ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ընթացքում ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը հայտարարել է, որ հայ գերիները շարունակում են մնալ Ադրբեջանում, ինչը «ամոթալի գործընթաց է Բաքվի համար ցանկացած նորմալ իրավական, դատական տեսակետից»։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանն ակնկալում է Եվրամիության գործուն աջակցությունը Ադրբեջանից հայ գերիների ազատ արձակման առումով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք խնդրում ենք, որպեսզի բոլոր գործընկերները ներգրավվեն այն գործընթացներում, որոնք մենք իրականացնում ենք խաղաղության համար։ Մենք շնորհակալ ենք ԵՄ–ին, բայց նրա միջնորդական ձևաչափը հիմա չի գործում»,– նշել է Հովհաննիսյանը։
Նրա պնդմամբ` իրենք խոսել են ԵԽ նոր նախագահի ներգրավման մասին, ակնկալում են, որ շատ մոտ ժամանակներում Անտոնիու Կոշտան կայցելի Հայաստան և Ադրբեջան, քանի որ նրա ներգրավվածությունը գործընթացին կարող է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը։
Միրզոյանը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերի հետ հանդիպմանը և իր ելույթում ԳՎ նիստում բարձրացրել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց ազատ արձակման հարցը՝ ընդգծելով ընթացող կեղծ դատավարությունների փաստը։ Նա մտահոգություն է հայտնել նրանց առողջական վիճակի և հնարավոր ճնշումների վերաբերյալ։

25 Февраль 2025 - 15:01 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян заявил на 4-м заседании Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения, что армянские пленные продолжают находиться в Азербайджане, что «является позорным процессом для Баку с любой правовой и судебной точки зрения».
Он подчеркнул, что Армения ожидает активной поддержки Евросоюза в вопросе освобождения армянских пленных из Азербайджана, сообщает Sputnik Армения.
«Мы просим всех партнеров подключиться к процессам, которые мы ведем ради мира. Мы благодарны ЕС, но его посреднический формат сейчас не работает», – отметил Ованнисян.
Он также сообщил, что обсуждалось вовлечение нового председателя Европейского совета, выразив надежду, что Антониу Кошта вскоре посетит Армению и Азербайджан, поскольку его участие может способствовать установлению мира и стабильности в регионе.
Глава МИД Арарат Мирзоян на встрече с президентом Международного комитета Красного Креста Мирьяной Спольярич Эггер и в своем выступлении на заседании Совета ЕС по иностранным делам поднял вопрос армянских военнопленных и гражданских лиц, незаконно удерживаемых в Азербайджане. Он подчеркнул факты сфабрикованных судебных процессов, а также выразил обеспокоенность их состоянием здоровья и возможными давлениями.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что бывшим военно-политическим лидерам Арцаха, содержащимся в бакинской тюрьме, вводят психотропные вещества. Он добавил, что у него есть разведданные, подтверждающие это, и что цель – спровоцировать эскалацию. Баку отвергает обвинения.