ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ պատմության տարբեր փուլերում Հայաստանը ձգտել է պահպանել հավասարակշռությունը։ Նա անդրադարձել է Ալեքսանդր Մեծի, Պարսից, Հռոմեական, Օսմանյան և Ռուսաստանի կայսրությունների հետ փոխհարաբերություններին՝ ընդգծելով, որ դրանք գոյատևման քաղաքականության մաս են կազմել, և երկիրը մշտապես փորձել է գտնել լավագույն լուծումները։
Փոխարտգործնախարարը հիշեցրել է, որ մի հանդիպման ժամանակ գործընկերներից մեկը հետաքրքրվել է Հայաստանի քաղաքակրթական ընտրության մասին, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ես ասում եմ, որ մեր որոշումը 301 թվականին է ընդունվել՝ քրիստոնեությունը ընդունելով: Իրականում Հայաստանը Եվրոպայի մաս է, և ոչ ոք սա չի կարող հարցականի տակ դնել: Մենք պետք է փորձենք այս մարտահրավերներով լի իրականության մեջ ավելի լավ տարբերակ ընտրել: Սա մեր թեման է, մենք պետք է ավելի առաջ գնանք, երբեմն՝ ավելի փոքր քայլերով և տեսնենք՝ ինչպես կզարգանա իրավիճակը»,–ասել է նա։
Փոխնախարարը հավելել է, որ Հայաստանը չի կարող գնալ ծայրահեղ քայլերի, որոնք կարող են վտանգել երկրի անվտանգությունը, սակայն ունի զարգացման հստակ ուղղություն։
«Իհարկե, մենք չենք կարող ծայրահեղ քայլեր անել, որոնք կարող են վտանգել մեր երկիրը և մեր անվտանգությունը, բայց մենք գիտենք, որ կա մի տարբերակ մեր զարգացման համար. դա ժողովրդավարությունն է»,–ասել է նա։

During the 4th session of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, Deputy Foreign Minister Paruyr Hovhannisyan emphasized that throughout history, Armenia has aimed to maintain balance. He referred to interactions with empires such as those of Alexander the Great, Persia, Rome, the Ottomans, and Russia, highlighting that these were part of a survival strategy, with the country consistently seeking optimal solutions.
The Deputy Foreign Minister recalled an instance where a colleague inquired about Armenia's civilizational choice. "I responded that our decision was made in 301 AD by adopting Christianity. In reality, Armenia is part of Europe, and no one can question this. We must strive to choose the best option in this challenging reality. This is our focus; we need to progress, sometimes with smaller steps, and observe how the situation develops," he stated.
He added that Armenia cannot take extreme measures that might jeopardize the country's security but has a clear direction for development.
"Of course, we cannot take extreme steps that could endanger our country and our security, but we know there is an option for our development: democracy," he said.
On February 12, the National Assembly of Armenia approved in the first reading a bill initiating the process of joining the EU. The Armenian government had approved the project to start the accession process on January 9, presented by the Eurovote civil initiative. The project is set to be discussed in the Armenian parliament soon.