժվար է հասկանալ ու մեկնաբանել»,– շեշտել է Ուշակովսը։
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի այն պատգամավորներին, ովքեր իրենց զեկույցներում և ելույթներում խստորեն դատապարտել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում սանձազերծված պատերազմը, Ադրբեջանի տարածքում պահվող գերիների առկայությունը և այլ կարևոր խնդիրներ։ Նա նաև հայտարարել է, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքը Լեռնային Ղարաբաղում պարտվեց։

Депутат Европейского парламента, сопредседатель парламентского комитета партнерства ЕС-Армения Нил Ушаков подчеркнул, что Армения выбрала путь мира, тогда как позицию Азербайджана сложно понять или интерпретировать. Об этом он заявил в Национальном собрании Армении во время четвертого заседания парламентского комитета партнерства ЕС-Армения, сообщает Арменпресс.
Ушаковс отметил важность углубления сотрудничества с Арменией в сфере безопасности.
«Гражданская миссия Европейского Союза помогла стабилизировать ситуацию на армяно-азербайджанской границе. Конечно, Баку и Москва нацелены на эту миссию и выдвигают обвинения. Но возникает вопрос: какую угрозу может представлять для них безоружная гражданская миссия? Они пытаются рассматривать это как препятствие для мирного соглашения», — заявил он.
Он также отметил, что Баку отказывается от сотрудничества и стремится прекратить присутствие миссии ЕС. Тем не менее, Армения предложила создать механизмы взаимного контроля над вооружениями.
«И это пример того, что Армения сама взяла на себя мирную повестку. И мы ее поддерживаем. Но реакцию Азербайджана на все это очень трудно понять и интерпретировать», — подчеркнул Ушаковс.
Председатель Национального собрания Ален Симонян поблагодарил тех депутатов Европейского парламента, которые в своих докладах и выступлениях решительно осудили развязанную Азербайджаном войну в Нагорном Карабахе, наличие пленных на территории Азербайджана и другие важные вопросы. Он также заявил, что международное гуманитарное право потерпело поражение в Нагорном Карабахе.