Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ԵԱՀԿ-ի գործընկերների մասնակցությամբ իրականացված սոցիալական հարցումների համաձայն՝ հարցվածների մոտ 72%-ը վստահում է ոստիկանությանը կամ ունի չեզոք դիրքորոշում և չի դժգոհում նրա աշխատանքից։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ընթացքում՝ ներկայացնելով ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները։
«Իհարկե, սա մակարդակ է, որը պետք է պահպանել և շարունակաբար բարձրացնել։ Մեր բոլոր փոփոխությունները միտված են հենց այդ նպատակին։ Պարեկային ծառայությունն արդեն գործում է ամբողջ հանրապետությունում, և դրա ներդրման արդյունքում արձանագրվել են մի շարք դրական արդյունքներ»,- ասել է նախարարը։
Նա նշել է, որ Ներքին գործերի նախարարությունն իր ձևավորման սկզբնական փուլում է, սակայն արդեն իսկ ակտիվ աշխատանք է տարվում՝ հաշվի առնելով եվրոպական փորձը և ԵՄ գործընկերների օժանդակությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Իհարկե, կարողությունների զարգացումը մշտական գործընթաց է, և մենք շարունակելու ենք այս ուղղությամբ ջանքերի մեկտեղումը»,- ընդգծել է ՆԳ նախարարը։
Սարգսյանը նաև ԵԽ պատգամավորներին ներկայացրել է միգրացիոն ծառայության ոլորտում իրականացված և շարունակվող բարեփոխումները։
«Անդրադառնալով ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումներին՝ պիտի նշեմ, որ բավականին լուրջ արդյունքներ են գրանցվել, և սա փաստում է ոչ միայն ՆԳՆ-ն՝ որպես շահագրգիռ կառույց, այլև միջազգային հանրությունը և մեր քաղաքացիները։ Տարբեր հարցումների արդյունքները, որոնք անցկացվել են մեր քաղաքացիների շրջանում նաև ԵՄ աջակցությամբ, ցույց են տալիս, որ այս բարեփոխումների շնորհիվ ոստիկանության նկատմամբ վստահությունը բարձրացել է»,- նշել է նախարարը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ 2024 թվականին ՀՀ կառավարությունը հաստատել է 2024-2026 թվականների համար ոստիկանության ոլորտի բարեփոխումների նոր ռազմավարությունը։
«Այս պահին մենք ձեռնամուխ ենք լինում նաև հանցավորության կանխարգելման նոր ռազմավարության մշակման աշխատանքներին, որոնք չափազանց կարևոր են հանրային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից»,- ընդգծել է Արփինե Սարգսյանը։

The European Union, in collaboration with OSCE partners, funded social surveys revealing that 72% of respondents trust the police or hold a neutral stance without expressing dissatisfaction. This was announced by Armenia's Minister of Internal Affairs, Arpine Sargsyan, during the 4th session of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee, where she presented ongoing police reforms.
"Of course, this is a level that must be maintained and continuously improved. All our changes aim precisely at this goal. The patrol service is now operational across the entire country, and its implementation has led to several positive outcomes," the minister stated.
She noted that the Ministry of Internal Affairs is still in its early stages of formation but is actively working, considering European experience and support from EU partners, as reported by Armenpress.
"Capacity building is, of course, a continuous process, and we will continue our efforts in this direction," the minister emphasized.
Sargsyan also presented ongoing and completed reforms in the migration service sector to the Council of Europe parliamentarians.
"Regarding police reforms, I must note that significant progress has been achieved. This is not only recognized by the Ministry of Internal Affairs as an interested body but also by the international community and our citizens. Various surveys, including those conducted with EU support, indicate that these reforms have increased public trust in the police," the minister noted.
She also recalled that in 2024, the Armenian government approved a new police reform strategy for 2024-2026.
"At present, we are also initiating the development of a new crime prevention strategy, which is crucial for ensuring public safety," Arpine Sargsyan emphasized.