Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ Հայաստանում տեղակայված Եվրամիության քաղաքացիական առաքելությունը զգալիորեն նվազեցրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի թիվն ու կանխել էսկալացիայի հավանականությունը։ Նա այս մասին ասել է Հայաստանի խորհրդարանում կայացած ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի չորրորդ նիստի ընթացքում։
Սիմոնյանը նաև երախտագիտություն է հայտնել ԵՄ-ի ցուցաբերած ֆինանսական օժանդակության համար, որը նպատակաուղղված է Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների և ռազմավարական նախաձեռնությունների աջակցմանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այս ամենը տեղի է ունենում Հայաստան-ԵՄ սերտացող և նոր օրակարգ սահմանող համագործակցության շրջանակներում»,- նշել է նա։
ԱԺ նախագահը որպես դրա վառ ապացույց մատնանշել է վերջին ամիսներին գրանցված մի շարք կարևոր զարգացումները, այդ թվում՝ վիզաների ազատականացման շուրջ մեկնարկած երկխոսությունը, Հայաստանի ընդգրկվելը Խաղաղության եվրոպական գործիք ծրագրում, ինչպես նաև ԵՄ քաղաքացիական առաքելության մանդատի երկարաձգումը ևս երկու տարով։
Խոսելով ԵՄ դիտորդական առաքելության ազդեցության մասին՝ Սիմոնյանը ընդգծել է. «Դա ակնհայտորեն և էապես կրճատեց սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի թիվը և կանխեց հնարավոր էսկալացիայի ռիսկը»:
Բացի այդ, նա հիշեցրել է, որ փետրվարի 13-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը առաջին ընթերցմամբ ընդունել է ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենքը, որը, ըստ նրա, արտահայտում է եվրոպական ընտանիքի մաս դառնալու հարցում Հայաստանի քաղաքացիների վճռականությունը։

Председатель Национального Собрания Ален Симонян заявил, что гражданская миссия Европейского Союза в Армении значительно снизила количество инцидентов на армяно-азербайджанской границе и предотвратила возможную эскалацию. Об этом он сказал во время четвертого заседания Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения в парламенте Армении.
Симонян также выразил благодарность ЕС за оказанную финансовую помощь, направленную на поддержку реформ и стратегических инициатив в Армении, сообщает «Арменпресс».
«Все это происходит в рамках углубляющегося сотрудничества Армении и ЕС, которое формирует новую повестку», — отметил он.
Спикер привел несколько важных событий последних месяцев, подтверждающих развитие этого сотрудничества. Среди них — начало диалога о либерализации визового режима, включение Армении в программу «Европейский инструмент мира», а также продление мандата гражданской миссии ЕС еще на два года.
Говоря о влиянии наблюдательной миссии ЕС, Симонян подчеркнул: «Она очевидным и значительным образом сократила число инцидентов на границе и предотвратила риск возможной эскалации».
Кроме того, он напомнил, что 13 февраля Национальное Собрание Армении приняло в первом чтении закон о начале процесса вступления Армении в ЕС, что, по его мнению, отражает решимость граждан страны стать частью европейской семьи.