Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ԵԱՀԿ-ի գործընկերների մասնակցությամբ իրականացված սոցիալական հարցումների համաձայն՝ հարցվածների մոտ 72%-ը վստահում է ոստիկանությանը կամ ունի չեզոք դիրքորոշում և չի դժգոհում նրա աշխատանքից։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ընթացքում՝ ներկայացնելով ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները։
«Իհարկե, սա մակարդակ է, որը պետք է պահպանել և շարունակաբար բարձրացնել։ Մեր բոլոր փոփոխությունները միտված են հենց այդ նպատակին։ Պարեկային ծառայությունն արդեն գործում է ամբողջ հանրապետությունում, և դրա ներդրման արդյունքում արձանագրվել են մի շարք դրական արդյունքներ»,- ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ Ներքին գործերի նախարարությունն իր ձևավորման սկզբնական փուլում է, սակայն արդեն իսկ ակտիվ աշխատանք է տարվում՝ հաշվի առնելով եվրոպական փորձը և ԵՄ գործընկերների օժանդակությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Իհարկե, կարողությունների զարգացումը մշտական գործընթաց է, և մենք շարունակելու ենք այս ուղղությամբ ջանքերի մեկտեղումը»,- ընդգծել է ՆԳ նախարարը։
Սարգսյանը նաև ԵԽ պատգամավորներին ներկայացրել է միգրացիոն ծառայության ոլորտում իրականացված և շարունակվող բարեփոխումները։
«Անդրադառնալով ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումներին՝ պիտի նշեմ, որ բավականին լուրջ արդյունքներ են գրանցվել, և սա փաստում է ոչ միայն ՆԳՆ-ն՝ որպես շահագրգիռ կառույց, այլև միջազգային հանրությունը և մեր քաղաքացիները։ Տարբեր հարցումների արդյունքները, որոնք անցկացվել են մեր քաղաքացիների շրջանում նաև ԵՄ աջակցությամբ, ցույց են տալիս, որ այս բարեփոխումների շնորհիվ ոստիկանության նկատմամբ վստահությունը բարձրացել է»,- նշել է նախարարը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ 2024 թվականին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է 2024-2026 թվականների համար ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների նոր ռազմավարությունը։
«Այս պահին մենք ձեռնամուխ ենք լինում նաև հանցավորության կանխարգելման նոր ռազմավարության մշակման աշխատանքներին, որոնք չափազանց կարևոր են հանրային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից»,- ընդգծել է Արփինե Սարգսյանը։

Социальные опросы, проведенные при финансировании Европейского Союза и при участии партнеров ОБСЕ, показали, что 72% респондентов доверяют полиции или занимают нейтральную позицию, не выражая недовольства ее работой. Об этом заявила министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян на 4-м заседании Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения, представляя реформы в сфере полиции.
«Конечно, этот уровень необходимо сохранять и постоянно повышать. Все наши изменения направлены именно на эту цель. Патрульная служба уже действует по всей республике, и ее внедрение привело к ряду положительных результатов», — отметила министр.
Она подчеркнула, что Министерство внутренних дел находится на начальном этапе формирования, однако уже ведет активную работу, опираясь на европейский опыт и поддержку партнеров из ЕС, сообщает «Арменпресс».
«Развитие потенциала – это, безусловно, постоянный процесс, и мы продолжим прилагать усилия в этом направлении», — подчеркнула глава МВД.
Саргсян также представила депутатам Совета Европы реформы, проведенные и продолжающиеся в сфере миграционной службы.
«Говоря о реформах в полиции, отмечу, что достигнуты значительные результаты. Это подтверждает не только Министерство внутренних дел как заинтересованный орган, но и международное сообщество, а также наши граждане. Различные опросы, в том числе проведенные при поддержке ЕС, показывают, что благодаря этим реформам доверие к полиции возросло», — заявила министр.
Она также напомнила, что в 2024 году правительство Армении утвердило новую стратегию реформирования полиции на 2024–2026 годы.
«В настоящее время мы также приступаем к разработке новой стратегии предотвращения преступности, которая имеет решающее значение для обеспечения общественной безопасности», — подчеркнула Арпине Саргсян.