Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Նատալի Լուազոն կոչ է արել Հայաստանի քաղաքական ուժերին միավորվել՝ հանուն խաղաղության։ Նրա կարծիքով՝ որքան ավելի տարանջատված լինեն Հայաստանի քաղաքական ուժերը, այնքան ավելի մեծ կլինի հակառակորդների ուրախությունը։ Պատգամավորը այս միտքն արտահայտել է Հայաստանի Ազգային ժողովում անցկացվող ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 4-րդ նիստի ժամանակ։
Նա նշել է, որ Եվրոպան լավ գիտակցում է՝ Հայաստանը գտնվում է մարտահրավերներով լի տարածաշրջանում, և այդ դժվարությունները հաղթահարելու միակ ուղին քաղաքական միասնականությունն է, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նատալի Լուազոն բարձր է գնահատել Հայաստանի ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը։
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանն ունի երկու հարևաններ, որոնց հետ նրա հարաբերությունները լավ չեն։ Միակ ճանապարհը միավորված լինելն է։ Ինչքան տարանջատված լինեք, այնքան կուրախացնեք ձեր հակառակորդներին։ Հայաստանի քաղաքական ուժերին կոչ եմ անում միավորվել հանուն խաղաղության»,- ընդգծել է պատգամավորը։
Նա հավելել է, որ Հայաստանի այս նախաձեռնություններին անհրաժեշտ է նաև Եվրամիության աջակցությունը։
Լուազոն գոհունակություն է հայտնել, որ Ֆրանսիան ռազմական համագործակցություն է հաստատել Հայաստանի հետ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը աշխարհում հայտնի է որպես խաղաղություն ձգտող երկիր։
«Թույլ տվեք այդ առումով ողջունել և գովասանքի խոսքեր ասել Հայաստանի այսօրվա կառավարության հասցեին»,- հավելել է նա։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵՄ-Հայաստան գործընկերության նոր օրակարգը, Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացման ընթացքը, ինչպես նաև ԵՄ աջակցությունը Հայաստանի դիմակայունության բարձրացմանը՝ տնտեսական, առևտրային և էներգետիկ համագործակցության ու դիվերսիֆիկացիայի միջոցով։ Օրակարգում էր նաև ԵՄ-Հայաստան համագործակցությունը՝ տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգության մարտահրավերների համատեքստում, ինչպես նաև Հայաստանի և հարևան երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերը։

Член Европарламента Натали Луазо призвала политические силы Армении объединиться ради мира. По ее мнению, чем более разобщены армянские политические группы, тем больше радуются их противники. Луазо высказала эту мысль на 4-м заседании Комитета парламентского партнерства ЕС-Армения, проходившем в Национальном собрании Армении.
Она отметила, что Европа хорошо осознает, что Армения находится в регионе, полном вызовов, и единственный способ преодолеть эти трудности — это политическое единство, сообщает «Арменпресс».
Натали Луазо высоко оценила усилия Армении по установлению мира в регионе.
«Мы знаем, что у Армении есть два соседа, с которыми у нее сложные отношения. Единственный путь вперед — быть едиными. Чем больше вы разобщены, тем радостнее вашим противникам. Призываю политические силы Армении к объединению во имя мира», — подчеркнула депутат.
Она также добавила, что инициативы Армении требуют поддержки со стороны Европейского союза.
Луазо выразила удовлетворение военным сотрудничеством между Францией и Арменией, подчеркнув, что Армения известна в мире как страна, стремящаяся к миру.
«Позвольте мне воспользоваться этой возможностью, чтобы выразить признательность и похвалить нынешнее правительство Армении», — добавила она.
На заседании обсуждались новый повестка дня партнерства ЕС-Армения, выполнение Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, а также поддержка ЕС в повышении устойчивости Армении через экономическое, торговое и энергетическое сотрудничество и диверсификацию. В центре внимания было также сотрудничество ЕС и Армении в контексте региональных и глобальных вызовов безопасности, а также процесс нормализации отношений между Арменией и соседними странами.