Փետրվարի 25-ին Ժնև աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Իսլանդիայի ԱԳ նախարար Թորգերդուր Կատրին Գուննարսդոտիրի հետ, որի ընթացքում քննարկել են Հայաստանի և Իսլանդիայի միջև հարաբերությունները, եվրոպական համագործակցության զարգացումն ու ժողովրդավարական արժեքների պահպանման անհրաժեշտությունը։
Իսլանդիայի ԱԳ նախարարը X-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ Իսլանդիան աջակցում է Հայաստանի եվրոպական ձգտումներին և գործընկերության ընդլայնմանը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ քաղաքական երկխոսության ընդլայնման, տարբեր ձևաչափերով և հարթակներում Հայաստանի և Իսլանդիայի միջև փոխգործակցության հեռանկարները, անդրադարձ է կատարվել առաջիկա հնարավոր այցելություններին, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ–ն։
«Նորդիկ-բալթյան երկրների հետ համագործակցության խորացման ակտիվ դինամիկան վկայում է մեր կողմից այս ձևաչափով փոխգործակցությանը տրվող կարևորության մասին, և մենք պատրաստակամ ենք համատեղ ջանքերով առավելագույնս օգտագործել առկա հնարավորությունները՝ թե՛ երկկողմ ոլորտային համագործակցության, թե՛ տարածաշրջանային փոխգործակցության համատեքստում»,- ասել է Արարատ Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԳ նախարարն իր իսլանդացի գործընկերոջը ներկայացրել է Հայաստանի և Եվրամիության միջև գործընկերության խորացման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը՝ ընդգծելով Իսլանդիայի՝ որպես ԵՄ-ի մերձավոր գործընկերոջ հետ փորձի փոխանակման և կարողությունների ամրապնդման կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային ու տարածաշրջանային իրադարձություններին։ Երկուստեք կարևորվել է միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի պահպանումը և փոխգործակցությունն՝ ընդհանուր արժեքային համակարգի շրջանակում։ Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում անվտանգության իրավիճակն ու կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը։

On February 25, during a working visit to Geneva, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Icelandic Foreign Minister Þórdís Kolbrún Reykfjörð Gylfadóttir to discuss Armenia-Iceland relations, European cooperation, and the importance of preserving democratic values.
In a post on X, the Icelandic Foreign Minister emphasized that Iceland supports Armenia’s European aspirations and the expansion of their partnership.
The ministers explored prospects for expanding political dialogue, enhancing cooperation on various platforms, and upcoming potential visits, according to Armenia’s Foreign Ministry.
"The dynamic deepening of cooperation with Nordic-Baltic countries reflects the importance we place on this framework. We are committed to fully utilizing the available opportunities for both bilateral and regional cooperation," Mirzoyan stated.
The Armenian minister also briefed his Icelandic counterpart on Armenia-EU partnership developments, underlining the significance of sharing experiences and strengthening capacities with Iceland as a close EU partner.
Discussions also covered international and regional developments. Both sides emphasized the need to uphold fundamental norms of international law and cooperate within a shared value system. Mirzoyan provided an overview of the security situation in the South Caucasus and Armenia’s steps toward lasting peace.