Հայաստանում Եվրոպական միության առաքելության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսն Ազգային ժողովում ընթացող ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ Եվրամիությունն աջակցում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցության բացման գաղափարին՝ առաջնորդվելով երկրների ինքնիշխանության և ազգային իրավասությունների սկզբունքով։
Դեսպանը հիշեցրել է, որ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության մանդատը երկարաձգվել է ևս երկու տարով։ Նա նաև նշել է, որ ԵՄ-ն անցյալ ամռանը որոշում է ընդունել աջակցել Հայաստանին խաղաղության եվրոպական գործիքի շրջանակում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք նաև ներգրավում ենք Հայաստանի ղեկավարությանը անվտանգության երկխոսություններում»,– ընդգծել է Մարագոսը։
Դեսպանն անդրադարձել է նաև Հայաստան-Ադրբեջան սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացին։
«Մենք փորձում ենք գտնել փոխադարձ ընդունելի լուծումներ՝ հաշվի առնելով կապակցվածության, հումանիտար խնդիրները, խաղաղության համաձայնագրի հետ կապված քննարկումները։ ԵՄ-ն նաև աջակցում է տեսլականին՝ բացելու տարածաշրջանային տրանսպորտային կապերը համապատասխան երկրների ինքնիշխանության և ազգային իրավասության ներքո։ Մեր տեսլականում է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» հայեցակարգը»,-ասել է նա։
Մարագոսը նաև ընդգծել է, որ ԵՄ-ն Հայաստանի կողքին է կանգնել այն պահից, երբ Լեռնային Ղարաբաղից հայերը բռնի տեղահանվեցին։ Նրա խոսքով՝ Եվրամիությունը տրամադրել է մոտ 100 միլիոն եվրո, որն ուղղվել է ոչ միայն առաջնային կարիքների բավարարմանը, այլև տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության ապահովմանը։
Նա անդրադարձել է նաև օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության կարևորությանը։
«Մենք գնահատում ենք, որ Հայաստանը շարունակում է իր հանձնառությունը, թեպետ տարածաշրջանում շատ բարդ պայմաններ են»,– նշել է Մարագոսը։
Դեսպանը խոսել է վիզաների ազատականացման գործընթացի շրջանակում իրականացվող աշխատանքների մասին՝ ընդգծելով դրա կարևորությունը։
«Սա շատ կարևոր նախաձեռնություն է, որը կարող է դառնալ կատալիզատոր առևտրի, տրանսպորտի, էներգետիկայի, ինչպես նաև կանաչ և թվային անցումների շրջանակում հետագա համագործակցության համար»։

The head of the European Union Mission in Armenia, Ambassador Vassilis Maragos, stated during the fourth session of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee at the National Assembly that the EU supports the opening of transport communication in the South Caucasus, guided by the principles of national sovereignty and jurisdiction.
The ambassador recalled that the mandate of the EU’s civilian mission in Armenia has been extended for another two years. He also mentioned that the EU decided last summer to support Armenia within the framework of the European Peace Facility, Armenpress reports.
“We are also engaging Armenian leadership in security dialogues,” Maragos emphasized.
The ambassador addressed the Armenia-Azerbaijan border delimitation and demarcation process.
“We seek mutually acceptable solutions, considering connectivity, humanitarian issues, and discussions on the peace agreement. The EU also supports the vision of opening regional transport links under the sovereignty and jurisdiction of the respective countries. Our vision also includes the ‘Crossroads of Peace’ concept,” he said.
Maragos stressed that the EU has stood by Armenia since the forced displacement of Armenians from Nagorno-Karabakh. According to him, the EU has provided nearly 100 million euros, not only to meet urgent needs but also to protect the rights of the displaced population.
He also highlighted the importance of the rule of law and human rights protection.
“We appreciate Armenia’s continued commitment despite the challenging regional conditions,” Maragos noted.
The ambassador spoke about efforts in the visa liberalization process, emphasizing its significance.
“This is a crucial initiative that can serve as a catalyst for further cooperation in trade, transport, energy, and green and digital transitions.”
On February 12, Armenia’s National Assembly approved the first reading of a bill to initiate the country’s EU accession process. The Armenian government had endorsed the proposal, submitted by the Eurovote civic initiative, on January 9. The bill will soon be discussed in parliament.