Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն կոչ է արել Հայաստանի քաղաքական ուժերին միավորվել՝ հանուն խաղաղության։ Նրա կարծիքով՝ որքան ավելի տարանջատված լինեն Հայաստանի քաղաքական ուժերը, այնքան ավելի մեծ կլինի հակառակորդների ուրախությունը։ Պատգամավորը այս միտքն արտահայտել է Հայաստանի Ազգային ժողովում անցկացվող ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ժամանակ։
Նա նշել է, որ Եվրոպան լավ գիտակցում է՝ Հայաստանը գտնվում է մարտահրավերներով լի տարածաշրջանում, և այդ դժվարությունները հաղթահարելու միակ ուղին քաղաքական միասնականությունն է, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նատալի Լուազոն բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը։
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանն ունի երկու հարևաններ, որոնց հետ նրա հարաբերությունները լավ չեն։ Միակ ճանապարհը միավորված լինելն է։ Ինչքան տարանջատված լինեք, այնքան կուրախացնեք ձեր հակառակորդներին։ Հայաստանի քաղաքական ուժերին կոչ եմ անում միավորվել հանուն խաղաղության»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանի այս նախաձեռնություններին անհրաժեշտ է նաև Եվրամիության աջակցությունը։
Լուազոն գոհունակություն է հայտնել, որ Ֆրանսիան ռազմական համագործակցություն է հաստատել Հայաստանի հետ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը աշխարհում հայտնի է որպես խաղաղություն ձգտող երկիր։
«Թույլ տվեք այդ առումով ողջունել և գովասանքի խոսքեր ասել Հայաստանի այսօրվա կառավարության հասցեին»,- հավելել է նա։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր օրակարգը, Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի դիմակայունության բարձրացմանը՝ տնտեսական, առևտրային և էներգետիկ համագործակցության ու դիվերսիֆիկացիայի միջոցով։ Օրակարգում էր նաև ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը՝ տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգության մարտահրավերների համատեքստում, ինչպես նաև Հայաստանի և հարևան երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերը։

European Parliament member Nathalie Loiseau has called on Armenia’s political forces to unite for the sake of peace. She believes that the more divided Armenian political groups are, the more pleased their opponents will be. Loiseau made this statement during the 4th session of the EU-Armenia Parliamentary Partnership Committee held in Armenia’s National Assembly.
She noted that Europe is well aware that Armenia is in a region full of challenges, and the only way to overcome these difficulties is through political unity, Armenpress reports.
Nathalie Loiseau praised Armenia’s efforts to establish peace in the region.
"We know that Armenia has two neighbors with whom its relations are not good. The only way forward is unity. The more divided you are, the happier your opponents will be. I urge Armenia’s political forces to come together for peace," she emphasized.
She also noted that Armenia’s initiatives require the European Union’s support.
Loiseau expressed satisfaction with France’s military cooperation with Armenia, stressing that the country is internationally recognized as one that strives for peace.
"Let me take this opportunity to commend and praise Armenia’s current government in this regard," she added.
The session covered the new EU-Armenia partnership agenda, the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, and EU support for Armenia’s resilience through economic, trade, and energy cooperation and diversification. Discussions also focused on EU-Armenia collaboration in regional and global security challenges, as well as Armenia’s relations with its neighbors.